• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Γιατί δεν μπορώ να συνέλθω και να είμαι ποιο παραγωγική και χαρούμενη?

14 ειδικοί απάντησαν

  • Κάποιο τραύμα προφανώς σας ταλανίζει. Ζούμε την εποχή που επιβάλλεται να είμαστε πάντα χαρούμενοι και παραγωγικοί κι αυτό είναι αβάσταχτο. Έχουμε δικαίωμα να είμαστε και θλιμμένοι.
    Όλο αυτό θέλει κάτι να σας πει κι ίσως να πρόκειται για μια μικρή επανάσταση στην επιβολή χαράς που έρχεται από γύρω.
    Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Επιλέγοντας τη λέξη συνέλθω στην ερώτηση σας με κάνει να σκεφτώ ότι υπήρχε μια περίοδος της ζωής σας που ήταν διαφορετική. Θα βοηθούσε να αναρωτηθείτε πότε ξεκινήσατε να νιώθετε έτσι, συνέβη κάποιο γεγονός που σας επηρέασε ή ήταν μια σταδιακή διαδικασία η αλλαγή τη διάθεσης σας; Σε κάθε περίπτωση, φαίνεται ότι η συνθήκη αυτή σας απασχολεί και δεν είστε ικανοποιημένη από τον τρόπο που βιώνετε την καθημερινότητα σας. Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αναζητήσετε τους συνειδητούς ή ασυνείδητους λόγους που διαμορφώνουν την ψυχική σας πραγματικότητα, ενώ θα διαμορφώσει το πλαίσιο για να την αναπλάσετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Κάτι μέσα σας μοιάζει να σας κρατάει πίσω, να μη σας αφήνει να είστε παραγωγική και να απολαμβάνετε στιγμές. Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία απάντηση στο ερώτημά σας που να σας ανακούφιζε. Η απάντηση μπορεί να έρθει μόνο μέσα από μία προσωποποιημένη ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Αναζητήστε ψυχολόγο για να λάβετε τη φροντίδα που φαίνεται να ζητάτε. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά! Αυτό είναι ένα ερώτημα, το οποίο είναι πολύπλευρο και κυρίως βασικό ερωτηθέντα έχει εσάς την ίδια! Για να μπορέσω να σας βοηθήσω σε αυτήν την απάντηση, το ερώτημα θα το στρέψω προς εσάς, ότι για ποιο λόγο ή και για ποιους λόγους εσείς θεωρείτε ότι δεν είστε παραγωγική και χαρούμενη; Τι είναι αυτό που το εμποδίζει;
    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, προσωπικά είμαι παρούσα και διατεθειμένη να επικοινωνήσουμε με μια απλή δοκιμαστική συνεδρία συμβουλευτικής, με σκοπό τη ριζική βουτιά στη γνώση του Εαυτού με Ε κεφαλαίο. Εξάλλου ήρθε η ώρα για τον κόσμο να κατανοήσει τα οφέλη της θεραπείας και να παραμερίσει το φόβο της αναστολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Ποιες καταστάσεις σε κάνουν να αισθάνεσαι μη παραγωγική και θλιμμένη?
    Τι αισθάνεσαι πως δεν δίνεις χώρο να εκφραστεί μέσα σου?
    Τι αισθάνεσαι να σε πνίγει το τελαιυταιο διάστημα στην ζωή σου ?
    Ζούμε σε ενα κόσμο που μας επιβάλλεται η χαρά και η παραγωγικότητα.
    Πρέπει να είσαι καλή στα μαθήματα σου. Καλή μαθήτρια! Όμορφη κοπέλα! Χαρούμενη έξω στον κόσμο! Μην φαίνεσαι ξινή!
    Όλες αυτές οι πυρηνικές πεποιθήσεις μας κάνουν να πιστεύουμε πως αν κάτι στο εδώ και το τώρα δεν είναι τόσο σωστό τότε αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αισθανόμαστε πως κάνουμε κάτι λάθος!
    Αγκάλιασε την μη παραγωγικότητα σου και ρώτησε την: τι έχεις αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπόσκου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαϊδάρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας εξετάσει και να δει μήπως υπάρχουν συμπτώματα κατάθλιψης ώστε να σας προτείνει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η χαρα δεν είναι ένας τελικός προορισμός αλλα ένα ταξίδι που κρύβει δυσκολίες ανατροπές και την έννοια της εξερεύνησης. Καλό θα ήταν να αντιμετωπίσετε τα δυσφορικα συμπτώματα της θλίψης με μια πιο ολιστική θεραπευτή παρέμβαση κατόπιν παραπομπής κάποιοι ειδικού ψυχικής υγείας.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Ακούγεται σαν μια εύστοχη ερώτηση που θέτεις κατεξοχήν στον εαυτό σου. Μπορείς λοιπόν να συλλογιστείς τους λόγους που ακόμα σε κρατούν σε μια φάση όπου δεν είσαι όπως θα ήθελες να είσαι. Πολλές φορές, όσα μας απομακρύνουν από τον ιδανικό μας εαυτό είναι πράγματα που επιτελούν μια λειτουργία ή/και αποτελούν μια ζώνη ασφάλειας, από την οποία μας είναι δύσκολο να βγούμε. Επιπλέον, σε κάποιες φάσεις της ζωής μας οι στόχοι και τα όνειρα μας μπορεί να είναι δυσδιάκριτα. Σίγουρα η διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα βοηθούσε στη διερεύνηση αυτών των λόγων σε βάθος. Ελπίζω αυτή η απάντηση να είναι βοηθητική 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Θα σας συμβούλευα να επανεξετάσετε τις πεποιθήσεις , τα ιδανικά και τα κίνητρα που έχετε για την ζωή σας. Καλή αυτογνωσία !

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Ενδεχομένως αυτό που μπορεί να βοηθήσεις είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Πιθανόν να είναι σύμπτωμα άγχους ή κατάθλιψης αυτό που αισθάνεστε. Μπορείτε να ζητησετε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Το να μην μπορούμε να είμαστε πιο παραγωγικοί και χαρούμενοι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Ένας από αυτούς μπορεί να είναι η ψυχική μας κατάσταση. Συχνά, οι εσωτερικές συγκρούσεις ή οι ανασφάλειες μας μπορούν να μας επηρεάσουν αρνητικά και να μας εμποδίσουν να είμαστε ευτυχισμένοι και παραγωγικοί.
    Ένας άλλος παράγοντας είναι το περιβάλλον που ζούμε και παίζει σημαντικό ρόλο στην ψυχολογική μας κατάσταση. Εάν βρισκόμαστε σε ένα αρνητικό ή τοξικό περιβάλλον, μπορεί να αισθανθούμε ανασφάλεια, άγχος ή καταθλιπτική διάθεση. Αυτό μπορεί να επηρεάσει την παραγωγικότητά μας και την ικανότητά μας να απολαύσουμε τη ζωή.
    Επιπλέον,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας. Σιγουρα ολες οι μερες δεν ειναι ιδιες, ουτε μπορουμε να λειτουργουμε παντα με διαθεση, ωστοσο αν αυτο σας καθηλωνει την καθημερινοτητα, καλο θα ηταν με την βοηθεια ενος ειδικου να ανακαλυψετε, τι ειναι αυτο που σας κανει να μην αισθανεστε καλα και να τροποποιηθει.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Σίγουρα έχετε τους λόγους σας, αν χρειάζεστε μεγαλύτερη κατανόηση της συνθήκης στην οποία βρίσκεστε θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Εκεί σε ένα πλαίσιο ασφάλειας έχετε το χρόνο και τη συνοδεία που χρειάζεστε για να κατανοήσετε σε βάθος τη πορεία σας εως σήμερα και τα εμπόδια που υπάρχουν στο να είστε χαρούμενη. Έτσι είναι εφικτό να βρείτε τρόπους να τα ξεπεράσετε και να πάρετε πάλι χαρά και ικανοποιήση από τη ζωή σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες