• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Καλησπέρα..το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρούμαι από άσχημες, βασανιστικές σκέψεις γύρω από την υγεία των δικών μου ανθρώπων αλλά και τη δική μου...έφτασα στο σημείο να νιώθω διαρκώς σε καθημερινή σχεδόν βάση μουδιάσματα σε όλο μου το σώμα (γλώσσα, άνω και κάτω άκρα), έντονη πίεση στο στήθος κι ένα μόνιμο αίσθημα πανικού να με κυριεύει...όλα αυτά έχουν βέβαια υπόβαθρο την χρόνια αρρώστια του συζύγου, αλλά σε συνδυασμό με άλλα προβλήματα, έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να ελέγξω τις άσχημες και μακάβριες σκέψεις. Θα ήθελα να ξέρω αν πρόκειται για κρίσεις άγχους ή αρρωστοφοβία (σημειωτέον τρομάζω στην ιδέα να επισκεφτώ γιατρό)

15 ειδικοί απάντησαν

  • Το άγχος σας σωματοποιείται και κάτι θέλει να σας πει. Έχει λόγο που έρχεται. Καλό θα είναι να το κάνετε λόγια σε μια θεραπεία, για να ξεκολλήσει λίγο υποφέρειν από το σώμα.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Χρόνια αρρώστια ακούω , νευρικός κλονισμός ψυχική κούραση είναι πιο πιθανά , ειδικά αν έχετε αναλάβει περισσότερες ευθύνες από όσες αντέχετε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να καταλάβετε μέσα από διερεύνηση τι σας βαραίνει πριν εξελιχθεί σε αγχωδη διαταραχή, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούγεται πραγματικά βασανιστικό. Θα έλεγα έχει μικρή σημασία τι ταμπέλα θα βάζαμε αρρωστοφοβία ή άγχος, μεγαλύτερη σημασια έχει το πως το βιώνετε, το πόσο σας εμποδίζει να χαρείτε τη ζωή σας και πως μπορείτε να πάτε παρακάτω. Αν χρειάζεστε οπωσδήποτε μια διάγνωση θα πρέπει να επισκεφθείτε ψυχίατρο, εκείνος θα μπορούσε να σας βοηθήσει και φαρμακευτικά. Προσωπικά θα πρότεινα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία είτε υποστηριχθείτε φαρμακευτικά είτε όχι.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Kαλησπέρα μπορείτε να δοκιμάσετε να καλέσετε τη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης 10306, ή να κάνετε ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως με βιντεοκλήση για να διαχειριστείτε πολύ αποτελεσματικά τις φοβίες και τις σκεψεις σας, και να νιώθετε σιγουριά αυτοπεποίθηση και γαλήνη μέσα σας!

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Ανεξαρτήτως διάγνωσης, διαφαίνεται ότι έχετε άγχος γύρω από θέματα υγείας των αγαπημένων σας. Ένας ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει με φαρμακευτική αγωγή να ανακουφιστείτε πιο άμεσα από τις βασανιστικές σκέψεις και τις σωματοποιήσεις, ενώ μαζί με έναν ψυχοθεραπευτή μπορείτε να διερευνήστε το βαθύτερο και προσωπικό νόημα αυτών των σκέψεων και συναισθημάτων για τη ζωή σας και τις κοντινές σας σχέσεις.

    Κορδόση Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,
    Ακούγεται ότι είστε αρκετά πιεσμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα και έχει συσσωρευτεί μεγάλο στρες μέσα σας. Αυτό που σας συμβαίνει ακούγεται περισσότερο για κρίσεις άγχους και ένα καμπανάκι που σας δίνει το σώμα σας για αυτοφροντίδα.
    Καλό θα ήταν να ζητήσετε την βοήθεια κάποιου ειδικού για να ανακουφιστείτε.

    Ζαφειροπούλου Αγγελική MSc & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι αγχώδη συμπτώματα αυτά που περιγράφετε, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • ως περιθάλπον του συζύγου σας βιώνεται και εσείς την καθημερινή χρόνια απώλεια της υγείας σας, μαζί με αυτόν χρειάζεται να βάλετε στη ζωή σας πηγές χαράς ενδυνάμωσης φρόντίδας του εαυτού σας και φυσικά έναν ψυχολόγο για υποστήριξη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Γεια σας και Καλή Χρονιά με αγάπη, φως και υγεία. Τόσο οι κρίσεις άγχους, όσο και η αρρωστοφοβία δεν παύουν να έχουν έναν κοινό παρονομαστή που δεν είναι άλλος από το φόβο του θανάτου της φυσικής μορφής. Δύσκολα οι άνθρωποι συλλογίζονται το θάνατο της ελευθερίας, το θάνατο του ελεύθερου λόγου, το θάνατο της αλήθειας και το θάνατο των αξιών, που προηγούνται από τον τελικό θάνατο, με αποτέλεσμα να σήπονται-σαπίζουν πριν καλά καλά πεθάνει μια μορφική οντότητα στην πραγματικότητα. Έτσι απλά, παραμένει συνειδητά στην αναμονή για το επικείμενο τέλος. Με αυτόν τον τρόπο χάνει συνειδητά τη συμμετοχή από την απόπειρα να ζήσει ενεργά και ζωντανά τη ζωή... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Από αυτά που είπατε μπορώ να εκτιμήσω ότι πρόκειται για κρίσεις άγχους (συμπτώματα κρίσεων πανικού) και φοβίας γύρω από θέματα υγείας και ασφαλειας. Θα μπορούσα να βοηθήσω ψυχοθεραπευτικά. Εάν είστε σε πρώιμο στάδιο τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά μέσω ψυχοθεραπείας . Να είστε καλά . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Πιθανόν να είναι άγχος ασθένειας χρειάζεται αξιολόγηση εκτίμηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Όταν ο σύζυγος υποφέρει και μάλιστα από χρόνιο πρόβλημα ασθένειας, είναι φυσικό οι κοντινοί του άνθρωποι και πόσο μάλλον εσείς να δυσκολεύεστε και να έχετε άγχος. Ίσως επειδή αντιμετωπίζεται για μεγάλο διάστημα την ασθένεια του συζύγου σας, τ άγχος που εκφράζεται για επικείμενη αρρώστια δική σας ή/και των δικών σας ανθρώπων φαίνεται να σας κατακλύζει σε τέτοιο βαθμό που το σωματοποιείται. Θα σας ανακουφίσει να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να επεξεργαστείτε με πιο θετικό τρόπο τη δυσκολία που περιγράφετε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας
    Η ακριβή διάγνωση άγχους υγείας περιλαμβάνει εξέταση από ψυχοθεραπευτή ή ψυχίατρο, ο οποίος θα διερευνήσει και την ύπαρξη ή όχι και άλλων συμπτώματων. Η ανησυχία για την υγεία και η αποφυγή επίσκεψης στον γιατρό αποτελούν συμπτώματα άγχους υγείας αλλά απο μόνα τους δεν επαρκούν για μία ακριβή διάγνωση.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Από την περιγραφή που δίνετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε αυξημένο άγχος και ανησυχία σχετικά με την υγεία σας και την υγεία των αγαπημένων σας προσώπων. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως το μούδιασμα, η πίεση στο στήθος και το αίσθημα πανικού, ίσως να οφείλονται σε χρόνιο συσσωρευμένο άγχος.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε τη συμβουλή ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε την κατάσταση και να διερευνήσετε τις ρίζες των σκέψεων που σας απασχολούν. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι επαγγελματίες αυτοί διαθέτουν την εμπειρία και τις γνώσεις που χρειάζεστε για να αντιμετωπίσετε αποτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πως αυτό που περνάτε είναι πάρα πολύ δύσκολο και ακούγεται πολύ κουραστικό επίσης. Η βοήθεια ενός ειδικού σίγουρα θα σας βοηθούσε να αναγνωρίσετε το πρόβλημα καλύτερα, και να μπορείτε να το διαχειριστείτε.
    Αυτό που περιγράφεται ακούγεται άγχος υγείας, και είναι ιάσιμο με θεραπεία. Προσπαθήστε να βρείτε το κουράγιο να πάτε να μιλήσετε σε κάποιον και να βοηθηθείτε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια