• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/11/2023

Καλησπέρα. Κάνω προσθετικη εργασία και μου έχουν βάλει πρωσορινα δόντια τα οποία έχουν γίνει με βάση το παλιό μου μασελακι και όχι βάση των μέτρων που λήφθηκαν για διάφορους λόγους... επειδή τα δόντια από κάτω από τα πρωσορινα είναι τροχισμενα διαφορετικά τώρα αισθάνομαι έντονη πίεση.. Είναι ανησυχητικό η μπορώ να μείνω με αυτή την πίεση μέχρι να είναι τα σωστά πρωσορινα έτοιμα?? Περίπου βδομάδα θα κάνουν

12 ειδικοί απάντησαν

  • Προτείνω να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό που σας έδωσε τα μασελάκια για να σας συμβουλέψει καλύτερα. Μην το αφήσετε καθότι υπάρχει κίνδυνος υποτροπής του αποτελέσματος.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Επειδή πρόκειται για πολύ εξατομικευμένο ερώτημα το οποίο μπορεί να έχει επίπτωση στην εργασία που ετοιμάζεται. Θα σας συνιστούσα και παρότρυνα να μιλήσετε με τον θεράποντά σας.

    Ορθοδοντικό Παιδοδοντικό Ιατρείο Κουράκου Μαρία - Τάσιος Θωμάς (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Δεν ειναι καλο να αισθάνεστε πιεση. Ίσως χρειαστεί να επικοινωνήσετε με τον θεραποντα ιατρό να Σας εφαρνοσει καλύτερα τα προσωρινά

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Λίγη υπομονή να ετοιμαστούν τα τελικά προσωρινά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Τα προσωρινά δόντια θα πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια με τα τελικά σας δόντια και να διαφέρουν μόνο στο υλικό κατασκευής τους. Έτσι θα μπορέσετε να ελέγξετε τη λειτουργεία, τη μάσηση , τη φώνηση , και αν κάτι σας πονάει. Αν κάτι σας ενοχλεί στα προσωρινά σας δόντια θα πρέπει να διευρευνηθεί πριν τοποθετηθούν τα μόνιμα.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παρεμβετε για μια βδομαδα.συνηθιζεται να μπαινουν προσωρινες θηκες ιδιαιτερα σε ζωντανα δοντια που τροχιζονται κ να ασκουν μια μικρη πιεση στα ουλα ως κατι καινουργιο στο στομα αρκει να μην τα τραυματιζουν.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας,μπορείτε να κάνετε υπομονή μέχρι την ολοκλήρωση της μόνιμης εργασίας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας!
    Αν τα δόντια σας είχαν διαφορετικό σχήμα και μέγεθος από τα προσωρινά, καλό είναι να προμηθευτείτε ένα νέο συγκρατητικό μηχάνημα, ώστε να αποφύγετε αυτή τη δυσάρεστη πίεση στα δόντια σας.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Εφόσον αποφάσισε έτσι,ο/η συνάδελφος, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όλα θα πάνε καλά.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Είναι φυσιολογικό. Και ευαισθησία μπορεί να αισθάνεστε.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Αφού αυτά είναι προσωρινά προσωρινά, κάντε υπομονή μέχρι να βάλετε τα κανονικά προσωρινά και μετά πάλι υπομονή μέχρι να βάλετε τα κανονικά.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα. Φοβάμαι ότι δεν έχω πλήρη εικόνα της κατάστασης για να μπορέσω να σας απαντήσω με ακρίβεια. Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω είναι ότι κανονικά δεν πρέπει να νιώθετε πίεση γιατί ενδέχεται τα δόντια να μετακινηθούν.

    Πολυχρονόπουλος Γιώργος

    Ορθοδοντικός

    Χαλάνδρι