• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα, Τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι βυθίζομαι όλο και περισσότερο στην κατάθλιψη. Μου είναι τρομερά δύσκολο να πάω στην εργασία μου, η οποία εντείνει ακόμη περισσότερο την ψυχική μου υγεία, λόγω πίεσης και τοξικού περιβάλλοντος. Γυρνάω σπίτι ακόμη χειρότερα και καταφεύγω στο φαγητό. Νιώθω ότι δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο στη δουλειά μου και σκέφτομαι να παραιτηθώ. Δουλεύω στον δημόσιο τομέα και σκέφτομαι ότι εάν παραιτηθώ, θα συζητηθεί και επίσης η παραίτηση μου θα επηρεάσει αλλά άτομα που δε φταίνε. Είμαι σε απόγνωση.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Ένας ειδικός μπορεί να σας υποστηρίξει να το διαχειριστείτε με το καλύτερο δυνατό τρόπο.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολες στιγμές. Είναι πολύ σημαντικό να ζητήσεις υποστήριξη από επαγγελματία ψυχικής υγείας για να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη. Η υγεία σου έχει προτεραιότητα. Θα σε βοηθήσει να συζητήσεις τα θέματα που σε απασχολούν με έναν ειδικό και να πάρεις τις κατάλληλες για σένα αποφάσεις.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Καλημέρα σας.
    Αναφέρετε ότι υποφέρετε από κατάθλιψη.
    Πρόκειται για μια ψυχική διαταραχή η οποία απαιτεί και ανάλογη αντιμετώπιση είτε με φαρμακευτική αγωγή είτε με ψυχοθεραπεία ή και με συνδυασμό των δύο πράγμα που είναι και το πλέον αποτελεσματικό.
    Είναι απαραίτητο λοιπόν να επισκεφτείτε ψυχίατρο ή κλινικό ψυχολόγο προκειμένου να βοηθηθείτε.
    Πέραν τούτου από τα γραφόμενα σας φαίνεται ότι η δυσκολία σας έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται και βιώνεται το εργασιακό σας περιβάλλον, καθώς το περιγράφεται τοξικό.
    Πιθανόν χρειάζεστε βοήθεια ούτως ώστε να διερεύνησετε πιθανές άλλες στρατηγικές αντιμετώπισης του περιβάλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Σε περιπτώσεις όπου η λειτουργικότητα καθώς και η αίσθηση ικανοποιησης και ευτυχίας ενός ανθρώπου περιορίζεται σημαντικά λογω καποιων ψυχολογικών συμπτωμάτων είναι σημαντικό να αντιμετωπιστουν το συντομότερο τα συμπτώματα και ταυτόχρονα να αρχίσει το άτομο να αναζητά τις αιτίες αυτών. Τα συμπτωματα μπορουν να αντιμετωπιστουν με πιθανή φαρμακευτική αγωγή την οποία χορηγεί κάποιος ψυχιάτρος ενώ τα αίτια μπορειτε να αρχισετε να τα αναζητάτε μέσω ψυχοθεραπείας.
    Σας εύχομαι να καταφέρετε σύντομα να ανακάμψετε από αυτή την δύσκολη φάση που περνάτε.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Ενδεχομενως να υπάρχουν συμτωματα γενικευμένου άγχους αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο ειναιη ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Η γνώμη μου είναι εάν δεν αντέχετε την εργασία σας να αποχωρησετε όποιο και αν είναι το κόστος. Διότι αυτή είναι η αιτία να πέφτει ψυχολογία σας και σιγά σιγά θα έχει ολέθρια αποτελέσματα. Σκεφτείτε τί είναι πιο σημαντικό; Να έχετε μια εργασία που δεν σας αρέσει και να έχετε άσχημη ψυχολογία ή να είστε καλά συναισθηματικά ακόμη και αν δεν είστε σε κάποια εργασία όπως αυτή που έχετε τώρα;

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δοκιμάσατε να πάτε σε ψυχίατρο; Αν δεν έχετε ήδη δοκιμάσει, ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο μάλλον θα βοηθούσε να βγείτε από την καταχνιά και να δείτε τα πράγματα καθαρότερα. Η απελπισία και η απόγνωση είναι χαρακτηριστικά της καταθλιψης για την οποία υπάρχει θεραπεία.

    Μπούτσικος Κοσμάς

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφτείτε ειδικλο ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κατάθλιψη έχει την τάση να μας απομονώνει, να μας εξαντλεί και να χάνουμε το νόημα της ζωής μας. Η παραίτηση σας από την εργασία ακούγεται ως ένα βήμα να κλειστείτε στον εαυτό σας ακόμη περισσότερο. Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης, θα σας δώσει την ευκαιρία να ορίσετε εκ νέου της ζωής σας και να πάρετε τις ανάλογες αποφάσεις. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας δώσει τα εργαλεία να έρθετε σε επαφή με τα συναισθήματα σας και να μπορέσετε να ξαναβρείτε την ικανότητα να συνεχίσετε τη ζωή σας με όρεξη και δύναμη.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,

    Φαίνεται πως είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε, βρίσκεστε σε ένα δίλημμα όπου ότι και να επιλέξετε έχει κάποια σημαντική επίπτωση. Μία ερώτηση που ίσως σας βοηθήσει είναι η εξής: μέχρι πότε μπορείτε να υπομείνετε την κατάσταση στη δουλειά σας προκειμένου να μη συζητηθεί η παραίτησή σας και να μην επηρεαστούν άτομα που δε φταίνε; Θα σας βοηθούσε να μιλήσετε και με κάποιον ειδικό για αυτό που σας απασχολεί, να συζητήσετε πιο συγκεκριμένα για τους προβληματισμούς και τα συναισθήματά σας.

    Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά στον επαγγελματικό σας τομέα και να καταφέρετε να βρείτε την καλύτερη δυνατή λύση για εσάς.

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας, κατανοώ απόλυτα αυτό που βιώνετε, το οποίο είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο. Πριν πάρετε μια τόσο σοβαρή απόφαση, όπως είναι η παραίτηση, η οποία θα επηρεάσει την ζωή σας σε όλους τους τομείς, θα ήταν καλό να συζητήσετε το θέμα με έναν ψυχολόγο. Μαζί θα βρείτε λύσεις σε ό,τι σας απασχολεί, και θα δείτε πολύ μεγάλη βελτίωση στην ψυχική σας υγεία και ηρεμία.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Σκέφτομαι ότι είναι ωφέλιμο να πάρετε το χρόνο σας και αν χρειαστεί να πάρετε και άδεια από τη δουλειά σας για μερικές μέρες ώστε να φροντίσετε τον εαυτό σας! Στην άδεια σας (αν αποφασίσετε να πάρετε) μπορείτε να σκεφτείτε να κάνετε πράγματα που μέχρι πρόσφατα σας άρεσαν!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Βρίσκεστε σε μία δύσκολη συνθήκη. Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ψυχίατρο ή ψυχολόγο για την διάγνωση και περαιτέρω εξετάσεις που χρειάζεται να γινουν σε πρώτο καταθλιπτικό επεισόδιο ( αν ειναι) και ενδεχομένως φαρμακευτική αγωγή και ίσως ψυχοθεραπεία. Σε κάθε περίπτωση η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή, αν είναι πρώτο επεισόδιο, η αγωγή συνισταται για ενα με δύο χρόνια.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος