• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

Καλημέρα σας Η κοπέλα μου πάσχει από κρίσεις ανχους,αγοροφοβεία, ενώ είναι πολύ κοινωνική φοβάται να βγει έξω γενικά κ ειδικά κάπου που έχει πολύ κόσμο διότι φοβάται μην πάθει κάποια κρίση άγχους Τι μπωρω να κάνω εγώ που πότε είναι καλά και μου συμπεριφέρεται φυσιολογικά και πότε ειδικά τελευταία είναι απόμακρη λέγοντας με ότι δεν ξέρει τι θέλει αν με θέλει ή όχι θέλει να τα βρει με τον εαυτό της και γενικά θέλει να αποκλειστεί από τον κυνικό της περίγυρο.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Για την αντιμετώπιση των συνθηκών που αναφέρατε χρειάζεται η αποδοχή των δυσκολιών από την ίδια με σκοπό την αναζήτηση βοήθειας και έναρξη ψυχοθεραπείας. Η δική σας θερμή και υποστηρικτική στάση απέναντι σε αυτό που φαίνεται να την απασχολεί και να την δυσκολεύει μπορεί να αποτελέσει σημαντική βοήθεια για την ίδια.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα και σε σένα εκείνο που χρειάζεται να γνωρίζει ένας άνθρωπος που βρίσκεται μαζί με έναν άλλον ο οποίος διακατέχεται από αγχώδεις διαταραχές είναι πώς τη στιγμή της κρίσης του και αφού αμφότεροι το επιθυμούν να βρίσκεται κοντά του. Αν όμως η κοπέλα σου βρίσκεται σε μία φάση όπου θέλει να κάνει μία ενδοσκόπηση να δει τι είναι αυτό που πραγματικά της φταίει και ίσως να αλλάξεις κάτι από αυτό χρειάζεται να το σεβαστείς.

    Είναι όμορφο που ρωτάς και θέλεις να βοηθήσεις αλλά χρειάζεται πάντα δύο που να συμφωνούν σε αυτό.
    Φιλικά,
    Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Εάν ο κοινωνικός της περίγυρος είναι ΚΥΝΙΚΟΣ όπως γράφετε, καλά κάνει και τον αποφεύγει!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι σημαντικό να αναρωτηθείτε, τι αποκομίζετε από αυτή την σχέση κι αν σας κάνει κάνει καλό, να είστε μαζί της. Δεύτερον, όλοι οι άνθρωποι περνούν φάσεις δύσκολες ψυχικά που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Είναι απαραίτητο να στηρίξουμε τον οικείο μας, να επισκεφτεί κάποιον ψυχοθεραπευτή. Τρίτον, στην προσπάθεια στήριξης που θα κάνουμε, είναι σημαντικό να μη ξεχάσουμε τα θέλω μας και τις ανάγκες μας.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Θα πρέπει να την στηρίζετε και να κάνετε υπομονή μέχρι να της περάσει. Σε καμία περίπτωση μην την πιέζετε να κάνει πράγματα που δεν θέλει. Προφανώς περνά μια δύσκολη περίοδο και χρειάζεται άμεση βοήθεια

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Να μην την πιέζεται να της αφήσετε χώρο και χρόνο να βρει τις απαντήσεις της , πάντα με την υποστήριξη σας αν σας την ζητήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • χεριαζεται να παρει βοηθεια απο ψυχοθεραπευτη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Να την συμβουλεψετε να πάει σε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτη.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • να την συμβουλέψετε να πάει σε έναν ψυχολόγο να λύσει τα θέματα της. Να είστε υποστηρικτικός. Πηγαίντε και μαζί της σε κάποιες συνεδρίες, εφόσον κ εκείνη το θέλει κ ο θεραπευτής το προτείνει. Κ γενικώς να την παροτρύνετε να βγαίνετε έξω, γιατί η αποφυγή της κατάστασης δεν συνιστά λύση

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Να συμβουλευθεί ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να την καθοδηγήσει θεραπευτικά, τόσο σε ότι αφορά την ψυχοθεραπεία, όσο και την φαρμακευτική αγωγή αν χρειάζεται

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι πολύ δύσκολο να βιωνει κάποιος όλο αυτό αλλά είναι δύσκολο και για σας που καλείστε να το διαχειριστείτε. Είναι σημαντικό να της προτείνετε χωρίς να την πιέσετε να πάρει βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας. Ταυτόχρονα να είστε κοντά της με σεβασμό, κατανόηση και ενσυναίσθηση. Δεν βοηθά να την πιέζετε να κάνει κάτι με το οποίο δεν νιώθει ασφαλής, Μπορείτε να της υπενθυμίζετε ότι είστε εκεί γι' αυτήν και έχετε την πρόθεση να την βοήθησετε και πιθανό να τη ρωτήσετε με τι τρόπο θέλει να είστε εκεί γι' αυτήν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητέ κύριε, εκτιμώ πολύ την διάθεση σας να βοηθήσετε την κοπέλα σας, και ίσως αυτή την στιγμή το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να την στηρίξετε με την αποδοχή σας. Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρατε την ηλικία της καθώς, αν είναι στην εφηβεία, όλα αυτά που αναφέρετε σε κάποιο βαθμό θα μπορούσαν να δικαιολογούνται, χωρίς ωστόσο να αποκλείεται κάποια αγχώδης διαταραχή. Θα ήταν χρήσιμο να ξέρατε αν γνωρίζουν οι οικείοι της την κατάσταση της. Αν ωστόσο είναι ενήλικη δυστυχώς πέραν από του να ενημερωθείτε για τις κρίσεις πανικού, να προσπαθήσετε να της εξηγήσετε ότι μόνο καλό θα της κάνει να δει ένα ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, και να φροντ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ομολογουμένως ακούγεται δύσκολο να βρίσκεστε σε μία σχέση όπου το ταίρι σας να συμπεριφέρεται με απρόβλεπτο και δυσλειτουργικό τρόπο. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε εσείς είναι να στέκεστε πλάι της, να της δείχνετε κατανόηση και να κάνετε υπομονή. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με τις δικές σας ανάγκες και αντοχές - ίσως να μην είστε διατεθειμένος να παρέχετε απεριόριστη στήριξη.

    Αν είναι και η ίδια διατεθειμένη να επενδύσει στη σχέση αυτή, τότε οφείλει να απευθυνθεί άμεσα σε ψυχολόγο ώστε να αρχίσει να διαχειρίζεται καλύτερα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Παροτρύνετέ την να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία.

    Ωστόσο, ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να την βοηθήσετε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία!
    Ισορροπημένη σχέση υπό αυτές τις συνθήκες δεν γίνεται...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος -Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω