• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/10/2023

Άκανθα φτέρνας : οι ασκήσεις δε βοηθούν.Ποια άλλη θεραπεία ενδείκνυται;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Η άκανθα πτέρνας είναι η οστέινη προεξοχή (στην ακτινογραφία φαίνεται σαν μυτερό αγκάθι) στο κάτω μέρος του οστού της πτέρνας, στο σημείο πρόσφυσης της πελματιαίας απονεύρωσης.

    Είναι η πιο συχνή και επώδυνη πάθηση της πτέρνας, ενώ λόγω του σημείου που εκδηλώνεται ο πόνος, πολλοί την ταυτίζουν λανθασμένα με την πελματιαία απονευρωσίτιδα. Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για δύο διαφορετικές παθήσεις που έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.

    Οι ασκήσεις λοιπόν που κάνατε (προφανώς ασκήσεις διατάσεων) μπορεί να σας βοηθήσουν στην πελματιαία απονευρωσίτιδα αλλά όχι στην άκανθα πτέρνας.

    Μία πρώτη αντιμετώπιση στην άκανθα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντώνιος Μάκαρης

    Φυσικοθεραπευτής

    Αθήνα

  • φυσικοθεραπεία έχετε δοκιμάσει; υπάρχουν πολλα μηχανηματα και τεχνικες που εχουν σημαντικό αποτέλεσμα στην βελτίωση των συμπτωμάτων απο ακανθα πτέρνας

    Κωτούλας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλαιό Φάληρο

  • Ξεκινάμε με φυσικοθεραπεία βελονισμό πατους κ ένα μπουκάλι νερό παγωμένο κ κάνετε ρόλερ για να ηρεμήσει...κ μετά ασκήσεις

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ορθοπεδικά είδη: Προσαρμοσμένες σόλες ή πατάκια που διαμορφώνονται ειδικά για το πόδι του ασθενούς μπορούν να βοηθήσουν στην ανακούφιση του πόνου.
    Φυσικοθεραπεία: Ειδικές θεραπευτικές τεχνικές, όπως η υπερήχων θεραπεία ή η λέιζερ θεραπεία, μπορεί να είναι ωφέλιμες.Επίσης μια πιο επιθετική μεθοδος φυσικοθεραπείας ειναι ο κρουστικός υπέρηχος ο οποίος εχει αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικός,

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας!Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει αναλγητικά μέσα όπως Τένς ή διασταυρούμενα ρεύματα, shockwave -κρουστικό υπέρηχο, υπέρηχο για να ηρεμήσει η περιοχή και να μπορέσουμε να κάνουμε κάποιες ασκήσεις που είναι απαραίτητες!
    Ανάλογα με την αξιολόγηση είναι εξαιρετικά σημαντικό να δούμε για ποιό λόγο υπάρχει αυξημένη πίεση στην περιοχή κατά την βάδιση ή την στάση και να δουλέψουμε πάνω στην αιτία του προβλήματος, να αλλάξουνε δλδ τον τρόπο που πατάτε ώστε να μην υπάρχει αυτή πίεση στην πτέρνα.
    Τέλος σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συνίσταται η χρήση ορθοτικών πελμάτων (ειδικοί πατοι) που μειώνουν την πίεση στην πτέρνα και βοη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας Κρουστικος υπέρηχος οπωσδήποτε
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αντιφλεγμονώδη,φυσικοθεραπείες,αθλητικό παπούτσι με μαλακό πάτο,έγχυση κορτιζόνης,έγχυση PRP

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η καλύτερη θεραπεία σε περιπτώσεις Αγλαΐας πτερνας είναι ο κρουστικος υπέρηχος https://physiotherapy.house/shockwave-therapy/ το κέντρο μου παρέχει αυτήν την θεραπεία
    Αν θέλετε μπορειτε να με καλέσετε και να σας ενημερώσω για το τι ακριβώς κάνει

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση σας η έγχυση κορτιζόνης ή prp (πλάσμα) είναι η λύση (θεραπεία)

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, θα σας βοηθήσει αρκετά ο κρουστικός υπέρηχος και οι ραδιοσυχνότητες TECAR.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας.
    Η θεραπεία η οποία συνήθως είναι αποτελεσματική στη πελματιαία απονευρωσίτιδα η οποία οφείλεται σε άκανθα πτέρνας είναι η τοπική έγχυση.
    Με εκτίμηση
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Παρεμβατικές θεραπείες στην περιοχή καλή κλινική εξέταση ιστορικό…
    Βιολογικούς παράγοντες, stem cells, οστικους αποκλεισμούς…
    Είναι πολύ πιο δυναμικές θεραπείες από την κορτιζόνη ή τα αντιφλεγμονώδη ….
    Βεβαίως πριν την οριστική θεραπεία καλή κλινική εξέταση ιστορικό και απεικονιστικος έλεγχος.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • ΚΡΟΥΣΤΙΚΌΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΄ή ΔΙΑΜΑΓΝΗΤΙΚΉ ΑΝΤΛΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Απαραίτητα φυσιοθεραπείες και εγχυση prp.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Τέτοια περιστατικά, στο κέντρο μας, τα διαχειριζόμαστε με κρουστικό υπέρηχο.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Ανάλογα το πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση, χρειάζεται σίγουρα και η αντίστοιχη προσέγγιση. Αν έχετε επισκεφτεί ήδη κάποιον ορθοπεδικό και έχει κάνει τη διάγνωση, σειρά έχει η επίσκεψη σε κάποιον φυσικοθεραπευτή για μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Παγοθεραπεια , φυσικοθεραπεία , έγχυση κορτικοστεροειδών φαρμάκων, πάτοι σιλικονης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος