• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

Καλησπέρα.. Σε αυτό το μνμ θα σας περιγράψω τον γολγοθά όπου βιώνω σχεδόν όλη μου την ζωή αλλά πλέον πολυ περισσότερο . Πάντα η σχέση μου με το φαγητο δεν ήταν καλή και φυσιολογική. Ανέκαθεν μου αρεσαν τα γλυκά ,τα προτιμώ πολυ περισσότερο. Νιώθω πως μπορώ να φαω δεκάδες από αυτά πειναω ,δεν πειναω. Έχω κουραστεί. Μου λείπει το πως ήμουν πριν από 3 χρόνια αν κι τότε πάλι με θεωρούσα λιγο παχιά. Βλέπω φωτογραφίες μου κι ζηλεύω τον τότε εαυτό μου . Θέλω να αδυνατησω αλλά δεν μου είναι εύκολο. Έχω βάλει τουλάχιστον 20 κιλα και δν νιώθω καθόλου ο εαυτός μου. Δεν τρωω μπροστά σε άλλους, δν πηγαίνω στην θάλασσα , νιώθω χαμηλή αυτοπεποίθηση αν και δεν φαίνεται. Πλασάρω πολυ διαφορετικά τον εαυτό μου αλλά εγώ μεσα μου υποφερω. Καθημερινά μπορεί να φαω πάνω από 10 κρουασάν ενώ μπορεί και να μην πειναω. Η δουλεια μου είναι τέτοια που έχω πρόσβαση στα κρουασάν πχ. Όταν είμαι σπιτι δεν τρωω τόσο. Όπως και να χει, τρωω κρυφά ,μακριά απ τα βλέμματα όλων. Τρωω σε σημείο να σκασω. Να νιώσω αηδία για το σώμα μου. Κουράστηκα,είμαι μόνο 19 κι βασανιζομαι παρα πολυ! Δεν σταματάει αυτός ο γολγοθάς μου. Θέλω να έχω ένα ωραίο σώμα ,να το αγαπω κι να νιώθω εντάξει μέσα σε αυτό. Έχω χάσει χίλια δυο πράγματα. Όλο το καλοκαιρι μόνο τζιν φορούσα. Μου λείπουν τα φορέματα που φορούσα,η ζωή που είχα πριν ξεφύγω τόσο. Δεν θα γλιτώσω ποτε αππ αυτό..

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Πρέπει να εστιάσεις στην εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου και να αξιολογήσεις το εάν και κατά πόσο αποδέχεσαι τον εαυτό σου σαν ολότητα με τα καλά και τα κακά του. Η εικόνα του σώματος πολλές φορές διαταράσσεται από την γενικότερη εικόνα που έχει κάποιος για τον εαυτό του με αποτέλεσμα να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με κάτι που στα δικά μας μάτια, ή σύμφωνα με τα πρότυπα της εποχής φαίνεται ελκυστικό και αποδεκτό. Θα βοηθούσε πολύ σίγουρα από κάθε άποψη, να ξεκινήσεις κάποια εκγύμναση, ίσως πολεμικές τέχνες που εμπεριέχουν και το στοιχείο της πειθαρχίας. Γενικά να προσπαθήσεις να βάλετε όρια

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Νιώθω ότι έχετε μεγάλη ανάγκη να επικοινωνήσετε αυτόν τον μεγάλο γολγοθά, να βρείτε κάποιον που να καταλαβαίνει ακριβώς πόσο δύσκολο είναι αυτό που βιώνετε. Ακούγεται ότι το φαγητό με κάποιο τρόπο έχει στιγματίσει όλη σας τη ζωή. Υπάρχει, και επιμένει, ανεξάρτητα από το αν πεινάτε ή όχι. Σας κάνει να ζηλεύετε, να λυπάστε, να κρύβεστε, να ντρέπεστε, να αηδιάζετε με τον εαυτό σας και το σώμα σας.

    Από την άλλη, υπάρχει εξίσου έντονα θα έλεγα μία έντονη επιθυμία. Μία επιθυμία για κάτι άλλο, για κάτι διαφορετικό, πιο υγιές, πιο ισορροπημένο, πιο αυτοφροντιστικό, πιο αγαπητό. Αλλά ταυτόχρονα μοιάζει να είναι τόσο απλησίαστο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Χαίρεται. Για τις δυσλειτουργικές συνθήκες της καθημερινότητάς θα μπορούσατε να επισκεφθείτε ένα ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο να αναφερθούν αυτά που σας προβληματίζουν. Σε ότι αφορά την αυτοποεποίθεση που αναφέρεστε είναι μια δεξιότητα , την οποία ακόμη και αν δε μας την έχουνε μάθει, μπορούμε να την αποκτήσουμε.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλή σας ημέρα,
    Σε πολλές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε το φαγητό ως μέσο πρόσκαιρης διαχείρισης συναισθηματικών καταστάσεων. Αρκετές είναι οι περιπτώσεις στις οποίες νιώθουμε στιγμιαία χαρά και ικανοποίηση καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες φαγητού. Ο θυμός, το στρες, η ανία, τα συναισθηματικά κενά είναι μερικοί από τους παράγοντες που μας οδηγούν σε τέτοιου είδους συμπεριφορές. Με την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας τροφής με πολλά λιπαρά και ζάχαρη, ουσιαστικά "ταΐζουμε" περισσότερο τα συναισθήματά μας, παρά το στομάχι μας. Με το φαγητό θρέφονται περισσότερο τα συναισθήματα κενού, λύπης, άγχους που κανείς νιώθει. Μέσω του φαγητού πολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Αυτό που βιώνετε έχει όνομα και λέγεται συναισθηματική υπερφαγία, είναι μια μορφή εθισμού και παρουσιάζει χαρακτηριστικά και δημιουργεί κύκλους όπως και οποιοδήποτε άλλος εθισμός. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό που συμβαίνει είναι να τρώς κάθε φορά που αλλάζει η διάθεση σου προκειμένου να παρέχεις στον εαυτό σου στιγμιαία ευφορία και να αποφύγεις τον ψυχικό πόνο, φυσικά αυτό είναι μια ασυνείδητη διαδικασία. Η ρίζα των αιτιών του προβλήματος είναι κατά κανόνα στα παιδικά μας βιώματα σε μια αυτοεκτίμηση που δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί τότε και αποτελεί την πηγή των αρνητικών συναισθημάτων. Μπορείτε να λάβετε βοήθεια από τον σύλλογο ΑΝΩΝΥΜΟΙ ... Διάβασε περισσότερα

    Ανδρεαδάκη Ελισάβετ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Κλινική Υπνοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας φαίνεται πως αγχογόνες κατάστασης που ενδεχομένως να έχουν εσωτερικευτει φαίνεται να ξεσπούν μέσω καταστάσεων που υπερφαγίας διαιωνίζοντας έναν φαύλο κύκλο. Η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας είναι μια αποτελεσματική η διαδικασία για την βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης καταστασης που μπορεί να σχετίζεται με αυτή την συνθήκη που περιγράψατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ δύσκολο. Η σχέση με το φαγητό είναι μια ιδιαίτερη σχέση που συνήθως έχει τη βάση της κάπου πολύ βαθιά στις ρίζες των οικογενειακών σχέσεων. Έχουν να τεθούν πολλά ερωτήματα και να πάρουν συγκεκριμένη απάντηση ώστε να κατανοήσετε από που πηγάζει η τάση σας για φαγητό. Τι συνέβη πριν από 3 χρόνια; Τι θέση έχει το φαγητό στην οικογένεια; Μπορεί να λειτουργεί και σαν τιμωρία; Γιατι να έχετε ανάγκη να νιώστε αηδία για το σώμα σας; Είναι μια μορφή κακοποίησης αυτό; Το κείμενό σας είναι τόσο ειλικρινές. Αναφέρονται οι επιθυμίες σας αλλά ταυτόχρονα και οι δυσκολίες. Είναι σημαντικό οι επιθυμίες να υπερτερούν των δυσ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Είστε πολύ μικρή σε ηλικία, έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας να ζήσετε και να καταφέρετε όσα επιθυμείτε. Θα πρότεινα να συμβουλευτείτε και να συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που ασχολείτε εξειδικευμένα με αυτό. Πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί από τις ομάδες ανωνύμων, σας παραθέτω τον σχετικό σύνδεσμο όπου μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες. https://anonymoi-yperfagoi.org.gr/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι εμφανή, από τα λόγια σας, η δυσφορία, η κούραση και η αγανάκτηση που βιώνετε σε σχέση με τη διαταραχή διατροφής που σας ταλαιπωρεί. Με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία, αγάπη και εμπιστοσύνη στο ταξίδι της αλλαγής και με πολλή δική σας επιμονή και στοχοπροσήλωση μπορείτε να απαλλαγείτε από την παθολογική σας σχέση με το φαγητό. Η οποία παθολογική σχέση, σας προσφέρει, εκτός των αρνητικών συναισθημάτων, και παρηγοριά και ανακούφιση. Γι' αυτό το λόγο και ενισχύεται η συμπεριφορά και επαναλαμβάνεται. Το πρώτο βήμα πάντως είναι ακριβώς το αντίθετο από την τελευταία σας φράση παραπάνω...να πιστέψετε δηλαδή ότι είστε σε θέση και μπορείτε να γλι... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Προφανώς η ζωή σας δεν έχει και πολλές χαρές ?!? Προσπαθείτε να ανακουφίσετε την πλήξη και την μοναξιά σας στο φαγητό ?? Αντί να ζητάτε ένα όμορφο σώμα δώστε σημασία να έχετε ένα υγιές σώμα!! ας ξεκινήσουμε από εκεί να αγαπήσετε τον εαυτό σας και να τον θρεψετε σωστά !!! συγχρόνως κάντε πράγματα που σας δίνουν χαρά πολλές δραστηριότητες και παρέες ! Αν δεν τα καταφέρετε μόνη σας δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Προφανώς περνάτε μια κατάσταση έντονου στρες και ξεσπατε στο φαγητό. Χρειάζεται να ανακαλύψετε τί είναι αυτό που σας πιέζει ψυχολογικά στη ζωή σας και να το αλλάξετε. Εάν δεν μπορείτε να το κάνετε ζητήστε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου. Το πρόβλημά σας αντιμετωπίζεται. Μην απογοητεύεστε!

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • επισκεφθείτε παρακαλώ έναν ψυχολόγο. Όλα τα προβλήματα λύνονται, είναι κρίμα 19 χρόνων κ να μιλάτε έτσι για τον εαυτό σας

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Το πρώτο βήμα για να αντιμετωπίσετε τα επεισόδια υπερφαγίας που περιγράφεται είναι να έχετε θέληση για βοήθεια. Αν ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία θα μπορέσετε να ανακτήσετε την χαμένη αυτοπεποίθηση σας και να σταματήσετε σταδιακά τα επεισόδια. Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια, με την σωστή καθοδήγηση μπορείτε να το αντιμετωπίσετε!

    Σαμαρά Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Προτείνω αρχικώς επίσκεψη σε ψυχίατρο καθώς χρειάζεται να κρίνει αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή και αμέσως μετά την επίσκεψη σας, έναρξη ψυχοθεραπείας. Αν βελτιώθει η διάθεση, θα βοηθηθείτε και στα υπόλοιπα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Σίγουρα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή σε θέματα διατροφής και διαιτολόγο για να σας βοηθήσουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το θέμα του φαγητού είναι ψυχογενές. χρειάζεται να μπείτε σε συστηματική ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να επιφέρετε μια αλλαγή σε αυτό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα, μπορείς να γλιτώσεις από αυτό. Πίσω από την ορμή και το πάγωμα των αναστολών για τα γλυκά, πάντα υπάρχει ένα κομμάτι του εαυτού μας που δεν ακούστηκε ακόμα, που φωνάζει με αυτόν τον τρόπο και επιβάλλεται. Αν ακουστεί μέσα από την ψυχοθεραπεία θα μαλακώσει, το μέρος του εαυτού σου που σε θέλει αδύνατη θα μαλακώσει και αυτό και θα σταματήσει η έντονη σύγκρουση που τη μία σε κάνει να νιώθεις αηδία για το σώμα σου και από την αλλη να μην έχεις αντιστάσεις μπροστά στα γλυκά.

    Καλή αρχή στον δρόμο της αυτοανακάλυψης και της θεραπείας,
    ΚΜ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ σημαντικό που δίνετε «φωνή» στο σύμπτωμά σας μέσω του παραπάνω μηνύματος, κάνοντάς το περισσότερο ορατό και υπαρκτό. Άλλωστε, φαίνεται ότι επικρατούν αισθήματα ενοχής ανάμεσα στα αποτελέσματα της υπερφαγίας («δεν τρώω μπροστά σε άλλους», «δεν πηγαίνω στη θάλασσα») και το «βλέμμα» των άλλων. Το αν θα γλιτώσετε από αυτό, εξαρτάται από το εάν θα δώσετε την ευκαιρία στον εαυτό σας να κατανοηθεί καλύτερα.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα