• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

καλησπερα.ειμαι 23 χρονων και εδω και 2μιση χρονια εχω ελαχιστες στιγμες στις οποιες νιωθω πραγματικα χαρουμενος. συνεχως κατι μου λειπει.δεν μπορω να νιωσω ωραια με τιποτα και δεν εχω καποιον στοχο να ακολουθησω νιωθω οτι απλα επιβιωνω. τι μπορω να κανω για να αλλαξει κατι

19 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Είναι σεβαστά αυτά που νιώθετε, δεν είστε μόνος. Το νέο της ηλικίας σας, θα σας βοηθούσε ιδιαίτερα, εάν δοκιμάζετε μια πιθανή συνεδρία ψυχοθεραπείας, βρίσκοντας έτσι έναν δικό σας δρόμο και αλλάζοντας σιγα σιγα στο χρόνο την καθημερινότητά σας. Ο χρόνος είναι μπροστά σας και η ζωή το ίδιο. Οι σκοποί ανακαλύπτονται στην πορεία.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Οι περιόδοι με απουσία χαράς και στόχων μπορούν να είναι προκλητικές, αλλά υπάρχουν βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να βελτιώσεις την κατάστασή σου.

    Διαμόρφωσε μικρούς, εφικτούς στόχους που μπορείς να επιτύχεις καθημερινά, θα σε βοηθήσει να αισθάνεσαι πιο ικανός και επιβραβεύει τις προσπάθειές σου. Δοκίμασε να ανακαλύψεις νέα ενδιαφέροντα και δραστηριότητες που σε εκφράζουν. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις νέο νόημα και χαρά στη ζωή σου.

    Επίσης, η υποστήριξη από αγαπημένα πρόσωπα μπορεί να είναι πολύτιμη. Μοιράσου τα συναισθήματά σου και ζήτησε βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι.

    Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να διερευνηθούν οι λόγοι που αισθάνεστε έτσι

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό να δείτε τι σας κάνει χαρούμενο μέσα στην διάρκεια της ημέρας σας, μέσα από τις δραστηριότητές σας και την καθημερινότητα. Δεν είναι όλες οι ημέρες εύκολες, κάποιες είναι πιο δύσκολες ή πιεστικές ή αποθαρρυντικές. Η ζωή όμως δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο. Σίγουρα μπορεί να σας λείπουν πολλά, όμως καλό θα ήταν να εστιάσετε σε όσα καλά έχετε, σε όσα όμορφα έχετε ζήσει, για ποια πράγματα είστε ευγνώμων. Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχουν, απλά η αρνητική σκέψη αυτή την στιγμή σας κυριεύει. Μπορείτε να αναζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας για να ανακαλύψετε τη θετική πλευρά της ζωής σας, κι ίσως το όραμά σας.

    Νικολιδάκη Ελένη

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημερα σας. Η αδυναμία να αντλήσετε ευχαρίστηση από τις καθημερινές σας δραστηριότητες και η έλλειψη συγκεκριμενου στόχου είναι σύμπτωματα δυσκολιών που αφορούν την διάθεση (π.χ κατάθλιψη). Χρειάζεται όμως περαιτέρω διερεύνηση. Σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που δεν αντλείτε ικανοποίηση από τη ζωή σας η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να προσδιορισετε την δυσκολία σας και να την αντιμετωπίσετε. Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία (σύμφωνα με έρευνες) στην αντιμετώπιση δυσκολιών που αφορούν τη διάθεση.

    Στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

    Καναβάρου Αθανασία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι σημαντικό να έχουμε στόχους και να βρούμε ένα νόημα στη ζωή μας. Ο άνθρωπος δεν υπάρχει μόνο για να επιβιώνει αλλά για να συγκινείται και να εξελίσσεται. Θα πρότεινα να πάρετε υποστήριξη από κάποιον/α ειδικο ψυχικής υγείας ώστε να μπορέσετε να αποσαφηνίσετε τους στόχους, τα όνειρα και τις επιθυμιες σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να βρείτε πράγματα που σας αρέσουν να κάνετε , να δείτε λίγο τον εαυτό σας με αυτογνωσία, τι σας χαλάει ? τι ελλείψεις ή ανεπάρκειες νομίζετε ότι έχετε ? κλπ και πόσο διαφορετικός είστε στην τελική από τον μέσο άνθρωπο γύρω σας ? ίσως βοηθήσει η κουβέντα με ειδικό ψυχικής υγείας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αγαπητέ θα πρέπει κάπως να ξεκαθαρίσετε μέσα σας το τι θα θέλατε να αλλάξει. Τι αλλαγές θέλετε να έρθουν στη ζωή σας; Είναι κάτι συγκεκριμένο όπως πχ να έχετε μια καλή σχέση ή κάτι πιο γενικό όπως πχ, να μην νιώθετε έτσι όπως νιώθετε ... σε κάθε περίπτωση το καλύτερο θα ήταν να βρείτε ένα κατάλληλο επαγγελματία ψυχικής υγείας και να ξεκινήσετε συνεδρίες ώστε να επεξεργαστείτε τον ψυχικό σας κόσμο και να βρείτε τις δικές σας απαντήσεις.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η απουσία νοήματος στη ζωή πλήττει σοβαρά την ψυχική υγεία. Σε πολλές φάσεις της ζωής μας δυσκολευόμαστε να βρούμε το νόημα και τον προορισμό μας και αισθανόμαστε χαμένοι. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία καθώς θα σε βοηθήσει σημαντικά στην εύρεση του νοήματος και στη βελτίωση της συνολικής ποιότητας ζωής σου 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα σας.καλο είναι να πάρετε την γνώμη κάποιου ειδικού ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει να βρείτε τις ισορροπίες σας και τα θέλω σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Εστιάζοτας στν εαυτό μας, μαθαίνουμε να είμαστε ευγενικοί και τρυφεροι μαζί του. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Ακολουθεί συναρπαστική πορεία, σου αξίζει!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει ψυχοθεραπευτικά κι αν χρειασθεί και φαρμακευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα μπορούσα να προτείνω 1-2 πράγματα, αλλά χρειάζεται να είμαστε σε επικοινωνία για να παρακολουθώ την συνέχεια και την απόδοση αυτών που θα είχα προτείνει. Όποτε, δυστυχώς θα καταλήξω να πω πως χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να υπάρχει κάποιος ειδικός που θα παρακολουθεί την πρόοδο σας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα! Φαίνεται ότι αντιμετωπίζεις μια περίοδο δυσκολιών και αναζητάς τρόπους για να ανακτήσεις τη χαρά και τον σκοπό στη ζωή σου. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι αυτά τα συναισθήματα είναι κοινά και μπορούν να επηρεάσουν πολλούς ανθρώπους.
    Ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας, όπως ένας/μια ψυχοθεραπευτής/τρια μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματα σου και να αναζητήσεις τρόπους για να βελτιώσεις την ψυχική σου κατάσταση.
    Επιπλέον προτάσεις που μπορείς να ακολουθήσεις για να αντιμετωπίσεις αυτήν την κατάσταση:

    Συνομιλία με κοντινούς ανθρώπους: Μίλησε με φίλους ή οικογένεια για τα συναισθήματα σου. Οι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να πάρετε βοήθεια από ψυχίατρο . Αυτά που αναφέρετε αφορούν σε θέμα ψυχικής υγείας και μπορούν να αντιμετωπιστούν .

    Μανωλοπούλου Δανάη Ιωάννα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Σαν κάτι να έχει αλλάξει τα τελευταία 2μιση χρόνια. Λείπει η χαρά, η ικανοποίηση, το κίνητρο. Το ένστικτο της επιβίωσης μοιάζει να είναι το μόνο που σας απομένει. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας πω κάτι συγκεκριμένο για να σας βοηθήσει μέσω αυτής της πλατφόρμας. Σας ενθαρρύνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία προκειμένου να αφουγκραστείτε τον εαυτό σας και να αρχίσετε να διεκδικείτε έναν πιο ισορροπημένο και χαρούμενο τρόπο ζωής. Θα σας δώσει την ευκαιρία να δώσετε τις απαντήσεις που αναζητάτε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα