• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

Πως μπορω να βγω απο την βαρια κατάθλιψη 😞

31 ειδικοί απάντησαν

  • Με φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Φαρμακολογικά αλλά απαραίτητα και ψυχοθεραπευτικά. Τα φάρμακα που θα σας συνταγογραφήσει ο ψυχίατρος θα επαναφέρουν μια βιοχημική ισορροπία στον εγκέφαλο αλλά με την ψυχοθεραπεία θα μεταβάλλεται σκέψεις και μοτίβα συμπεριφοράς που σας προδιαθέτουν στην κατάθλιψη. Κάντε και τα δύο για το καλύτερο αποτέλεσμα. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Θα πρεπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Για τη βαριά κατάθλιψη, οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες προτείνουν φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία (γνωσιακή συμπεριφοριστική). Οι έρευνες έχουν δείξει ότι αυτός ο συνδυασμός είναι πιο αποτελεσματικός στην περίπτωση της βαριάς κατάθλιψης (η βαριά κατάθλιψη διαγιγνώσκεται από τον ψυχίατρο. Χρειάζεται να πληρούνται τα διαγνωστικά κριτήρια για την κατάθλιψη και τους προσδιοριστές βαρύτητας).

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Γεια σας. Το καλύτερο θα ήταν αρχικά να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ώστε να κρίνει αν χρειάζεστε κάποια φαρμακευτική αγωγή και να σας κατατοπίσει πλήρως σχετικά με αυτό. Η αγωγή (εφόσον χρειάζεται) σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε την κατάθλιψη και να διαχειριστείτε οτιδήποτε σας δυσκολεύει.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Σε κάποιες περιπτώσεις προτείνεται η λήψη φαρμακευτικής αγωγής ταυτόχρονα με την ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φαρμακευτική αγωγή από ψυχίατρο και ψυχοθεραπεία

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Συνήθως με την ψυχοθεραπευτική διαδικασία και με την ενεργοποίηση του εαυτού.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας!

    Λυπάμαι,αλλά, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, δεν είναι δυνατόν να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές μέσω αυτής της πλατφόρμας!
    Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τόσο γενικές και ασαφείς "ερωτήσεις"!

    Θα πρέπει, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, να θέσετε αυτο το ερωτήμα σε ένα, (ψυχολόγο και ψυχίατρο) έμπειρο ειδικό για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε συνδυαστικά και ως εκ τούτου, πιο αποτελεσματικά τα προβλήματα που σας απασχολούν!
    Είναι φανερό ότι τα προβλήματα σας δεν ξεκίνησαν τώρα...

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι αποτελεσματική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Θα ήταν βοηθητικό για την δίκη σας περίπτωση σύμφωνα με όσα αναφέρετε να μιλήσετε για όσα νιώθετε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε εξερευνήσετε μαζί του τις δυσκολίες σας και να βρείτε την ανακούφιση την οποία αναζητάτε. καθώς η σκέψη το συναίσθημα
    Το σώμα καινή συμπεριφορά συνδέονται και επηρεάζουν το ένα το άλλο.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Κανείς δε μπορεί να σας απαντήσει την ερώτηση αυτή με σιγουριά. Οι έρευνες δείχνουν ότι για ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου αυτό είναι δυνατόν, ενώ για ένα άλλο ποσοστό υπάρχει βελτίωση χωρίς να βγει κανείς τελείως. Εισηγούμαι την επίσκεψη σε ένα καλό ψυχοθεραπευτή και ένα καλό ψυχίατρο για να σε καθοδηγήσουν.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Ενδείκνυται η συνεργασία με ειδικούς ψυχικής υγείας, ψυχίατρο ή ψυχολόγο!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα καταθλιπτικά συμπτώματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Σίγουρα η Ψυχοθεραπεία βοηθάει αλλά ίσως να χρειάζεστε αγωγή από Ψυχίατρο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η κατάθλιψη αποτελεί μια διαταραχή η οποία αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία και κάποιες φορές φαρμακευτική αγωγή. Στο επίπεδο της ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης χρειάζεται να δουλευτούν οι αρνητικές σκέψεις και η συμπεριφορική κινητοποίηση (σε περιπτώσεις που υπάρχει απώλεια δραστηριοτήτων, απομόνωση κ.α).

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν μας δίνεται πολλές πληροφορίες ωστόσο για να χρησιμοποιείτε την λέξη κατάθλιψη, υποθέτω πως βιώνετε κάποιο δύσκολο συναίσθημα.

    Θα πρέπει όμως να διερευνηθούν πολλά γύρω από αυτό όπως για παράδειγμα η διάρκεια και η ένταση των συμπτωμάτων σας.

    Αισθάνεστε έτσι πολύ καιρό; Η δυσκολία σχετίζεται με κάποιο συγκεκριμένο γεγονός (π.χ. πένθος ή κάποιος χωρισμός;). Σας εμποδίζει η διάθεση σας από το να είστε συνεπείς στις υποχρεώσεις σας; Απολαμβάνετε ακόμα πράγματα που παλαιότερα σας ευχαριστούσαν;

    Όλες αυτές είναι σημαντικές πληροφορίες που χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος προκειμένου να μπορέσει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Το πρώτο βήμα είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο για την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Η βαρειά κατάθλιψη είναι οργανική νόσος που αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα με φάρμακα, καταστρέφει τον εγκέφαλο οπότε κάντε το χθες. Από κει και πέρα χρειάζεται να κάνετε συστηματική ψυχοθεραπεία για να μπορείτε να διαχειρίζεστε τις καταστάσεις που συναντάτε στην καθημερινότητα σας αποτελεσματικά. Παρακαλώ μην το αφήνετε.....

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται να επισκεφθείτε ένα ψυχίατρο για να γίνει μια αξιολόγηση της κατάστασης σας και να δει αν χρειάζεστε αγωγή. Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνετε συνεδρίες με ένα θεραπευτή. Ενδέχεται ο ψυχίατρος να μπορεί να σας προσφέρει την υπηρεσία αυτή. Αλλιώς θα πρέπει να βρείτε ένα ψυχολόγο.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Με συστηματική ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή.
    Εφόσον δώσετε ευκαιρία σε αυτή τη στήριξη, θα βοηθηθείτε.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για τη κατάσταση που βιώνετε. Δυστυχώς δεν παρέχετε αρκετές ή συγκεκριμένες πληροφορίες, οπότε και εγώ θα απαντήσω αναλόγως. Αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, για να λάβετε τη κατάλληλη φροντίδα και υποστήριξη, τόσο φαρμακευτικά όσο και ψυχοθεραπευτικά. Σημαντικό είναι να νιώθετε ότι ταιριάζετε ως άνθρωποι με τον συγκεκριμένο επαγγελματία. Είναι μία διαδικασία που θέλει χρόνο, υπομονή, και εμπιστοσύνη.

    Από κει και πέρα υπάρχουν και εναλλακτικοί τρόποι που βοηθάνε, όπως η αερόβια γυμναστική, η ρύθμιση της διατροφής, η λήψη προβιοτικών... Ωστόσο δεν θα ήθελα να επιμείνω στις λύσεις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, ένα καλό ξεκίνημα είναι η έναρξη ψυχοθεραπειας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι κατάλληλη και αποτελεσματική στην αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών. Εάν το επιθυμείτε μπορείτε να κλείσετε μια συνάντηση (άνευ πληρωμής) και μαζί να συζητήσουμε αναλυτικότερα για αυτό που φαίνεται να είναι το πρόβλημα αλλά και στην δόμηση ενός θεραπευτικού πλανου για την βελτίωση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Είναι σημαντικό να μην το περνάτε μόνος/η και να απευθυνθείτε για βοήθεια σε κοντινούς σας ανθρώπους ή, ακόμη καλύτερα, σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • χρειαζεται να απευθυνθειτε αμεσα ψυχιατρο.και να ξεκινησετε συστηματικη εβδομαδιαια ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα.
    Αυτό θα μπορούσε να το αξιολογήσει ο ειδικός ψυχικής υγείας που θα απευθυνθείτε αφού πρώτα λάβει το ιστορικό σας και έχει μια εικόνα της κατάστασης σας στο τώρα.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ, ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αν και ο πειρασμός να απαντήσουμε "από εκεί που μπήκατε" είναι μεγάλος, διότι κάθε δυσκολία έχει την αρχή της που φέρει και τους λόγους που υφίσταται, θα προτείναμε να επισκευτείτε πρώτα έναν ψυχίατρο -αν δεν το έχετε κάνει ήδη, για να ΄έχετε τη διάγνωση.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • χρειάζεστε αντικαταθλιπτική αγωγή και παράλληλα ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Με ψυχιατρική βοήθεια και ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, αυτός θα σας δώσει οδηγίες για την θεραπεία σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα χρειαστεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία αρχικά . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να ξεκινήσουμε την θεραπεία σας καθώς έχω την κατάλληλη εμπειρία αλλά και εκπαίδευση για να σας βοηθήσω. Η πρώτη σας συνεδρία θα είναι δωρεάν. Καλές γιορτές σας εύχομαι. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • με ψυχοθεραπεια και επισκεψη σε ψυχιατρο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι