• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Έχασα την μητέρα μου είμασταν πολύ αγαπημενες έχω ένα πολύ καλό άντρα πού με βοηθάει σε όλο αυτό και εγώ δεν μπορώ να συνέλθω μού προέκυψε κατάθλιψη όλο αυτό,κάνω ότι μπορώ να ξεχαστω λίγο με ένα ταξίδι η μία βόλτα αλλά κρατάει λίγο και την νύχτα χειροτερεύει. Φοβάμαι τους Ψυχολογουσ γιατί ούτε χάπια θέλω να πάρω και ούτε να ακούω συνέχεια ξεπεράσετο η ζωή συνεχίζεται...οι άνθρωποι που ζούμε απώλειες άλλο επιζητούμε Φοβάμαι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ....

24 ειδικοί απάντησαν

  • Οι ψυχολόγοι δεν δίνουν φάρμακα. Είναι λογικό να αισθάνεστε άσχημα. Ο θρήνος χρειάζεται χρόνο και έχει στάδια.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Το πένθος είναι μια κατάσταση που συχνά μπορεί να γίνει αρκετά περίπλοκη και δύσκολα διαχειρίσιμη. Κάποιος ειδικός μπορεί πραγματικά να σας στηρίξει να ξεπεράσετε αυτή τη θλίψη που προκάλεσε η απώλεια. Μη φοβάστε να συμβουλευτείτε κάποιον…

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας. Ο θάνατος αγαπημένου προσώπου είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Οι ψυχολόγοι δεν δίνουν χάπια, ίσως να βοηθήσουν να ανακουφιστείτε και να μιλήσετε για αυτό που νιώθετε χωρίς να σας κρίνουν. Δεν χρειάζεται να το ξεπεράσετε, απλά να μάθετε να ζείτε με αυτό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η κατάσταση που περνάς είναι αρκετά δύσκολη, όπως δύσκολη είναι και κάθε απώλεια την οποία βιώνουμε οι άνθρωποι..

    Δεν γνωρίζω κατά πόσο χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή, αυτό που γνωρίζω καλά όμως, είναι ότι ο ψυχολόγος δεν είναι εκείνος που θα σου πει ξεπέρασε το και μην το σκέφτεσαι... είναι εκείνος που θα σε ακούσει..
    Θα σε αγκαλιάσει ..
    θα μπορέσει να χωρέσει τον πόνο και την θλίψη που φέρνει.. και θα σε βοηθήσει δίνοντάς σου, όσο χρόνο χρειάζεσαι, μέχρι να ανακάμψεις από αυτό τον πόνο να μπορέσεις να τον μετουσιώσεις και να προχωρήσεις τη ζωή σου..

    https://vm.tiktok.com/ZGJC5sV56/

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καταλαβαίνω είναι δύσκολο να το αποδέχτεις όμως ποιος ορίζει ότι πρέπει να το κάνεις εδώ και τώρα ? Δεν μου αναφέρεις πριν πόσο καιρό έχασες την μητέρα σου ,όμως καλό θα ήταν να μην πιέζεις τον εαυτό σου να σε αφήσεις να βιώσεις ότι σου βγαίνει με όποιον τρόπο και να τον παρατηρείς με υπομονή ! Να σκέφτεσαι πόσο τυχερή είσαι που η μητέρα σου ήταν μια καλή μαμά και θα ζει πάντα μέσα από εσένα , έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα της μέσα σου . Επίσης ίσως σε βοηθήσει να φοράς κάτι δικό της ώστε να νοιώθεις πως ένα κομμάτι της είναι πάντα μαζί σου και δεν υπάρχει φόβος να την ξεχάσεις , εύχομαι να την θυμασαι πάντα με αγάπη εν ειρήνη , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αγαπητή φίλη έχει σημασία πόσος χρόνος έχει περάσει από τότε που χάσατε την μητέρα σας. Μέχρι τα δύο χρόνια αυτό που αναφέρετε θεωρείται μέσα στην φυσιολογική διαδικασία του θρήνου. Αν διαρκεί η κατάσταση αυτή πέραν των δύο ετών τότε βιώνετε μια ψυχιατρική κατάσταση που πρακτικά ισοδυναμεί με κατάθλιψη και ονομάζεται Περιπεπλεγμένο Πένθος. Δυστυχώς αν πρόκειται για αυτό τότε χρειάζεστε αντικαταθλιπτική αγωγή (μαζί με ψυχοθεραπεία).Συνήθως μετά από ένα διάστημα που θα το καθορίσει η εξέλιξη της βελτίωσης σας τα φάρμακα σταματάνε. Καλά κάνετε και δεν ακούτε αυτούς που σας λένε "ξεπέρασε το". Αν μπορούσατε θα το είχατε κάνει ήδη οπότε.... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Το πένθος μετά από μια απώλεια θεωρείται απόλυτα φυσική και υγιής διεργασία. Δεν αναφέρεται πριν πόσο καιρό χάσατε την μητέρα σας, αλλά συνήθως το πένθος διαρκεί 1 με 2 χρόνια. Αναφορικά με το φόβο σας να διευκρινήσω ότι οι ψυχολόγοι δεν συναταγωγραφούμε φάρμακα, αυτό είναι ειδικότητα των ψυχιάτρων, ούτε απαιτούν να ξεπεράσει ο άνρθωπος το βίωμα του. Ίσα ίσα μέσα από τη ψυχοθεραπεία εμβαθύνουμε και επεξεργαζόμαστε την απώλεια, τα συναισθήματα και τις βαθύτερες σκέψεις μας σε ένα πλαίσιο αποδοχής και ασφάλειας. Επίσης η απώλεια ενός γονέα δεν είναι κάτι που απλά ξεπερνάμε, καλούμαστε όμως να ενδυναμωθούμε και να ανακαλύψουμε νέους τρόπους να υ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οι ψυχολόγοι δε συνταγογραφούν φάρμακα. Το κάνουν μόνο οι ψυχίατροι και πάλι μόνο σε περιπτώσεις που συντρέχει λόγος. Καλό είναι να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά τη διαχείριση της απώλειας με κάποιο ειδικό. Σίγουρα η συμβολή και η συμβουλή του ειδικού δεν σχετίζεται με προτροπές τύπου "ξεπέρασέ το" αλλά επικεντρώνεται σε τεχνικές που θα σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε το θάνατο της μητέρας σας.

    Μπατσίλα Γεωργία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν χάνεις ένα πρόσωπο στη ζωή σου λογικό είναι να περνάς μια περίοδο που δεν έχεις όρεξη για ζωή. Αυτό είναι το λεγόμενο πένθος και είναι φυσιολογικό. Εάν δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έφυγε η μητέρα σας είναι φυσιολογικό να περνάτε αυτό το στάδιο και χρειάζεται να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για να επανέλθει. Εάν όμως αυτό διαρκεί παραπάνω από χρόνο ή αρκετά χρόνια, τότε πρόκειται για κατάθλιψη και χρειάζεται να το συζητήσετε με κάποιον ειδικό. Δεν νομίζω ότι χρειάζεστε χάπια για να επανέλθετε. Ίσως εάν το συζητήσετε με κάποιον και ξεκινήσετε να κάνετε μια καινούργια δραστηριότητα στη ζωή σας, να βοηθηθειτε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Βρίσκεσαι σε πένθος το πένθος είναι μια μορφή κατάθλιψης και θέλει χρόνο για να περάσεις τα στάδια του και αν δεν μπορείς μόνη σου να το περάσεις όλο αυτό ζητά ψυχοθεραπευτική βοηθεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Χάνοντας ένα πολύ αγαπημένο πρόσωπο βιώνουμε όλοι πένθος από την απώλεια ,ένα από τα στάδια του πένθους είναι η κατάθλιψη, η κάποια συμπτώματα κατάθλιψης όπου πιθανόν υπάρχουν .
    Παίρνοντας την απόφαση να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας μειώνονται οι πιθανότητες να ακολουθήσεις κάποια φαρμακευτική αγωγή.

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Όσο προσπαθείτε να "ξεχάσετε" τη θλίψη σας τόσο αυτή θα επανέρχεται. Δε διαγράφονται τα συναισθήματα μας, όταν προσπαθούμε να τα αγνοούμαι. Απλά είναι εκεί και παραμένουν ενεργά. Προσπαθήστε να "ακούσετε και αρχικά να αποδεχτείτε" τη θλίψη σας, είναι το πρώτο βήμα.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά συλλυπητήρια για την απώλεια σας.

    Μετά το θάνατο ενός αγαπημένου προσώπου είναι απολύτως φυσιολογικό κάποιος να αισθάνεται αυτό που χαρακτηρίσατε ως κατάθλιψη. Πρόκειται όμως για πένθος, το οποίο φυσικά έχει μέσα του πολλές διεργασίες, όμως δύσκολα συναισθήματα έντονης λύπης, τα οποία συχνά μοιάζουν με κατάθλιψη.

    Είναι πολύ θετικό το γεγονός πως έχετε υποστηρικτικό πλαίσιο- έναν πολύ καλό άντρα- όπως λέτε, που σας στηρίζει. Είναι επίσης πολύ βοηθητικό το γεγονός πως φαίνεται να δραστηριοποιήστε με βόλτες και ταξίδια. Αυτό μας δείχνει πως το πένθος βιώνεται και δεν έχει "παγώσει".... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα οποσδήποτε η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου είναι μια σημαντική αλλαγή φάσης και για την δική σας ζωή. Πολλές φορές παράδοξά αν κάνουμε κάτι καλό με την δική μας ζωή τιμούμε και το πρόσωπο που έχει φύγει γιατι το παίρνει μέσα απο εμάς. Δεν ειναι απαραίτητο να πάρε τε φάρμακα μια επίσκεψη μπορεί να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε πράγματα για τον εαυτό σας και οπωσδήποτε θα βοηθήσει να επαναπροσδιορίσετε το μέλλον

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,
    Συλλυπητήρια για την απώλεια σας.
    Το πένθος που συνεπάγεται μια τέτοια απώλεια είναι βαρύ και η διαδικασία δύσκολη. Υπάρχουν διάφορα στάδια τα οποία θα περάσετε μέχρι να μπορέσετε να ‘τακτοποιήσετε’ την απώλεια της μητέρας σας μέσα σας και να πάψει να πονάει τόσο πολύ.
    Σε αυτά τα στάδια, θα ήταν πολύ βοηθητικό - πέρα από τους ανθρώπους που έχετε δίπλα σας και σας στηρίζουν - να έχετε ένα προσωπικό χώρο όπου με ασφάλεια , εμπιστοσύνη και χωρίς κριτική να σας στηρίξουν.
    Αυτός ο χώρος θα μπορούσε να είναι το γραφείο ενός ψυχοθεραπευτή. Ο ψυχοθεραπευτής δεν θα σας δώσει φάρμακα (δεν είναι αυτή η δουλειά του), ούτε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σας,
    Το πένθος έχει μια διεργασία που απαιτεί πράγματι πολύ χρόνο για να "μαλακώσει" μέσα μας. Επίσης, παίζει ρόλο το πώς έγινε το γεγονός, η σχέση με το αποθανεν άτομο και το πόσο μεγάλο είναι το τραύμα που έχει δημιουργηθεί. Σχετικά με αυτό που λέτε για τους ψυχολόγους, οι ψυχολόγοι δεν χορηγούν φαρμακευτική αγωγή (αυτό το κάνουν οι ψυχίατροι). Ο ψυχολόγος θα επιχειρήσει να είναι δίπλα σας στη διεργασία του πένθους, θα μπορείτε να εκφράσετε το πόνο σε ένα ασφαλές και κατανοητικό περιβάλλον, να έχετε κάποιον που να μπορεί να σας συνοδεύσει σε αυτό, ώστε να μπορέσετε σιγά σιγά να το διαχειρίστείτε καλύτερα.

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεται θα μπορούσε να υποτεθεί ότι είναι μια περίοδος πένθους που μπορεί να βιώνεται. Οι υπαρξιακές κρίσεις εάν σε ένα βαθμό μπορούμε να εντάξουμε και την απώλεια αγαπημένου προσώπου, έχουν αντίκτυπο στην ζωή μας και βιώνονται από το κάθε άτομο με διαφορετική ένταση και συχνότητα μέσα από τα στάδια τα οποία χρειάζεται να περάσει. Αρχικα θα ήθελα να σας πω ότι όποιο και να είναι το πρόβλημα ή η δυσκολία που μπορεί κανείς να βιώνει δε σημαίνει ότι κάθε περίπτωση χρήζει φαρμακευτικής αγωγής. Αυτό διότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επίσης φαρμακευτική αγωγή σε ψυχικές ασθένειας μπορεί να χορηγήσει μόνο... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχπθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας. Αυτό που νιώθετε είναι απόλυτα φυσιολογικό και με το πέρασμα του χρόνου θα το ξεπεράσετε. Ξεπερνάω δεν σημαίνει ξεχνάω ή δεν πονάω πια, πάντα θα θυμόμαστε τους αγαπημένους που χάσαμε και πάντα θα έρχονται οι στιγμές που θα πονάμε. Ξεπερνάω την απώλεια σημαίνει μαθαίνω να ζω με αυτή. Είναι πολύ θετικό που έχετε τον άντρα σας να σας υποστηρίζει! Αν όμως νιώθετε πως δεν είναι αρκετό, η βοήθεια ενός ψυχολόγου θα είναι πολύτιμη. Κατανοώ τον φόβο σας προς τους ειδικούς ψυχικής υγείας αλλά αν προσπαθήσετε θα δείτε πως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από αυτό που φαντάζεστε! Αρχικά δεν είναι απαραίτητο να πάρετε φ... Διάβασε περισσότερα

    Γκότσης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος

    Αρτέμιδα

  • Βιώνετε το πένθος σας και αυτή είναι μια φυσιολογική και δικαιολογημένη αντίδραση στην απώλειά σας. Το πένθος είναι μια ψυχική διεργασία που μας βοηθά στη διαχείριση της απώλειας και στην κατανόηση των αλλαγών που έρχονται σε συναισθηματικό ή διαπροσωπικό επίπεδο. Μια κουβέντα με έναν ψυχολόγο ενδεχομένως να σας βοηθούσε να αποφορτιστείτε ή να ερμηνεύσετε με άλλους τρόπους αυτό που σας συμβαίνει. Το πιθανότερο είναι να σας ανακουφίσει μια συνάντηση με κάποιον ειδικό και έως και απίθανο να σας ματαιώσει με ένα "η ζωή συνεχίζεται". Επιπλέον, οι ψυχολόγοι δεν δίνουν φάρμακα, παρά μόνο προτείνουν ψυχιατρική εκτίμηση όποτε το κρίνουν απα... Διάβασε περισσότερα

    Inner balance Αναλυτή Αλεξάνδρα και Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, βιώνετε ένα πένθος και είναι πολύ φυσιολογικό να νιώθετε έτσι. Επίσης, είναι πολύ σημαντικό που έχετε υποστήριξη. Οι ψυχολόγοι δεν συνταγογραφούν χάπια. Αυτό το κάνουν οι ψυχίατροι. Αλλά αντίθετα οι ψυχολόγοι προσφέρουν την απαραίτητη συναισθηματική στήριξη για να μπορέσετε να επεξεργαστείτε αυτό που σας συμβαίνει. Η απώλειά σας είναι σημαντική και λυπάμαι κι εγώ για αυτή. Αν κλείσετε ένα ραντεβού, θα μπορέσετε να δείτε κι εσείς τρόπους να ανακουφιστείτε.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Είναι μεγάλη απώλεια. Για κάποιο λόγο φαίνεται να δυσκολεύεστε να κάνετε το πένθος. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να το διαχειριστείτε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Συλλυπητήρια για τη μητέρα σας. Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που βιώνετε. Ακούγεται πολύ δύσκολο. Από την άλλη αναγνωρίζετε ότι ο άντρας σας είναι δίπλα σας, αλλά και ότι προσπαθείτε να βρείτε από μόνη σας λύσεις (ταξίδια, βόλτες), που όμως δυστυχώς δεν φέρνουν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Θα ήθελα με όλο το σεβασμό να κάνω κάποιες διευκρινήσεις. Πρώτον, είναι σημαντικό να λάβετε διάγνωση για τη κατάθλιψη που αναφέρετε, διότι μπορεί απλά να παρουσιάζετε κάποια καταθλιπτικά συμπτώματα που να μην επαρκούν για μία πλήρη διάγνωση. Γιατί να προσθέτουμε έναν τέτοιο χαρακτηρισμό στην ταυτότητά μας αν δεν είμαστε σίγουροι ότι ι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Καταρχάς λυπάμαι για την απώλειά σας.
    Το τραύμα μιας απώλειας και μάλιστα τόσο σημαντικής όσο αυτής της μητέρας σας είναι δύσκολο να λυθεί, χωρίς να προσπαθήσετε με κάθε τρόπο.
    Ανοιχτείτε σε έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας και θα μπορέσετε να στηριχτείτε, όσο αυτή τη στιγμή που είναι όλα νωπά, σας φαίνονται πολύ μεγάλο φορτίο.
    Δεν θα χρειαστεί, απαραίτητα να λάβετε φαρμακευτική αγωγή.
    Αφεθείτε σε μια βοήθεια που θα σας στηρίξει και θα σας υποστηρίξει.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας