• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

Έχω πολύ άγχος κάθε φορά που θα έρθουν στο σπίτι μας οι κόρες του άντρα μου. Πάντα θα γίνει κάτι αρνητικό θα μου φέρονται είτε υποτιμητικά είτε με αγνοούν και ούτε με χαιρετούν σαν να μην υπάρχω. Ο σύζυγος μου τα βάζει μαζί μου ότι θα έπρεπε να είμαι ανώτερη και ότι και αν μου κάνουν να μη με νοιάζει. Έχω αποκτήσει φοβία και πολύ άγχος κάθε φορά που θα συναντηθούμε και ο άντρας μου δεν το καταλαβαίνει και στο τέλος μαλώνουμε.

10 ειδικοί απάντησαν

  • O Albert Ellis, εμπνευστής της λογικοσυναισθηματικής θεραπείας, είχε υποστηρίξει ότι δεν είναι οι καταστάσεις αυτές καθεαυτές, αλλά είναι ο τρόπος με τον οποίο οι άνθρωποι βλέπουν τα πράγματα. Μπορεί ο τρόπος, λοιπόν, που βλέπετε τα πράγματα να είναι ορθός. Μπορεί, όμως, να είναι και λανθασμένος και γι' αυτό να χρειάζεται να γίνει δουλειά με τις γνωσίες, δηλαδή, με τις σκέψεις σας. Τα στοιχεία αυτά που δίνετε δεν επαρκούν. Χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση και συγκέντρωση υλικού στο πλαίσιο θεραπευτικής διαδικασίας από ειδικό.

    Αντωνιάδου Μαίρη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Σημαντικό είναι να επικοινωνήσετε με τον σύζυγό σας και να μοιραστείτε την ανησυχία και τα συναισθήματά σας. Εξηγήστε του ότι η αρνητική συμπεριφορά που διαπιστώνετε σας επηρεάζει έντονα και ότι απαιτείται την στήριξή του για να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση.
    Μην ξεχνάτε ότι δικαιούστε τον σεβασμός από τους ανθρώπους που συναναστρέφεστε και ότι η αντιμετώπιση που λαμβάνετε δεν αντανακλά την αξία σας ως άτομο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα βοηθούσε πολύ να δείτε και να επεξεργαστείτε τη θέση σας και τι σας συμβαίνει και μπαίνετε στη θέση της έλλειψης και να βρείτε τρόπο να επικοινωνήσετε τη θέση σας αποτελεσματικά.

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εφπσον γνωρίζετε πως το κάνουν επίτηδες για να σας προκαλούν, φροντίστε να μιλήσετε με ειδικό ψυχοθεραπευτή, να σας συμβουλέψε πως να αποφεύγετε να μαλώνετε με τον σύζυγό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε είναι δύσκολη γιατί εσείς ανοίγετε το σπίτι σας για τις κόρες του άντρα σας κι αυτές δείχνουν να μην σας υπολογίζουν. Θα μπορούσε να είναι ότι κι αυτές θέλουν να δουν τον πατέρα τους μόνες τους. Ίσως δεν τον βλέπουν πολύ συχνά. Θα μπορούσε επίσης να έχουν θυμό με τον πατέρα τους (επειδή δεν τον βλέπουν συχνά) και να διοχετεύουν το θυμό τους σε εσάς. Ίσως να προσπαθήσετε να καταλάβετε την συμπεριφορά τους χωρίς να την παίρνετε προσωπικά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Μπορείτε να του πείτε πως νιωθετε και να ζητήσετε τη βοήθεια του, δηλαδή να του πείτε ότι νιωθετε άγχος όταν έρχονται οι κόρες του και θέλετε να βοηθήσει σε αυτό με το να τους μιλήσει θετικα για εσάς ώστε και οι κόρες του να αλλάξουν συμπεριφορά

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλημέρα,
    Αναμφίβολα μια τέτοια συνθήκη θα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.Δεν γνωρίζω στοιχεία που σίγουρα θα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο, παρόλα αυτά ισως να πρέπει να επανεξετάσετε αν ο αρνητισμός αυτός προέρχεται πάντα απο εξω και εσείς δεν συμμετέχετε με οποιονδήποτε τρόπο σε αυτό.Επιπλέον να μην ξεχνάμε πωςτα παιδιά είναι πάντα πολύ πιο ευαίσθητα απέναντι σε τέτοιες αλλαγές που προκύπτουν και αλλάζουν την οικογενειακή τους σταθερά.Ισως εσείς σαν μεγαλύτερη και ωριμώτερη να δείχνατε μεγαλύτερη υπομονή και κατανόηση.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Συνήθως εξαρτάτε από την συστημική κατάσταση που βρίσκεστε. Αν δηλαδή έχετε παιδιά μαζί του η αν όχι στην νέα οικογένεια. Μπορείτε να μάθετε κατανοήσετε πως λειτουργούν τα ανθρώπινα συστήματα και αυτό θα περιορίσει τις συγκρούσεις σας καθώς η ιεραρχία είναι από τα πιο σημαντικά και πώς λειτουργεί στις οικογένειες

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η κατάσταση που αντιμετωπίζετε φαίνεται πως είναι πραγματικά στρεσογόνα για εσάς. Αρχικά θα μπορούσατε να συζητήσετε ανοιχτά με τον σύζυγο σας για τις ανησυχίες σας, και το πώς αυτές οι συμπεριφορές, σας
    επηρεάζουν.
    Επιπλέον, μπορείτε να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε με τις κόρες του με ανοιχτό και φιλικό τρόπο, προσπαθώντας να καταλάβετε τα συναισθήματά τους και να εκφράσετε τα δικά σας με σεβασμό και ειλικρίνεια. Εάν η κατάσταση παραμείνει δύσκολη, ίσως να χρειαστεί να ζητήσετε βοήθεια από έναν εξειδικευμένο σύμβουλο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα καλό θα ήταν να ξεκινήσετε θεραπεία ζεύγους ώστε να μπορέσετε να βρείτε τις μεταξύ σας ισορροπίες και να μπουν τα κατάλληλα όρια στις μεταξύ σας σχέσεις.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος