• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Γεια σας,αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,η μητερα μου ειναι χειριστικη προς εμενα,τα τελευταια 2 ετη εχω βαλει παραπανησια κιλα και προσπαθει να με ελεγχει,μου κανει συνεχεια παρατηρησεις,με μειωνει συνεχως λεγοντας οτι ειμαι χοντρος,με κοιταει περιεργα οταν πηγαινω στην κουζινα να βαλω φαγητο,μου δημιουργει πιεση και αγχος. Της εχω αναφερει οτι δεν πρεπει να επεμβαινει με τετοιο παρεμβατικο τροπο αλλα δυστυχως δεν το καταλαβαινει και συνεχιζει να μου δημιουργει προβλημα με τα κιλα,με το φαγητο,με την εμφανιση,πως θα πρεπει να το χειριστω,μηπως θα πρεπει να απευθυνθω σε ψυχολογο για καθοδηγηση?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθούσε πολύ να συνεργαστείτε με ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε τους τρόπους διαχείρισης της μητέρας σας αλλά κ να επεξεργασστείτε όσα βιώνετε μέσα σ' αυτήν την συνθήκη.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίζετε πώς αυτή η δύσκολη δυναμική με τη μητέρα σας επηρεάζει την ευεξία σας. Η επιθυμία σας για αυτονομία και θετική αυτοεικόνα είναι πολύτιμη και πρέπει να τιμάται. Η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης μπορεί να σας προσφέρει τα εργαλεία για να χειριστείτε τις προκλήσεις στις σχέσεις σας, να ενισχύσετε την αυτοεκτίμησή σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να διατηρήσετε υγιείς οριακές γραμμές. Η επαφή με έναν επαγγελματία μπορεί να σας βοηθήσει να πλοηγηθείτε μέσα από αυτές τις προκλήσεις με πιο αποτελεσματικό τρόπο.

    Η επιστημονική ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Καλησπέρα, θα προτεινα να γίνει μια από κοινού συνεδρια με την μητέρα σας σε σχέση με αυτό το θέμα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Ακούγεστε πολύ πιεσμένος με αυτή την κατάσταση που βιώνετε. Μπορεί να είναι πάρα πολύ δυσάρεστο, ντροπιαστικό,εκνευριστικό να μας κρίνουν οι σημαντκοί άνθρωποι της ζωής μας .Από την αλλη πλευρά οι άνθρωποι γίνονται τόσο χειριστικοί και παρεμβατικοί όσο τους επιτρέπουμε εμείς να γίνουν. Οπότε ,αν έχετε ήδη μιλήσει στη μητέρα σας για τα συναισθήματα που βιώνετε, όταν εκείνη φέρετε με αυτόν τον τρόπο κι αυτή αδυνατεί να αλλάξει στάση ,θα ήταν αρκετά βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχολόγο . Μαζί του μπορείτε να διερευνήσετε τι είναι αυτό που σας εμποδίζει να την οριοθετήσετε και να βρείτε τα δυνατά σας στοιχεία ώστε να αλλάξετε όσα σας προβ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Εννοείται ότι πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για εσάς και τη σχέση σας με το φαγητό πρώτα . Η ψυχολόγος θα μιλήσει και στη μητέρα σας. Μπορεί να χρειάζεται και συστημική ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Ένας ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει σε θέματα οριοθέτησης.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό, ακούγεται αρκετά ψυχοφθόρο. Ενώ έχετε εντοπίσει την έντονα παρεμβατική και επικριτική συμπεριφορά της μητέρα σας, καθώς και το πώς αυτό σας κάνει να νιώθετε, για κάποιο λόγο μοιάζει να μην καταλαβαίνει, και συνεχίζει τα ίδια, παρόλο που της το έχετε επικοινωνήσει. Ζητάτε έναν τρόπο να το διαχειριστείτε. Αν πιστεύετε πως θα θέλατε να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο για σχετική υποστήριξη, τότε θα σας ενθάρρυνα να το κάνετε. Πιστεύω ότι μπορεί να σας βοηθήσει. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας! Αρχικά μπράβο για το θάρρος και την αποδοχή να δηλώσετε αυτό που συμβαίνει στην παρούσα φάση. Ως προς το κομμάτι της χειριστικότητας είναι κάτι που είναι βαθιά εγκαθιδρυμένο στο ασυνείδητο των γονέων, ιδιαίτερα στο ελληνικό μοτίβο. Ωστόσο τολμώ να δηλώσω πως κάτι το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα. Το φαγητό σχετίζεται με το συναισθηματικό σώμα και συμβολικά με τη γενικότερη απόλαυση για ζωή. Η συνεχής επίκριση από το περιβάλλον για την εικόνα της φυσικ΄γς μορφής, δημιουργεί μεγάλα ενδότερα χάσματα αφενός και τεράστια εσωτερική ΕΝΟΧΗ αφετέρου. Προσωπικά θεωρώ πως ο μόνος/η που μπορεί να σπάσει αυτά τα δεσμά και το φράγμα, είναι ο ίδιος ο ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας,

    Θεωρώ ότι θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να λάβετε υποστήριξη για το ζήτημα που αναφέρετε. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, ιδιαίτερα σε επιβαρυντικές περιόδους όπως αυτή που βιώνετε.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλό θα ήταν να ζητήσετε συμβουλή είτε από ψυχολόγο είτε από ψυχίατρο για να σας κατευθύνει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι απόλυτα λογική η αίσθηση του άγχους και της πίεσης από τη συμπεριφορά της μητέρας σας. Η αδιάκοπη κριτική και η παρεμβατικότητά της μπορεί να έχει σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχολογική και συναισθηματική σας κατάσταση. Το να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο για καθοδήγηση και υποστήριξη είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματα που βιώνετε, να αντιμετωπίσετε το άγχος και την πίεση που αισθάνεστε λόγω της σχέσης σας με τη μητέρα σας και να αναπτύξετε υγιείς τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αυτό που περιγράφεται όντως ακούγεται πιεστικο και αγχωτικό. Θα μπορούσατε να ζητήσετε την βοήθεια ενός ψυζολπγου για να σας βοηθήσει με την οριοθέτηση, διεκδίκηση, και την βελτίωση της αυτό εικόνας γενικότερα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να σας δημιουργεί αρκετό στρες και άγχος. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση με υγιείς τρόπους. Αν καταλαβαίνω σωστά, η μητέρα σας φαίνεται να έχει δυσλειτουργική συμπεριφορά προς εσάς, η οποία επηρεάζει αρνητικά την αυτοεκτίμησή σας και τον συναισθηματικό σας κόσμο.
    Το να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο είναι μια καλή ιδέα, καθώς μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την κατάσταση και να αναπτύξετε στρατηγικές για να αντιμετωπίσετε το άγχος και την πίεση που αισθάνεστε. Ένας ψυχολόγος μπορεί επίσης να προτείνει τρόπους επικοινωνίας με τη μητέρα σας που να είναι πιο αποτελεσμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,
    Κατανοώ την δυσκολία που αντιμετωπίζετε με τη μητέρα σας και τον τρόπο που σας επηρεάζει συναισθηματικά και σωματικά. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίζετε τα θέματα που ανακύπτουν στην σχέση με την μητέρα σας με σοβαρότητα και ειλικρίνεια. Είναι θετικό που έχετε προσπαθήσει να επικοινωνήσετε με τη μητέρα σας και να της εκφράσετε τα συναισθήματά σας.
    Ωστόσο, εάν η συμπεριφορά της μητέρας σας προκαλεί στρες, άγχος και δυσκολίες με την αυτοεκτίμησή σας, τότε ίσως να χρειαστείτε την υποστήριξη και τη συμβουλή ενός ειδικού.
    Θα σας συνιστούσα να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν με ένα ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα σας βοη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι σημαντικό να μιλήσετε με ψυχολόγο! Θα σας βοηθήσει για να γνωρίσετε περισσότερο τον εαυτό σας, να έχετε μια υγιή σχέση με τη μητέρα σας αλλά και να θέσετε όρια σαφή και ξεκάθαρα? Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι