• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Έχω σύνδρομο ασπεργκερ και γίνομαι 24 το καλοκαίρι, πολλά κορίτσια στην ηλικία μου εχουν ήδη κάνει μακροχρόνιες σχέσεις 3 και 4 χρόνια, πρόσφατα είδα μια κοπέλα που τα έχει με κάποιον εδώ και 7 χρόνια! Είμαι με κάποιον που έχει και αυτός ασπεργκερ τώρα από τον Σεπτέμβρη αλλά δεν είναι καλά τα πράγματα, κυρίως από δικά μου λάθη. Ανησυχώ γιατί σε κάποια χρόνια οι συνομήλικοι μου θα αρχίζουν να παντρεύονται και να συζουν και εγώ πάλι θα μείνω πίσω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας
    Η διαταραχή αυτιστικού φάσματος φυμίζεται για δυσκολίες στις γενικές κοινωνικές σχέσεις πόσο μάλλον στις ερωτικές.
    Παρακαλώ πολύ όπως με καλέσετε

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • καλημέρα καταλαβαίνω την ανησυχία.θα βοηθούσε να το συζητούσατε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Κατά αρχάς μπράβο για την ψυχική σας δύναμη , κάθε ένας από εμάς έχει τον δικό του χρόνο που κάνει τα πράγματα ή εξελίσσετε το να συγκρίνεστε με συνομιληκους σας δεν βοηθάει σε κάτι , επίσης τα λάθη είναι ο τρόπος η διαδικασία μέσα από την οποία εξελισομαστε , μαθαίνουμε και προχωράμε , άρα δεν πειράζει να κάνετε λάθη , να μάθετε από αυτά χρειάζεται , εύχομαι να βρείτε έναν άνθρωπο που θα ταιριάζετε και να φτιάξετε μια όμορφη σχέση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, περιγράφετε πως νιώθετε ότι μένετε πίσω σε σχέση με τους συνομήλικούς σας και ανησυχείτε για το μέλλον σας, ειδικά όταν βλέπετε τους άλλους να προχωρούν σε σχέσεις και να παντρεύονται. Ωστόσο, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι κάθε άτομο ακολουθεί το δικό του δρόμο και δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο για τέτοιες επιλογές στη ζωή.
    Αυτό που είναι σημαντικό είναι να επικεντρώνεται κάποιο άτομο στο να βρει μια σχέση που να τον κάνει ευτυχισμένο ανεξάρτητα από τις προσδοκίες των άλλων ή των κοινωνικών πιέσεων. Επίσης, να θυμάστε ότι κάθε σχέση έχει τις δικές της προκλήσεις.
    Το ότι βρίσκεστε σε μια σχέση με κάποιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι κάθε άτομο είναι μοναδικό και ο ρυθμός της ζωής του διαφέρει. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία για να αρχίσετε μια μακροχρόνια σχέση, και κάθε προσωπική εμπειρία είναι διαφορετική.
    Καλό θα ήταν να επικεντρωθείτε στον εαυτό σας, να εξερευνήσετε τα ενδιαφέροντά σας και να εργαστείτε πάνω στην προσωπική σας ανάπτυξη.
    Αντί να ανησυχείτε για το μέλλον, επικεντρωθείτε στο παρόν και προσπαθήστε να βελτιώσετε την σχέση με τον σύντροφό σας. Συνεχίστε να επικοινωνείτε και να υποστηρίζετε ο ένας τον άλλον, και τα πράγματα θα βρουν τον δρόμο τους με τον καιρό.
    Μη φοβάστε να εκφράσετε τις ανησυχίες σας, τόσο προς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τις περισσότερες φορές όταν συγκρίνουμε τον εαυτό μας με άλλους, το αποτέλεσμα δεν είναι θετικό και αρχίζουμε ν' ανησυχούμε για ό,τι θεωρούμε ότι μας λείπει.
    Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία σας, αλλά αν υπάρχουν και άλλα ερωτήματα στα οποία ψάχνετε απαντήσεις, ίσως να σκεφτείτε να μιλήσετε με έναν ειδικό που νιώθετε ότι σας ταιριάζει.
    Για να μπορέσει ο εαυτό μας να βρει απαντήσεις στα ερωτήματα που έχει, χρειάζεται να νιώσει ασφάλεια. Και αυτό είναι κάτι που μπορεί να καλλιεργηθεί μέσα στη σχέση σας με έναν ειδικό, ωστέ να φροντίσετε τον εαυτό σας και να τον βοηθήσετε να βρει τις απαντήσεις του.

    Πόπορη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Νομίζω πως πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχοθεραπευτή, τον ειδικό ψυχικής υγείας που σας παρακολουθεί,θα σας βοηθήσει να βρείτε ισορροπία στην ζωή σας και στη σχέση σας, συμβουλευθείτε τον.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα ειναι καλο να μπειτε σε μια ψυχοθεραεια, ψυχαναύτικου τυπου, θα σας βοηθησει πολυ

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός