• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Ξυπνάω καθημερινά με πόνο στο στομάχι και μια ανησυχία ότι μπορεί να πάθω κάτι τι είναι αυτό?

23 ειδικοί απάντησαν

  • Άγχος μάλλον αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Αν αυτό σας συμβαίνει για ένα διάστημα πέρα των τριών μηνών τότε μιλάμε για μια εκδοχή κρίσεων άγχους. Εξετάστε τυχόν παθολογικά αίτια, διαφορετικά μιλήστε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Αγχώδης διαταραχη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Οι πόνοι στο στομάχι συχνά συνδέονται με το άγχος και το στρες, όταν αυτό έχει διάρκεια οι πόνοι και η δυσφορία επιμένουν. Θα πρότεινα να κάνεις σχετικές ιατρικές εξετάσεις και εφόσον αποκληθεί κάποιο παθολογικό πρόβλημα να μιλήσεις με ένα σύμβολο η ψυχολόγο.

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Έχετε απευθυνθεί σε κάποιον γιατρό για το ζήτημα αυτό; Όπως π.χ. παθολόγο ή γαστρεντερολόγο;

    Ίσως χρειαστεί να διερευνηθεί και πιθανή παθολογική αιτία.

    Ωστόσο, ο πόνος στο στομάχι (μιας και τον συνδέετε και με ανησυχία), συνδέεται πολύ συχνά με το άγχος.

    Υπάρχουν και άλλα συμπτώματα άγχους; Όπως για παράδειγμα δυσκολία στον ύπνο, επαναλαμβανόμενες σκέψεις ή άλλα σωματικά ενοχλήματα;

    Δοκιμάστε να ξεκινήσετε μια συνεργασία με κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή.

    Εάν το άγχος σας έχει πράγματι σωματοποιηθεί ίσως να είναι και ένα καμπανάκι προκειμένου να δώσετε σημασία σε ο,τι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα αρχικά σε αυτό που αναφέρεται θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε στον γιατρό σας έτσι ώστε να εκτιμηθεί εάν πρόκειται για κάποια οργανική αιτία που προκαλεί το σύμπτωμα αυτό. Σε κάθε περίπτωση για την περαιτέρω ψυχολογική διερεύνηση της συγκεκριμένης συμπτωματολογίας θα μπορούσατε να κλείσετε κάποιο ραντεβού έτσι ώστε να έχουμε μία εκτενέστερη επικοινωνία γι’ αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό είναι γενικευμένο άγχος, θα κάνατε καλά να ξεκινούσατε ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΙ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΥΧΝΑ ΑΓΧΟΥΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ, ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΜΕΣΩ ΨΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΝΑΚΛΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Φαίνεται πως έχετε πολύ άγχος αυτή την περίοδο, ο πόνος στο στομάχι μπορεί να οφείλεται σε έντονο stress, Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να το συζητήσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας.Θα ήταν σκόπιμο στην περίπτωση αυτή να κάνετε έναν ιατρικό έλεγχο ώστε ν΄αποκλείσετε τον οργανικό παράγοντα, συνεργαζόμενος με τον γιατρό σας. Παράλληλα μπορείτε ν απευθυνθείτε σ[ έναν ειδικό Ψυχικής Υγείας, για την διερεύνηση του άγχους που νιώθετε, να γίνει μια καλή λήψη ιστορικού και μια καλή ψυχολογική αξιολόγηση ώστε να πάρετε τους κατάλληλους για εσάς θεραπευτικούς προσανατολισμούς.Η επιθυμία σας να κατανοήσετε καλύτερα τι είναι αυτό που σας συμβαίνει, μπορεί να γίνει κίνητρο για να βελτιώσετε την ψυχοσωματική σας υγεία και την ποιότητα της καθημερινότητάς σας. Σας εύχομαι καλή συνέχεια.

    Πομόνη Ελπινίκη

    Ψυχολόγος - Πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια NARM (NeuroAffective Relational Model)

    Σύνταγμα

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία . Αντιμετωπίζετε κάποια συναισθήματα τα οποία προφανώς έχετε αγνοήσει και για αυτό έχουν αρχίσει να επηρεάζουν το σώμα σας, αυτό που ονομάζουμε ψυχοσωματικά συμπτώματα . Το σώμα και η ψυχή είναι συγκοινωνούντα δοχεία ότι επηρεάζει το ένα θα επηρεάσει και το άλλο.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • καλημέρα. Είναι καλό να επισκεφτείτε έναν ειδικό ιατρό ώστε να ελέγξετε αν υπάρχει κάτι παθολογικό.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καταρχάς να πάτε σε έναν γιατρό να αποκλείσουμε πρόβλημα στο στομάχι κλπ, μετά θα μιλήσουμε για άγχος και ανησυχία για το μέλλον το οποίο σημαίνει πως θα ήταν καλό να ξεκινήσετε συνεδρίες, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό είναι άγχος, ίσως και κρίσεις πανικού, αν κλιμακώνεται. Οπωσδήποτε χρειάζεται να συμβουλευτείτε κάποιον, ώστε να το αντιμετωπίσετε.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • ε μάλλον άγχος, όπως το περιγράφετε, αλλά δείτε το εκτενέστερα με κάποιο γιατρό

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Οπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας... Αν και, με βάση αυτά που αναφέρετε, ("Ξυπνάω καθημερινά με πόνο στο στομάχι και μια ανησυχία ότι μπορεί να πάθω κάτι") φαίνεται ότι πάσχετε από αγχώδη διαταραχή με τα ανάλογα σωματικά συμπτώματα...

    Επισκεφθείτε ένα Γαστρεντερολόγο για αρχή ...κατόπιν μάλλον θα πρέπει να δείτε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά...

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    h
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Δεν γίνεται διάγνωση με αυτόν τον τρόπο αλλά φαίνεται πως μάλλον υποφέρετε από υψηλά επίπεδα στρες αυτή την περίοδο ή/και εδώ και κάποιο καιρό. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για περισσότερα. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης.MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ακούγεται σαν σωματοποίηση άγχους. Ωστόσο συμβουλευτείτε πρώτα τον παθολόγο σας και μετά ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Αρχικά είναι σημαντικό να δείτε γιατρό και να αποκλειστεί η πιθανότητα σωματικής νόσου. Στη συνέχεια αν ο πόνος δεν οφείλεται σε βιολογικό παράγοντα μπορείτε να επεξεργαστείτε το βίωμα σας μέσα σε πλαίσιο ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αν αποκλειστούν τα οργανικά αιτια, μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για άγχος. Αρχικά, θα χρειαστεί να δείτε έναν παθολόγο ή γαστρεντερολόγο κι εκείνος έπειτα να σας κατευθύνει.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Προφανώς, διέρχεστε μια παροδική αγχωτική διαταραχή.
    Παρατηρήστε τα συμπτώματα και, εφόσον συνεχιστούν, ζητήστε τη βοήθεια και τη στήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας για την αντιμετώπισή τους.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον υπάρχει πόνος στο στομάχι κάθε πρωί, αναρωτιέμαι, δεν είναι αναμενόμενο ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι που να απαιτεί περισσότερο τη προσοχή σας; Για ποιο λόγο πρέπει αυτή η ανησυχία να είναι "κάτι", να πάρει ένα όνομα, να κατηγοριοποιηθεί;

    Αν η ανησυχία που βιώνετε πιστεύετε ότι είναι δυσανάλογα έντονη του στομαχόπονου, τότε αυτό είναι κάτι που μπορείτε να εξετάσετε σε βάθος με έναν ψυχολόγο. Παράλληλα, θα πρότεινα να απευθυνθείτε άμεσα σε έναν γαστρεντερολόγο ώστε να διερευνήσετε καλύτερα πού μπορεί να οφείλεται ο πόνος αυτός και ποια θα μπορούσε να είναι η κατάλληλη θεραπεία. Πιστεύω ότι μία τέτοια ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα