• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα σας, έχω ένα θέμα με τον χαλινο του κάτω χείλους των δοντιών, υπάρχει ένα κενό ανάμεσα στα δόντια και υπήρχε ούλο που ήταν συνδεδεμένο με τον χαλινο τώρα αυτό δεν υπάρχει έχει ξεκολλήσει και συχνά μαζεύει κιτρινιλα και δε φεύγει με το πλύσιμο των δοντιών, τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να αφαιρεθεί πόσο είναι το κόστος της επέμβασης;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καθαρισμός και αργότερα τομή χαλινού

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Όταν ο χαλινός δημιουργεί πρόβλημα στα ούλα θα πρέπει να αφαιρείται. Το κόστος και η τεχνική κρίνεται μετά από κλινική εξέταση.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπερα .Απο την περιγραφη σας υποθετω οτι ενας καλος καθαρισμος σε συνδυασμο με μια καλη στοματικη υγιεινη θα σας λυσει το προβλημα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Ο χαλινός που προσφύεται ψηλά στα ούλα προκαλεί σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες (συσσώρευση πλάκας και πέτρας με αποτέλεσμα φλεγμονή) συχνά προβλήματα στα ούλα όπως υφιζήσεις δηλαδή το "ανέβασμα ή κατέβασμα των ούλων" . Δεν ευθύνεται αποκλειστικά πάντα ο χαλινός . Αν δεν διαγνωστούν και προληφθούν νωρίς πρέπει να γίνει εκτίμηση της καταστροφής ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος της απώλειας οστού και ούλου. Μετά η αντιμετώπιση πρέπει να είναι προσεκτική και έχει πολλά στάδια όπως , αρχικά να ελεγχθεί η φλεγμονή , εκτομή χαλινού και ίσως αργότερα μόσχευμα για να καλυφθεί η ρίζα σε περίπτωση που έχει αποκαλυφθεί και υπάρχ... Διάβασε περισσότερα

    Τσικρικού Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλο ειναι να αφαιρεθει ο υπερπλαστικος χαλινος για να μην επιβαρυνθει η κατασταση,ενας τετοιος χαλινος τεινει να τραβαει τα ουλα προς τα κατω με αποτελεσμα η ριζα του δοντιου να απογυμνωνεται κ να κατακραταει ευκολοτερα πετρα με συνεπεια να κιτρινιζει οπως αναφερετε.η αφαιρεση του μπορει να γινει σχεδον αναιμακτα με laser.για το κοστος θα πρεπει να επικοινωνησετε με καποιον γιατρο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να αφαιρεθεί απευθυνθείτε σε κσποοον γναθοχειρουργο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μάλλον πρέπει να αφαιρεθεί. Αλλά αυτό το κάνει περιοδοντολογος. Δεν γνωρίζω το κοστος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πιθανόν χαλίνεκτομη. χρειάζεται εκτίμηση. Όμως.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι