• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 01/06/2023

Καλημερα σας.Εχω ενα προβλημα και νομιζω οτι συμβαινει λογω αγχους.Μου χει συμβει 2-3 φορες συνηθως οταν βγαινω εξω ξαφνικα να με πιασει ταχυπαλμια τρεμουλο και αισθημα ζεστης.Να νιωσω ετσι για λιγο και μετα να μου φυγει.Ομως αυτο με κανει να φοβαμαι να βγαινω εξω μηπως με πιασει κατι παρομοιο παλι .Τι μπορω να κανω:

27 ειδικοί απάντησαν

  • Άγχος λογικά. Προτείνω άμεση ψυχοθεραπεία για να το προλάβετε άμεσα ώστε να μην επηρεάσει την λειτουργικότητα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Χρειάζεται να σκέφτεστε τις φορές που βγαίνατε και δεν είχατε κανένα θέμα. Είναι πολύ σημαντικές οι θετικές σκέψεις σε αυτές τις περιπτώσεις. Βάλτε μουσική, συνήθως βοηθάει, μιλήστε με κάποιον φίλο στο τηλέφωνο να σας υποστηρίξει κάποιες φορές μέχρι να ανακτήσετε το θάρρος σας και να δείτε πως τα καταφέρνετε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ψυχοσωματικά είναι τα συμπτώματα εξυπηρετούν μια λειτουργία βασικη του οργανισμού σας που ίσως δεν έχετε δει ακόμα.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να μην ανησυχείτε να αφήνετε να συμβαίνει χωρίς να φοβάστε γιατί μοιάζει με κρίση πανικού , αφού σας περνάει μετά από λίγο να συνεχίζετε σαν να μην έγινε ποτέ , αν σας είναι δύσκολο καλό θα ήταν να κάνετε μερικές συνεδρίες να πάρετε βοήθεια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα, αυτά που περιγράφετε μοιάζουν με συμπτώματα κρίσης άγχους, μπορεί να εμφανίζονται σε περιόδους δυσκολιών και αλλαγών. Πολύ πιθανό να συνδέονται με την περίοδο που διανύεται. Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό και να ξεκινήσετε να δουλεύετε πάνω σε αυτό.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Αυτό που περιγράφεται θυμίζει κρίση πανικού. Η κρίση πανικού είναι μια τρομακτική συνθήκη παρόλα αυτά δεν είναι επικίνδυνη. Πολλοί άνθρωποι μετά από μια κρίση πανικού έχουν τον φόβο μη την ξαναπάθουν γιατί παρόλο που δεν είναι επικίνδυνη η αίσθηση είναι τρομακτική και δυσάρεστη. Θα πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας μιας και το σώμα σας φαίνεται να σας δίνει σήματα πως κάτι δεν πάει καλά. Προφανώς υπάρχουν λόγοι που σας στρεσάρουν και μέσα στο πλαίσιο της ψυχοθεραπείας υπάρχει ο χώρος, ο χρόνος, το κλίμα ασφάλειας και αποδοχής και μπορείτε να επεξεργαστείτε όλα αυτά.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε είναι να μην σταματήσετε να βγαίνετε έξω γιατί η κατάσταση που περιγράφετε δείχνει προς έναρξη αγοραφοβίας που οδεύει προς κρίση πανικού. Πρέπει να μην το βάλετε κάτω και να βγαίνετε αλλιώς η κατάσταση θα σας οδηγήσει σε σοβαρή έκπτωση της ποιότητας της ζωής σας. Επίσης χρειάζεται να απευθυνθείτε το γρηγορότερο σε ειδικό ψυχικής υγείας που ειδικεύεται στις Αγχώδεις διαταραχές.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας! Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι πολύ αποτελεσματική στις κρίσεις πανικού.

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Γειά σας!
    Φαίνεται ότι πασχετε από αγχώδη διαταραχή η οποία εξελίσσεται σε αγοραφοβία..
    Δείτε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία για τα περαιτέρω...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας,

    Έχετε επισκεφτεί κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό ώστε να αποκλειστεί κάποιο οργανικό αίτιο;

    Τα συμπτώματα που αναφέρετε σε συνδυασμό με την πολύ εύστοχη παρατήρηση σας, πως προκύπτουν συνήθως όταν βγαίνετε έξω, ομοιάζουν με αυτό που λέμε κρίση πανικού.

    Οι κρίσεις πανικού αποτελούν στην ουσία ένα μεγάλο άγχος που συνορεύτηκε και εκδηλώνεται με αυτόν τον τρόπο.

    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνήσετε μαζί τον λόγο που προέκυψαν τα συμπτώματα αυτά.

    Όταν το άγχος σωματοποιείται είναι επειδή προσπαθεί κάτι να μας πει μέσω του σώματος μας. <
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον/α σύμβουλο ψυχικής υγείας, ώστε να διαπιστωθούν τα αίτια αυτού του άγχους και η κατάλληλη μέθοδος βοήθειάς σας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Από την περιγραφή σας φαίνεται να βιώνετε μικρές κρίσεις πανικού ή αγχωτικά επεισόδια.
    Οι αναπνοές βοηθούν.
    Ενδείκνυται να απευθυνθείτε σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας, για να συζητήσετε μαζί του τη δυσκολία σας, να βοηθηθείτε και να ρυθμιστείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • να πάτε σε έναν ειδικό να το λύσετε. Κ σε καμία περίπτωση να μην αποφεύγετε να βγαίνετε έξω

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • χρειαζεται να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα του άγχους και οι κρίσεις πανικού αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας αν και χρήζει περαιτέρω διερεύνησης, η συμπτωματολογία που αναφέρετε θα μπορούσε να πηγάζει από έντονο άγχος που βιώνεται το οποίο φαίνεται να σας εχει επειρεασει τόσο σε γνωσιακό οσο και συμπεριφορικο επίπεδο. Μια μοναδική λύση δεν μπορώ να σας αντιπαραθεσω καθώς για την βελτίωση και επιλυση του προβλήματος χρειάζεται ψυχοθεραπευτική παρέμβαση μέσω της οποίας θα είστε σε θέση σε βραχύ χρονικό διάστημα να ανταποκρίνεστε πιο λειτουργικά και ορθότερα σε αυτά που αναφέρατε προηγουμένως. Είμαι στην διάθεση σας εάν το επιθυμείτε να δομησουμε από κοινου ένα πρόγραμμα βραχυχρονης παρέμβασης για την βελτίωση της συνθήκης που αναφέρατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • καλημέρα σας.
    Αυτό που περιγράφετε παραπέμπει σε κρίση πανικού.Και πράγματι απορρέει από αγχώδεις καταστάσεις που μπορεί να έχουν σαν βάση τους το παρελθόν σας και κάτι στο τώρα σας να το πυροδοτεί.
    μια κρίση πανικού μπορεί να εμφανιστεί ακόμη και αν φαινομενικά αισθάνεστε καλά.Μια συμβουλή δεν είναι αρκετή για να σας βγάλει από αυτό.Θα σας πρότεινα να έρθετε σε επαφή με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγοπούλου Αθανασία

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Το να μην βγαινετε εξω δεν θα βοηθησει καθολου, αντιθετα θα επιτεινει το προβλημα. Απο αυτα που περιγραφετε μοιαζει να εχετε μια μορφη φοβιας, ίσως και κρίσεις πανικού. Θα πρέπει να αντιμετωπισετε το προβλημα. Ενας ψυχοθεραπευτης θα ειναι μεγαλη βοηθεια σε αυτο.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δυσκολη κατασταση αυτο που αναφέρεις , δείχνει απο τις περιγραφες σου σαν να παθαινεις κριση πανικου διχως να μπορεις να προσδιορισεις την αιτια και το λογο, εαν ολα τα συμπτωματα δεν υποχωρησουν στην καθημερινοτητα προτεραιοτητα σου ειναι να μιλησεις με καποιον ειδικο ψυχικης υγειας ωστε να κατανοησεις γιατι σου συμβαινει ολο αυτό. Ευχαριστώ .

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Είναι πολύ πιθανό αυτό που περιγράφετε, να συνδέεται όντως με το άγχος. Εφόσον αποκλειστούν τυχόν βιολογικές παθήσεις με την βοήθεια ιατρικών εξετάσεων, η θεραπεία μπορεί να επιδράσει βοηθητικά σε περιπτώσεις κρίσεων πανικούς ή άγχους.

    Φραγκάτου Μυρτώ

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια Msc

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Λυπάμαι που το ακούω. Ναι κατά πάσα πιθανότητα η αιτία είναι ψυχολογική και έχει να κάνει με χρόνιο ή οξύ στρες . Όπως και να’χει, ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη δωρεάν συνεδρία online για να γνωριστούμε και να αξιολογήσω την κατάσταση. Θα χαρώ πραγματικά να βοηθήσω !

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας,
    Ακούγεστε αρκετά φοβισμένη και με το δίκιο σας γιατί όλα αυτά τα συμπτώματα δεν είναι εύκολα.
    Φαίνεται να έχετε συμπτώματα έντονου στρές. Κάποιες ερωτήσεις που θα μπορούσατε να κάνετε στον εαυτό σας είναι: τι είναι αυτό που θεωρείτε οτι σας αγχώνει όταν πάτε να βγείτε έξω? όταν βγήκατε έξω τις συγκεκριμένες φορές, τι ώρα ήταν?σε ποιό χώρο? είσασταν μόνος/η? πηγαίνατε κάπου συγκεκριμένα? ενδεχομένως μήπως κάτι είχε γίνει σε κάποια έξοδό σας την προηγούμενη φορά πριν ξεκινήσουν τα συμπτώματα? έγινε κάποιο περιστατικό που σας φόβισε? υπάρχει κάτι που σας βοηθάει να περάσουν αυτά τα συμπτώματα?
    Ωστόσο πριν καταλήξουμε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Πρόκειται μάλλον για μικρές κρίσεις άγχους. Θα πρέπει να πάτε σε κάποιον Ψυχολόγο να το αντιμετωπίσετε σύντομα για να μην σας ταλαιπωρησει περισσότερο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό, ακούγεται τρομακτικό. Μάλλον πρόκειται για μικρές κρίσεις πανικού. Είναι πολύ συχνός ο φόβος επανάληψης τέτοιων κρίσεων που αναφέρετε.

    Υπάρχουν κάποια εργαλεία που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να διαχειρίζεστε αποτελεσματικά τις κρίσεις αυτές (όπως αυτό που λέμε "διαφραγματικές αναπνοές"), αλλά είναι εξίσου σημαντικό να εντοπίσετε τους λόγους εμφάνισής τους. Να ακούσετε αυτό που προσπαθούν να σας πουν. Και για τα δύο μπορεί να σας εξυπηρετήσει ένας ψυχολόγος.

    Γενικά να γνωρίζετε ότι ούτε κινδυνεύει η ζωή σας, ούτε πάει κάτι λάθος με την υγεία σας (αν και ένας οργανικός έλεγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα