• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Καλησπέρα σας, ειμαι 23 χρόνων και τα τελευταία 2μιση χρόνια αντιμετωπίζω κρίσεις πανικου. Ειχα παει σε ψυχίατρο και ειχα διαγνωστει με κατάθλιψη ελαφρυα και με αγοραφοβία. Μου συνταγογραφηθηκαν αντικαταθλιπτικα τα οποία μετα απο ενα διάστημα νιώθοντας καλύτερα, κατόπιν οδηγίας του γιατρού τα σταμάτησα. Μετα απο λιγο καιρό επειδή ανακάλυψα πως εχω υπερταση τα σκαμπανευασματα της πίεσης μου, μου δημιούργησαν άγχος και φόβο για την υγεία μου έχοντας ως αποτέλεσμα να ξαναέρθουν οι κρίσεις πανικού.Αυτή την στιγμή εχω σταματήσει τις ψυχοθεραπείες αλλα νιωθω πως θελω να αντιμετωπίσω μονη μου αυτη την φορα τις κρίσεις χωρις φαρμακευτική αγωγη. Τι θα μου προτείνατε;

20 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας,

    Καταλαβαίνω πως θέλετε να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού μόνη σας και ήδη μέχρι τώρα έχετε κάνει πολλές προσπάθειες.

    Θα μοιραστώ μαζί σας κάποιες πληροφορίες που ίσως σας φανούν χρήσιμες:

    Γενικά, η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να μειώσει ή ακόμη και να εξαφανίσει τα συμπτώματα αλλά δεν αντιμετωπίζει τα βαθύτερα αίτια της κρίσης πανικού. Έτσι, όταν σταματήσετε την αγωγή τα συμπτώματα επιστρέφουν. Για αυτό είναι καλό η φαρμακευτική αγωγή να συνοδεύεται και από ψυχοθεραπεία. Μέσω των συζητήσεων που θα κάνετε με τον ψυχοθεραπευτή μπορείτε να εντοπίσετε τα βαθύτερα αίτια των κρίσεων πανικού και στη συνέχεια να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για το βάρος που σηκώνετε. Έχετε αναζητήσει βοήθεια, τόσο φαρμακευτικά όσο και ψυχοθεραπευτικά, και ενώ σας βοήθησε μέχρι ενός σημείου, κάπως σα να αναδύεται η ανάγκη να τα "βγάλετε πέρα" μόνη σας αυτή τη φορά.

    Ως ψυχολόγος, δεν είναι πολλά αυτά που θα μπορούσα να σας προτείνω (πόσο μάλλον μέσω αυτής της πλατφόρμας), προκειμένου να εξυπηρετήσω το αίτημά σας. Μπορείτε να εντάξετε τη γυμναστική, το διαλογισμό, και τη προσευχή (αν πιστεύετε) στη καθημερινότητά σας, καθώς βοηθάνε πολύ στο άγχος και τη κατάθλιψη. Μπορείτε επίσης να αρχίσετε να γράφετε ημερολόγιο, ώστε να καταγράφετε τις σκέψεις σας,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Χαίρεται. Να βρείτε έναν ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο που θα αισθανθείτε εμπιστοσύνη μαζί του. Δεν υπάρχει πεπατημένη ή κάποια βήματα που αν τα κάνετε θα είναι εντάξει. Είναι βασικό να έρθουν στην επιφάνεια οι λόγοι που μας έφεραν ώς εδώ και έπειτα η διαχείριση των καταστάσεων. Εστίαση στη λύση όχι στο πρόβλημα.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Είναι συνήθες η κατάθλιψη να επικάθεται σε ένα υπόστρωμα από χρόνιες φοβίες και άγχη. Θεωρητικά κι εμπειρικά δεδομένα δείχνουν ότι οι φοβίες είναι εμπειρίες όπου απειλητικές σκέψεις, συναισθήματα, συμπεριφορές και σωματικές αντιδράσεις είναι όλες αλληλένδετες.
    Επισκεφθείτε έναν εκπαιδευμένο Γνωσιο-συμπεριφοριστικό ψυχολόγο για να μάθετε περισσότερα και να σας εκπαιδεύσει στην αντιμετώπιση των θεμάτων σας

    Μπατάκης Μιχάλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Για την καλύτερη αντιμετώπιση της συνθήκης που αναφέρατε η φαρμακευτική αγωγή όταν αυτή απαιτείται, σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία είναι ένας αποδοτικός συνδυασμός για την βελτίωση των συμπτωμάτων και την σταδιακή επαναφορά της λειτουργικότητα στην καθημερινότητα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θεραπεία εκλογής στις κρίσεις πανικού είναι η γνωστική συμπεριφορική οπότε σας προτείνω αν δεν την έχετε δοκιμάσει να το προσπαθήσετε είναι βραχύχρονη και αποτελεσματική . Επίσης , το να τις ξεπεράσετε δεν θα είναι μόνο στο χέρι του θεραπευτή αλλα και στο δικό σας ακολουθώντας τις οδηγίες του για μέσα στην εβδομάδα ( ανάμεσα απο τις συνεδρίες ) , οπότε μην σκέφτεστε ότι δεν θα το κάνετε μόνη σας , ίσα ίσα θα πάρετε γνώσεις και " όπλα " που θα τις αξιοποιείται μια ζωή !

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Καλησπέρα! Να διευκρινίσουμε κατ' αρχάς ότι εάν οι κρίσεις πανικού δεν αντιμετωπιστούν, μπορεί να επιδεινωθούν και να εξελιχθούν σε διαταραχή πανικού ή φοβίες. Η θεραπεία μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της έντασης και της συχνότητας των κρίσεων πανικού και στη βελτίωση της λειτουργικότητάς σας στη καθημερινή ζωή. Οι κύριες θεραπευτικές επιλογές είναι η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή. Από τη στιγμή που επιθυμία σας είναι στη παρούσα φάση να αποφύγετε την εκ νέου λήψη αντικαταθλιπτικών θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας και ανάλογα με την αξιολόγηση που θα σας κάνει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σίγουρα η συνεργασία με κάποιο ψυχίατρο είναι απαραίτητη καθώς ο ίδιος, επιστημονικά, γνωρίζει πολύ καλύτερα από όλους μας τη φαρμακολογία και τις δοσολογίες. Η αγωνία σας είναι πολύ φυσιολογική μιας και φαίνεται να σας δυσκολεύει ακόμα περισσότερο όταν συνυπάρχει με άλλα συμπτώματα. Είναι σημαντικό να έχετε ανθρώπους κοντά σας που να εμπιστεύεστε και να ακολουθείτε τον δρόμο που σας προτείνουν ώστε να ενδυναμωθείτε τόσο που να μην τους έχετε ανάγκη και να μπορέσετε να το "αντιμετωπίσετε μόνη σας" όπως πολύ ωραία αναφέρετε. Όπως μια απονεύρωση είναι απαραίτητο να διαχειριστεί από επαγγελματία οδοντίατρο, μιας και μετα υπάρχουν άλλοι... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Θα πρότεινα να τις αντιμετωπίσετε σε συνεργασία με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Συχνά οι κρίσεις πανικού μειώνονται ή και εξαλείφονται στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας χωρίς απαραίτητα να λάβει ο άνθρωπος φαρμακευτική αγωγή. Το να έχετε έναν ασφαλή χώρο που μπορείτε να μιλήσετε και να σας ακούσουν με ενσυναίσθηση και αποδοχή είναι πολύ σημαντικό και βοηθητικό τις περιόδους που αντιμετωπίζουμε άγχος.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,
    Καλό θα ήταν σε πρώτη φάση αν έχετε κρίσεις άγχους να συμβουλευτειτε τον θεράποντα ιατρό που σας παρακολουθούμε τότε. Καλό θα ήταν πέρα από την φαρμακευτική αγωγή αν συνταγογραφηθει για τις κρίσεις, να κάνετε κάποιες Συνεδρίες ψυχοθεραπείας προκειμένου να σταθεροποιηθει το συναίσθημα σας και να μπορέσετε να βρείτε τους κατάλληλους τρόπους αντιμετώπισης του άγχους σας.

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Διάφορα ερωτήματα προκύπτουν από την περιγραφή που δίνετε. Πόσο καιρό κάνετε ψυχοθεραπεία και γιατί τη σταματήσατε? Μήπως έχετε εσφαλμένες προσδοκίες περί της αποτελεσματικότητας και του χρόνου διάρκειας της φαρμακευτικής αγωγής και της ψυχοθεραπείας? Αναζητήστε ειδικούς που θα τους εμπιστευτείτε ώστε να ξεκινήσετε να εργάζεστε με συνέπεια και ψυχική επένδυση πάνω στο πρόβλημα που σας δυσκολεύει τόσο καιρό. Μερικές φορές ακόμα και το να αναγνωρίσουμε ότι δικαιούμαστε να ζητήσουμε και να πάρουμε βοήθεια είναι ένα μεγάλο και σημαντικό βήμα.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Ψυχοθεραπεία δεν μου αναφέρατε ότι κάνατε , αν εννοείται τα φάρμακα δεν είναι ψυχοθεραπεία αυτό , χρειάζεται να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας και να μπείτε σε θεραπεία, μην ταλαιπώρηστε, μόνη/ος δεν περνάει πιστέψτε με , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • να επισκεφθείτε ψυχολόγο. Αλλά να μην είστε αρνητική και στη χρήση φαρμακευτικής αγωγής, αν κριθεί απαραίτητο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αρχικά, η πιο αποτελεσματική θεραπεία για την κρίση πανικού είναι η Γνωστική Συμπεριφορική θεραπεία, κυρίως με την μορφή Έκθεσης. Είναι πολύ σημαντικό να εκπαιδευτείς πάνω στα συμπτώματα σου και να καταλάβεις ακριβώς πως φτάνουν να κορυφώνονται.

    Σε μια κρίση πανικού έχουμε
    1) Ενεργοποιήση του Συμπαθητικού Νευρικού Συστήματος (παραγωγή κορτιζόλης και αδρεναλίνης), για προετοιμασία του οργανισμού σου να παλέψει με έναν κίνδυνο. Αυτό συμβαίνει για παράδειγμα και αν πάει να σε πατήσει ένα αμάξι, για να τρέξεις.

    2)Γιά να μπορέσεις να παλέψεις λοιπόν, αρχίζεις να βιώνεις όλα τα πρώτα συμπτώματα της κρίσης πανικού (ταχυπαλμία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λεπενιώτη Γεωργία

    Κλινική Ψυχολόγος

    Κέρκυρα

  • Θα σας πρότεινα να αρχίσετε γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, ταυτόχρονα όμως θα ήταν καλό να ρυθμίσετε τα θέματα που αντιμετωπίζεται με την πίεση. Η παρακολούθηση απο καρδιολόγο σε συνδιασμό με έναν γνωστικό συμπεριφορικό ψυχολόγο θα μπορούσε να σας βοηθήσει.

    Σαμαρά Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Συμβπυλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή και μέτα πάρτε τις αποφάσεος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να κάνετε ψυχοθεραπεία, ώστε να το αντιμετωπίσετε με αλλαγή από μέσα σας, κι όχι με φάρμακα, που όταμ τα διακόπτετε το πρόβλημα επανέρχεται

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μια καθημερινότητα, η οποία θα ενισχύει την ανοχή στο σύμπτωμα, θα ελαττώνει αποφευκτικές συμπεριφορές και θα προωθεί τη χαλάρωση και την ευεξία:
    διαλογισμός, πρακτικές ενσυνειδητότητας (mindfulness), κάποια αθλητική δραστηριότητα (όποια σας ικανοποιεί) και φυσική διατροφή.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλημέρα! Είναι ωραίο το ότι θέλεις να βρεις τις δυνάμεις από μέσα σου και να αντιμετωπίσεις αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Επίσης κάποιες φορές το διάλειμμα από την ψυχοθεραπεία είναι και αυτό ωφέλιμο. Στην περίπτωσή σου μπορείς να θυμίζεις στον εαυτό σου τις στρατηγικές αντιμετώπισης των κρίσεων που δούλεψες με τον ψυχοθεραπευτή, να εξετάσεις τι πραγματικά δουλεύει σε σένα και με ποιον τρόπο ώστε να γίνεις κατά κάποιο τρόπο ο «θεραπευτής» του εαυτού σου. Ενδεχομένως βέβαια να ξαναδείς τη βοήθεια που έπαιρνες από τον ψυχοθεραπευτή και να την ξαναζητήσεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να εγκλωβιστείς στη δέσμευση «πρέπει να... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής