• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/06/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 31 χρονών με ύψος 1.80-1.83. Περίπου 84 κιλά. Παρατηρώ ότι χάνω ελάχιστο βάρος στα ποδια και στους γλοτούς. Διάβασα για το λιποίδημα και θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ιατρό να απευθυνθώ για την εξέταση αυτή?

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, η διάγνωση λιποιδήματος γίνεται συνήθως από αγγειολόγο. Εφόσον δε διαγνωστεί κάτι τέτοιο, η εναπόθεση του λίπους και δυσκολότερη μείωσή του (αναλόγως με το βαθμό), μπορεί να είναι φυσιολογική λόγω του σωματότυπού μας. Η απώλεια λίπους μέσω της διατροφής και της γυμναστικής δε μπορεί να γίνει από συγκεκριμένα σημεία του σώματος, ωστόσο είναι σίγουρα βοηθητικά για τη σταδιακή απώλεια βάρους και από εκεί, καθώς και την καλύτερη όψη και τόνωση της περιοχής. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας, όταν χάνουμε βάρος δεν χάνουμε από κάποιο συγκεκριμένο σημείο του σώματος. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις: Ή είναι έτσι το σωματότυπο σας (Αυτό θα το δείτε αν υπάρχουν άλλα μέλη της οικογένεια σας με το ίδιο σωματότυπο... Ή μπορείτε να δοκιμάσετε να εξασκήσετε τα συγκεκριμένα μέρη του σώματος περισσότερο με κάποια φυσική δραστηριότητα. Καλή συνέχεια!

    Ραμπάγ Τάνια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ιδεα σας θα ειναι!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά μπορείς να μιλήσεις με τον-την παθολόγο σου. εάν υπάρχει όντως τέτοια περίπτωση, θα σε κατευθύνει κατάλληλα!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Σε Πλαστικό χειρουργό

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • θα πρέπει αρχικά να κάνετε μία ανάλυση σώματος για να υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα για την εναπόθεση του λίπους!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας,
    Περιγράψατε ήδη στην ερώτηση σας μία χαρακτηριστική ένδειξη του λιποιδήματος. Την διαταραχή λειτουργικότητας του ιστού αυτού διότι τα λιποιδηματικά κύτταρα δεν διαθέτουν λιπαρά οξέα αλλά είναι γεμάτα με λεμφικό υγρό. Εάν έχετε και άλλα συμπτώματα όπως μελανιές, πόνο σε πίεση, αίσθημα βάρους , ευαισθησία στο κρύο είτε μερικά από αυτά είναι πολύ πιθανό να πάσχετε από λιποίδημα. Για την διάγνωση του λιποιδήματος είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση καθώς και η υπερηχογραφική εκτίμηση.
    Οι ειδικότητες που ασχολούνται με το λιποίδημα είναι κατα βάση οι πλαστικοί, οι δερματολόγοι και οι αγγειοχειρουργοί. Ανεξάρτητα όμως της ειδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιαφλιάκης Απόστολος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σε πλαστικό χειρουργό

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα ενδοκρινολόγο .

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Γενικό ιατρο αρχικά και στη συνέχεια ισως ενδοκρινολόγο

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Σε ειδικό για λιποίδημα

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Δεν σας έχω δει αλλά από αυτά που μου λέτε κατά 99% είναι ο σωματότυπος σας τέτοιος. Δηλαδή το σώμα σας λόγω κληρονομικότητας έχει μεγαλύτερες και περισσότερες αποθήκες λίπους εκεί. Χάνετε κ από αυτά τα σημεία αλλά πιο δύσκολα. Αν όμως θέλετε να το ψάξετε περαιτέρω , πηγαίνετε αρχικά σε έναν παθολόγο και θα σας κατατοπίσει . Να είστε καλά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας για να διαπιστώσετε αν πρόκειται για λιποίδημα μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν δερματολόγο. Όταν χάνουμε βάρος τότε το λίπος μειώνεται σε διάφορα σημεία του σώματος και ανάλογα με την γενετική προδιάθεση στα πόδια μπορεί να μειώνεται με μεγαλύτερη δυσκολία. Σε κάθε περίπτωση συστήνεται η κατάλληλη διατροφή. Από εκεί και πέρα αν υπάρχουν ταυτόχρονα και οι πόνοι που χαρακτηριζουν το λιποίδημα μπορείτε με τη βοήθεια δερματολόγου και διαιτολόγου να το αντιμετωπίσετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Υπάρχει ειδικό ιατρείο λεμφοιδήματος σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε Πλαστικό χειρουργό ιδιώτη

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Η διάγνωση του λιποιδήματος γίνεται με την κλινική εξέταση από τους πλαστικούς χειρουργούς.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σχετικά με το λοιποιδημα καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε ένα εξειδικευμένο ιατρικό κέντρο πλαστικής χειρουργικής και αισθητικής δερματολογιας, ώστε να σας βοηθήσουν περαιτέρω στην αντιμετώπιση του προβλήματος αυτού με το σωστό και αποτελεσματικό τρόπο. Όσον αφορά τη διατροφή σας, είναι σημαντικό να ακολουθήσετε ένα ισορροπημένο ποιοτικά διαιτολόγιο με χαμηλά λιπαρά, ζάχαρη, αλάτι και χαμηλούς υδατάνθρακες. Η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών από όλες τις ομάδες, τροφών πλούσιων σε φυτικές ίνες, καλά λιπαρά και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω σε αυτό ώστε να σας συν... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα πρότεινα να ξεκινήσετε με έναν αγγειολόγο.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Σε πλαστικό χειρουργό.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες