• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/04/2023

Καλησπέρα, έδω και τρία χρόνια κάνω συνεχώς εξετάσεις, πονάει το σώμα μου, φοβάμαι ότι κάτι έχω και πηγαίνω συνέχεια σε γιατρούς. Μόλις σταματήσει το ένα σύμπτωμα,ξεκινάει ένα άλλο. Είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν σταματάει. Τι θα με βοηθούσε για να βρω πάλι τον εαυτό μου?

32 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφετε είναι άγχος εφόσον έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις για παθολογικά αιτια. Βιώνεται ψυχοσωματικά συμπτώματα. Στον βαθμό που το περιγράφετε χρειάζεται αρχικώς εκτίμηση από ψυχίατρο και παράλληλα ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Προφανώς σωματοποιείτε το άγχος σας. Επίσης είναι πιθανό να πάσχετε από νοσοφοβία. Καλό θα ήταν να επισκευθείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Έτσι όπως τα λέτε, φαίνεται να έχετε άγχος υγείας. Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε θεραπευτή συμπεριφοράς.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να απεθυνθείτε σε ψυχίατρο καθώς συχνά ο ψυχικός πόνος σωματοποιείται. Η θλίψη ή άλλα ψυχικά τραύματα εκφράζονται μέσα από πόνους ή άλλα σωματικά συμπτώματα. Ο/Η ψυχίατρος θα μπορέσει να κάνει τη διάγνωση και να σας υποστηρίξει με φαρμακευτική αγωγή ώστε να υποχωρήσουν τα έντονα συμπτώματα. Στη πορεία καλό θα ήταν να επεξεργαστείτε όλο αυτό το βίωμα μέσα στα πλαίσια ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το σώμα μας δεν ψεύδεται ποτέ όπως λεέι και η Άλις Μίλλερ. Έχει κάτι να μας πει, καθότι αντιδρά στις εντολές που του δίνουν ο εγκέφαλός, δηλαδή, οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας. Δεδομένου ότι είμαστε φτιαγμένοι για να ζούμε ΜΑΖΙ, έτσι λοιπόν μαζί θα βρούμε τη λύση. Συχνά τα ψυχοσωματικά θέματα υποχωρούν όταν τα άτομα που τα ζουν, αποζητούν τη θεραπεία της ψυχής. Θα προτείναμε λοιπόν να έρθετε σε επαφή με κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να βρείτε μαζί τι δρόμο θα χρειαστείτε για την ψυχική και σωματική υγεία σας, στο σύνολο.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν έχετε εξετάσει το ενδεχόμενο πως δεν έχετε ινομυαλγια fibromyalgia, τότε οι σωματικοι πονοι μπορεί να οφείλονται σε ψυχικά αίτια, Οπότε μιλάμε για ψυχοσωματική κατάσταση. Η ψυχοθεραπεία είναι η λύση για το πρόβλημά σας.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπερα σας ειχα αρκετους αναλυομενους με παρομοια ταση και διαθεση , θα σας προτεινα να μπειτε στη διαδικασια ψυχοθεραπειας

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Υποθέτω υπάρχουν ψυχοσωματικά αλλά και φόβους. Όταν δεν είναι κάτι ιατρικό καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία να βρείτε που αρχίζουν και πως αλλάζουν αυτά τα μοτίβα

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Χρειάζεται να επικοινωνήσετε σε κάποιον ειδικό τις σκέψεις σας έτσι ώστε να καταλάβετε τι σας ωθεί στο να επαναλαμβάνετε τις ίδιες συμπεριφορές. Έπειτα από αυτή τη διαδικασία θα υπάρξουν διάφορες τεχνικές οι οποίες θα σας βοηθήσουν να μειωθούν και στη συνέχεια να αποτραπούν αυτές οι συμπεριφορές. Θέλει χρόνο και μεγάλη καταβολή προσπάθειας από μέρους σας αλλά σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση εάν είστε αφοσιωμένη σε αυτή τη διαδικασία.

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω ότι έχετε ταλαιπωρηθεί, όπως πολύ σωστά αναφέρατε, από αυτόν τον φαύλο κύκλο επισκέψεων σε ιατρικές ειδικότητες. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να σας προτείνει την πιο κατάλληλη βοήθεια για τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε. Η ψυχοθεραπεία και πολλές φορές η φαρμακευτική αγωγή συνδυαστικά επιφέρουν τα βέλτιστα θεραπευτικά αποτελέσματα.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΥΣΦΟΡΕΙ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΕΣΤΩ ΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ, ΚΑΘΩΣ ΟΣΟ ΘΑΒΕΤΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΘΑ ΜΕΝΕΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΣΟ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δοκιμάστε ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία, για να ανακαλύψετε τους λόγους που οδηγούν σε αυτά τα σωματικά συμπτώματα.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα μάλλον πάσχετε από άγχος που σωματοποιείτε. Εφόσον δεν υπάρχουν βιολογικά αίτια θα πρέπει να εξετάσετε τον τρόπο ζωής σας (αν κουράζεστε από σωματική εργασία π.χ.) και αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο να πάτε σε ψυχίατρο για να αξιολογηθεί η κατάσταση. Συνήθως το φάρμακο που συνιστάται για παρόμοιες καταστάσεις είναι το Lyrica αλλά μόνο ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει αν το χρειάζεστε. Δοκιμάστε επίσης Σωματική Ψυχοθεραπεία, δεν το κάνω εγώ, αλλά υπάρχουν εξαιρετικοί συνάδελφοι αν αναζητήσετε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πιθανότατα περιγράφετε σωματοποιήσεις άγχους. Θα πρέπει να μιλήσετε με ψχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλό θα είναι να ξεκινήσετε συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας , χρειάζεται να σπάσετε τον φαύλο κύκλο και να δυναμώσετε ψυχικά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα σωματικά συμπτώματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Μερικές φορές, οι συνεχείς σωματικές ενοχλήσεις και πόνοι ενδέχεται να υποδηλώνουν κάτι ψυχογενές. Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο προκειμένου να σας κάνει μία αξιολόγηση. Αναγνωρίζω ότι αυτό θα σημαίνει επίσκεψη σε ακόμη έναν γιατρό, ωστόσο πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

    Έπειτα, αν το κρίνετε και εσείς σκόπιμο, θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με κάποιον ψυχολόγο. Βρίσκομαι στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Γιώργος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας.

    Η ιατρική διερεύνηση που έχετε κάνει, έχει δείξει κάτι; Υπάρχει δηλαδή κάποιο νόσημα ή πάθηση που να δικαιολογεί τα συμπτώματα που αισθάνεστε;

    Εάν όχι, κρατήστε πως πολλές φορές εκδηλώνονται σωματικά διάφορα ζητήματα που υποβόσκουν σε ψυχολογικό επίπεδο (π.χ. το στρες που αποτελεί έναν από τους βασικότερους εκλειτικούς παράγοντες για διάφορα νοσήματα).

    Εάν έχετε επισκεφθεί πολλούς ειδικούς και παρόλα αυτά καινούργια συμπτώματα εμφανίζονται ξανά και ξανά, δοκιμάστε να επισκεφθείτε και έναν Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή.

    Θα μπορέσει να διερευνήσει τον τρόπο με τον οποίο προκύπτουν όλα τα παραπάνω αλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,
    Ακούγεστε αρκετά ταλαιπωρημένη.
    Αναρωτιέμαι οι εξετάσεις δείχνουν κάτι? οι γιατροί τι feedback δίνουν?
    Ωστόσο πέρα απο το ιατρικό κομμάτι που κάπως ακούγεται οτι δεν βγαίνει άκρη, η επαφή με έναν ειδικό ψυχικής υγείας να σας ανακούφιζε. Ίσως το να μοιραστείτε τις σκέψεις σας και το δυσφορικό συναίσθημά σας να σας βοηθούσε. Δώστε μία ευκαιρία στον εαυτό σας και δοκιμάστε το.
    Εύχομαι ότι καλύτερο.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να γίνει η διάγνωση και να σας προταθεί θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!
    Η απάντηση στην ερώτηση σας είναι απλή: η αυτογνωσία γενικώς και η ψυχοφυσιολογια του στρες - άγχους ειδικώς!
    Δεν σας το έχουν ήδη αναφέρει οι γιατροί που έχετε επισκεφτεί;

    Πρέπει να μάθετε να κατανοείτε την σχέση ανάμεσα στην σκέψη, τα συναισθήματα- συγκινήσεις, τα σωματικά συμπτώματα που τις συνοδεύουν και την τελική κατάληξη
    : κάθε είδους ψυχοσωματικές διαταραχές!

    Βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στα ψυχοσωματικά!

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Χαίρεται. Φαίνεται ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται είναι ψυχογενές. Για να σιγουρευτείτε όμως χρειάζεται να το αναλύσετε με ειδικό ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Είμαι στη διάθεση σας αν ζητάτε κάτι πιο εξειδικευμένο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • αλησπέρα σας,

    Εφόσον βιολογικά είστε υγιής, ίσως πρέπει να αναζητήσετε σε ψυχολογικούς λόγους την αιτία.
    Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας κατευθύνει.

    Καλό σας απόγευμα.

    Στέλιος Γκανάς

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας.
    Από το σύντομο ιστορικό σας διαφαίνεται συναισθηματική εμπλοκή και ψυχική διαταραχή ιδεοψυχαναστικού τύπου που σας οδηγεί σε αυτή τη δυσκολία.
    Η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να διερευνήσετε και να ερμηνεύσετε αυτές τις δυσκολίες σας.
    Με εκτίμηση,
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, σχετικά με αυτα που περιγράφεται η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν χρήσιμη για την αντιμετώπιση της κατάστασης. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία συντελεί στην μείωση των επιπέδων άγχους που προκαλούν τέτοιες συμπεριφορές και δημιουργούν ένα τέτοιο φαύλο κύκλο. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε (με την πρώτη συνάντηση άνευ πληρωμής), μπορούμε να κλείσουμε ένα ραντεβού και να έχουμε πιο αναλυτική συζήτηση σχετικά με αυτό που σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας. Εάν οι ιατροί που έχετε επισκεφθεί δεν σας βρίσκουν κάτι μπορείτε να επισκεφθείτε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας, ψυχολόγο ή ψυχίατρο να διερευνήσετε και ψυχολογικά θέματα που μπορεί να σας επηρεάζουν.

    Μπογδάνου Έλενα

    Ψυχολόγος - Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοδραματίστρια

    Αιγάλεω

  • Μήπως θα ήταν βοηθητικό να δοκιμάζατε μια επίσκεψη σε ψυχολογο; Εφόσον οι εξετάσεις σας, είναι καλές, ίσως η δυσκολία σας εντοπίζεται κάπου άλλου.

    Βασιλείου Εύη

    Ψυχολόγος

    Βούλα

  • Κάποια φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται πώς βιώνετε πολύ μεγάλο στρες στη ζωή σας το οποίο έχει σωματοποιηθει. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε τις δυσλειτουργικές σκέψεις που κάνετε , να τις αποδομησετε και να τις αντικαταστήσετε με ρεαλιστικές . Επίσης το να καταγράψετε ποιες σκέψεις κάνετε συχνά και να παρατηρήσετε με ποια ερεθίσματα ξεκινάνε , καθως και πως το σώμα σας αντιδρά σε αυτά , θα σας βοηθήσει να μπορείτε να τις διαχειριστείτε αποτελεσματικότερα από μόνος σας .

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή. Δεν είναι τα σωματικά συμπτώματα το πρόβλημα. Αυτά αποτελούν σωματοποιημένο σύμπτωμα βαθύτερου άγχους. θα πρέπει να ασχοληθείτε με αυτό και να συνειδητοποιήσετε τις αιτίες του. Πολλές φορές είναι κρυμμένες μέσα στον άνθρωπο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • χρειαζεται να επισκεφτειτε ψυχιατρο και να ξεκινησετε αμεσα ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια