• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 29/01/2023

Είμαι 19 ετών, έχω άγχος από μικρή ηλικία και όσο μεγαλώνω τόσο πιο πολύ αυξάνεται και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σου αγαπητέ, ναι είναι πιθανώς τα συμπτώματα τραύματος που έχεις. Είναι δυνατό να θεραπευτεί, και μερικές φορές χρειαζόμαστε βοήθεια για αυτό. Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι τώρα;
    Γνωρίζω ότι η θεραπεία EMDR λειτουργεί, καθώς και ο διαλογισμός, η ύπνωση, η αναπνοή breathwork. Είναι επίσης σημαντικό να γνωρίσετε τον εαυτό σας και να ευθυγραμμίσετε τη ζωή σας με αυτό που πραγματικά είστε. Όταν δεν κάνουμε τα πράγματα που ήρθαμε εδώ για να κάνουμε ή που αγαπάμε, θα είμαστε δυστυχισμένοι. Το τραύμα αποθηκεύεται στο σώμα, επομένως η σωματική θεραπεία βοηθά πραγματικά, σαν Το breathwork.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας
    Ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση.
    Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι μια συνεχής κατάσταση άγχους που έχει την αφετηρία της τόσο πρώιμα στη ζωή. Είναι σημαντικό να καταφέρετε να το διαχειριστείτε για να αποκτήσετε καλύτερη ποιότητα ζωής. Υπάρχουν μερικά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε προς αυτή την κατεύθυνση.
    1. Σωματική άσκηση: Πολλές μελέτες έχουν αποδείξει ότι η σωματική άσκηση μπορεί να μειώσει το άγχος. Κατά τη διάρκεια της άσκησης, το σώμα απελευθερώνει φυσικές ουσίες, όπως ενδορφίνες, που βελτιώνουν τη διάθεση και μειώνουν το άγχος. Ένας συνδυασμός αερόβιας άσκησης (όπως το τρέξιμο ή το πο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα μπορούσατε να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας σε πρώτη φάση ώστε να δει ποιές σκέψεις σας οδηγούν σε αυτήν την κατάσταση

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας. Χρειάζεστε κάποιο ψυχολόγο για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα τώρα που είστε νέο άτομο προτού χειροτερέψει με τα χρόνια.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Θα πρέπει να δούμε τον λόγο για τον οποίο έχεις άγχος. Πρόκειται για αγχώδη διαταραχή;
    Μήπως είσαι απλά ένα ντροπαλό άτομο;
    Για να μπορέσω να σε βοηθήσω, είναι ανάγκη να ανακαλύψω την αιτία του πρόβληματος που προκαλεί αυτό που νιώθεις. Είμαι στην διάθεση σου.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο