• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/01/2024

Μπορείς να κάνεις φυσικοθεραπεία με μηχανήματα στην αρχή της εγκυμοσύνης;αν ναι ως πιο μήνα;γιατί λέει ότι αντενδυκνυνται.πχ τεκαρ κρουστικό κ αλλα

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εγκυμοσύνη και μηχανήματα απαγορεύονται

    Μιχαήλ Λάμπρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ωρωπός

  • Η φυσικοθεραπεία με ή χωρίς χρήση μηχανημάτων επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη εφόσον δεν υπάρχουν επιπλοκές και δεν παίρνετε αντιπηκτικά φάρμακα. Επίσης στο τρίτο τρίμηνο της κύησης, η φυσικοθεραπεία βοηθάει πολύ στους πόνους στις ιερολαγώνιες αρθρώσεις (μέση-λεκάνη), καθώς και στη συνολική κατάσταση της εγκύου και στα ενδεχόμενα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν μετά τη γέννα.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! ΜΟΝΟ ΤΕΝΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΞΗ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Συνήθως οι διαθερμία τα ρεύματα το τέκαρ και τα κρουστικά απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη. Εγώ προσωπικά αν ξέρω ότι η ασθενης μου είναι εγκυμονούσα, δεν το ρισκάρω σε κανέναν μήνα. Δεν έχω ψάξει η αλήθεια είναι από ποιον μήνα και μετά απαγορεύεται αλλά επειδή είναι μία ανθρώπινη ζωή δεν θα το ρίσκερνα σε καμία περίπτωση να μπει το μωρό της γυναίκας σε κίνδυνο. Έχει τύχει να μου έρθει μία γυναίκα ετοιμόγενη με αφόρητους πόνους στο ισχίο γλουτό και δεξί πόδι. Εκεί της έκανα υπέρηχο και μαλαξη. ο υπέρηχος είναι ο κλασικός υπέρηχος της φυσικοθεραπείας ο οποίος βοηθάει στο να μαλακώσουν οι μυς που έχουνε βράχυνθεί και να αιματωθεί η περιοχή καλύτερ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαφάτης Δομίνικος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ρόδος

  • Δεν είναι ξεκάθαρο από ποιο μήνα και μετά δεν επιτρέπεται αλλά πάντα, σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης επιλέγουμε μόνο θερμό επίθεμα και μαλαξη ώστε να βοηθήσουμε την ασθενή χωρίς να ρισκάρουμε κάτι.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Ακήσεις φυσικοθεραπείας μπορούν να γίνουν στοχευμένα. Τώρα λέιζερ ρεύματα κτλ επειδή προκαλούν και μία αύξηση στον μεταβολισμό των κυττάρων είναι σοβαρή αντένδειξη στις εγκύους καθώς και σε ασθενείς διεγνωσμένους με καρκίνο ακριβώς για τον ίδιο λόγο.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν αντενδείξεις σε σχεδόν όλα τα μηχανήματα και δεν ενδείκνυνται για την περίοδο της εγκυμοσύνης.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Άσκηση και ειξειδικευμένη μάλαξη θα πρότεινα για το πρώτο τρίμηνο. Μετά υπάρχουν περισσότερες επιλογές

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, ρωτηστε τον γυναικολόγο σας , πείτε στον φυσικοθεραπευτή να τον πάρει τηλέφωνο και να ρωτησει για συγκεκριμένα μηχανήματα και να του εξηγήσει πως δουλεύουν.
    Σε περιοχές κοντά στην κοιλιά σίγουρα όχι μέτα τις πρώτες εβδομάδες τώρα αν είναι κάπου απομακρυσμένα πχ πελμα κλπ ίσως να μην υπάρχει θέμα. Υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε και χωρίς μηχανήματα πάντως!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Είναι καλό γενικότερα στο κομμάτι της εγκυμοσύνης μέχρι και να γεννήσετε να μην κάνετε φυσικοθεραπεία με μηχανήματα μόνο χεράκι ελαφριά μάλλαξη και τίποτε άλλο για το πάνε ενδεχομένο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Μπορείτε να κάνετε στην αρχή της εγκυμοσύνης Ολά τα μηχανήματα εξαρραται πάντα την πάθηση αλλά η φυσικοθεραπεία δεν είναι μόνο μηχανήματα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Γενικά είμαστε προσεκτικοί το πρώτο τρίμηνο . Καλό είναι να αποφύγετε το τεκαρ διότι δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες που να λένε οτι δεν υάρκει κίνδυνος για το έμβρυο. Ο κρουστικός υπέρηχος θέλει αρκετή προσοχή διότι προκαλεί μικροτραυματισμό και θέλει καλή αξιολόγηση πριν τη χρήση του

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα