• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Καλησπέρα σας γράφω γιατί ποια δεν μπορώ να κρατιέμαι άλλο σήμερα αεποισα τον εαυτο μου να κλαίει δύο ώρες ασταμάτητα με λιγμους...εδώ και τουλάχιστον 4 χρονια έχω έντονους πόνους στο στηθος εσθημα πνιγούμε και πολύ καψιμο στο στηθος άλλες φορές αίσθημα ότι πνίγομαι...και έντονους πόνους ψηλά πίσω από τους ώμους...Πάσχω χρονια από παλινδρομιση....ανεμια...και κρισεις πανικού...Είναι φορές που είναι ήρεμα τα πράγματα αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι φοβάμαι πολύ νιώθω ότι θα παθιω κάτι πολύ κακό καιβορισμενες φορές δεν εξ αιτίας πόνοι φυσιολογικοί......φοβάμαι πολύ να πάω σε γιατρούς ξέρω ότι είναι λάθος μα βάζω με το μυαλό μου τα χειρότερα και με τρομάζει ολη αυτή η είδεα...βοηθήστε με διαβάζω και διάφορα και τρέμω...και ως συνήθως όταν γράφω αυτά τα συμπτώματα μου βγάζει πολύ άσχημα αποτελεσματα

18 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ ότι περνάτε δύσκολα με την υγεία σας και αντιμετωπίζετε διάφορα συμπτώματα που σας ανησυχούν. Οι πόνοι στο στήθος, το αίσθημα πνιγμού, καθώς και όλα αυτά που αναφέρετε μπορεί να σας προκαλούν άγχος και φόβο. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο, που θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα. Θα σας παράσχει ένα ασφαλές περιβάλλον για να μοιραστείτε τις ανησυχίες και τους φόβους σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπιση τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα, στον Ψυχίατρο γρήγορα. Τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρετε μπορεί να είναι επαγόμενα καταθλιπτικής ή/και αγχώδους διαταραχής. Αλήθεια τι σας φοβίζει στο να πάτε στο γιατρό; Γιατί δεν σας φοβίζει η πιθανότητα να χειροτερέψετε σοβαρά; καλύτερα να λειτουργήσετε προληπτικά πριν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο. Καλή σας δύναμη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Συνήθως ότι συμπτώματα και αν ψάξουμε στο internet τα αποτελέσματα είναι τραγικά και τρομακτικά. Σας προτείνω να συζητήσετε ότι σας συμβαίνει, τα συμπτώματα που έχετε, τι νιώθετε και τις ανησυχίες σας σε ένα ήρεμο περιβάλλον με έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μπορέσετε να κατανοήσετε τι συμβαίνει και να μπορέσετε να τα αντιμετωπίσετε. Εαν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Πολλοί άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή τους μπορεί να σωματοποιήσουν κάποιο άγχος. Δεν είστε ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία. Θα σας ανακουφίσει πάρα πολύ να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή. Δεν γίνεται να αντιμετωπίσουμε όλους τους φόβους μόνοι μας. Δεν είμαστε υπεράνθρωποι. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να ζητήσει βοήθεια. Το οφείλεται στον εαυτό σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Φαίνεται τα συναισθήματα σας να εκδηλώνονται στο σώμα σας με τρόπο απρόσμενο και δυσφορικό. Θα σας πρότεινα την ψυχοθεραπεία ως ένα τρόπο να αρχίσουν να λεκτικοποιούνται αυτά τα συναισθήματα και να γίνουν επεξεργάσιμα.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Αρχικά, θα σας πρότεινα να μην υποβάλλετε τον εαυτό σας στην ψυχοφθόρα διαδικασία να ταυτοποιείτε μέσω διαδικτύου τα συμπτώματα τα οποία φέρετε μιας και κάθε περίπτωση ατόμου είναι διαφορετική. Αυτό που θα σας συνιστούσα είναι να αποκλείσετε το παθολογικό μέρος κάνοντας μια επίσκεψη σε έναν παθολόγο (ώστε ο ειδικός εάν κρίνει απαραίτητο με βάση τα συμπτώματα σας να σας γράψει κάποιες εξετάσεις) και παράλληλα να ξεκινούσατε ψυχοθεραπεία ώστε να δείτε ποιοι παράγοντες είναι αυτοί που προκαλούν/συμβάλλουν στην ύπαρξη των συμπτωμάτων που αναφέρατε.

    Παναγίδη Αδαμαντία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Παθαινεται κρίσεις πανικού , αυτό επηρεάζει την πέψη σας γίνεται κακή με πολλά γαστρικά υγρά , παθαινεται λοιπόν παλινδρόμηση , για την αναιμία δεν μπορώ να ξέρω την αιτία , χρειάζεται άμεσα να μπείτε σε θεραπεία να μάθετε να χαλαρώνετε τον εαυτό σας το σώμα σας και την ψυχή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι σημαντικό να πάτε σε ενα γιατρό σωματικής υγείας για να αποκλείσουμε οτιδήποτε παθολογικό, ακόμα κ αν σας φοβίζει. Έτσι θα επιβεβαιωθεί πως αυτά τα σωματικά συμπτωματα είναι καθαρά ψυχοσωματικά, κ το επόμενο βήμα είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για θέματα άγχους κ κρίσεων πανικού. Ο ψυχολόγος θα σας εξηγήσει τί είναι κ τί μας συμβαίνει, κ θα αποκαλυφθούνε επίσης μέσα απο αυτές τις συναντήσεις οι πεποιθήσεις που έχετε κ γενικώς ο τρόπος σκέψης σας που ίσως αυτό να προκαλεί το στρες κ άγχος κ σκέψεις πως "κάτι κακό θα συμβεί".

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλησπέρα καλή μου! Σε καταλαβαίνω πραγματικά. Είμαι εδώ για σένα, για να μοιραστείς το θέμα σου, χωρίς να σε κρίνω. Θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις να διαβάζεις από το διαδίκτυο την συμπτωματολογία και να δίνεις και την διάγνωση γιατί η ημιμάθεια η χειροτέρα της αμαθείας. Πιστεύω ότι μια συνεργασία μαζί θα σε βοηθούσε να βάλεις τα πράγμστα σε μια σειρά. Στη διάθεσή σου αν αποφασίσεις να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Φιλικά Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι σωματοποιημένο άγχος. Θα είναι πολύ βοηθητικό να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρετε είναι σύμφωνα με τα συμπτώματα σωματοποίησης του άγχους. Θα ήταν βοηθητικό να καταγράφετε αναλυτικά τις σκέψεις σας πριν ξεκινήσουν τα συμπτώματα αυτά ώστε να παρατηρήσετε αν υπάρχουν ορισμένες σκέψεις οι οποίες πυροδοτούν το άγχος. Επιπλέον, μια απλή εξέταση από κάποιον γιατρό θα μπορούσε να σας δώσει απαντήσεις για το αν αυτά τα συμπτώματα οφείλονται μόνο στο άγχος. Αν πιστεύετε ότι οφείλονται σε άγχος, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο με σκοπό να σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε από τα επώδυνα αυτά συμπτώματα.

    Καλτσά Λυδία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν για τα σωματικά συμπτώματα που περιγράφετε έχετε απευθυνθεί ποτέ σε γιατρό-γιατρούς. Είναι πολύ σημαντικό να αποκλειστεί ότι δεν υπάρχει κάποια οργανική αιτιολογία ώστε να επικεντρωθούμε στα υπόλοιπα θέματα. Καλό είναι να γίνεται ένα βήμα τη φορά, δηλαδή να απευθυνθείτε σε ένα γενικό ή οικογενειακό γιατρό που εμπιστεύεστε ή να πάτε μαζί με ένα άτομο της εμπιστοσύνης σας (φίλο/φίλη). Συζητήστε τα συμπτώματα ώστε εάν κριθεί απαραίτητο να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις. Παρόλα αυτά εάν συνεχίζετε να αισθάνεστε άσχημα μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • Η ψυχολογική υποστήριξη και φροντίδα είναι κάτι σύνηθες σε περιπτώσεις άγχους & θλίψης. Οι επιστήμες όπως η ιατρική και η ψυχολογία παρέχουν ένα ασφαλές πλαίσιο στο οποίο μπορεί κανείς να απευθυνθεί προκειμένου να βοηθηθεί.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,
    καταρχάς θέλω να σας πω ότι όταν υπάρχει κάποια σωματική μεταβολή, όπως για παράδειγμα η παλινδρόμηση που αναφέρετε, πόνοι κλπ, δεν μένει ανέπαφη η ψυχολογία μας. Έτσι, πρώτα πρώτα, πάρτε τα με τη σειρά και ένα βήμα κάθε φορά. Δείτε γαστρεντερολόγο, γιατί μπορεί να είναι κάτι που λύνεται απλά, όπως πρόκειται για βακτηριακές λοιμώξεις. Αφού έχετε μία πλήρη εικόνα από την υγεία του σώματος, θα είναι καλό να βάλετε μπρος την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού. Ξέρετε ότι τα συμπτώματα θεραπεύονται χωρίς φάρμακα μέσα σε περίπου τρεις, τρεισήμιση μήνες; Κρίμα δεν είναι να υποφέρετε χρόνια;
    Αν ο φόβος σας προς τους γιατρούς σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά. Έχετε αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμτωματα πανικού χρειάζεται αξιολόγηση εκτίμηση και η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως είναι αυτή που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ακούω την μεγάλη σας αγωνία και τον πανικό σας. Πιθανό όλα όσα περιγράφεται να είναι απλά εκφράσεις άγχους. Αν σας τρομάζουν οι γιατροί ίσως ξεκινήσετε τη συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή σύμβουλο ψυχικής υγείας. Εκεί θα μπορέσετε να γνωρίσετε και να κατανοήσετε τα συμπτώματα σας, να τους δώσετε νόημα και θα πάψουν να σας τρομάζουν τόσο. Αν χρειαστεί να σας δει ψυχίατρος θα το κρίνουν εκείνοι, πολλές φορές η ψυχοθεραπεία είναι αρκετή και δεν χρειάζεται να δούμε ψυχίατρο ή να λάβουμε φαρμακευτική αγωγή.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρώτον, δεν σας βοηθάει να διαβάζετε για συμπτώματα διαφόρων ασθενειών χωρίς να ξέρετε τί έχετε, γιατί το μόνο που καταφέρνετε είναι να αγχώνεστε, καθώς αυτά που διαβάζετε πολλές φορές είναι εσφαλμένα ή ισχύουν για διαγνωσνεβους ασθενείς. Το πιο πιθανό είναι ότι πάσχετε από κατάθλιψη και τα συμπτώματα που αναφέρετε οφείλονται στο άγχος. Εάν δεν μπορείτε να το ξεπεράσετε μόνος/μη σας θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης