• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 06/04/2024

Γεια σας!Ειμαι 33 χρόνων και τα τελευταία 3 χρόνια έχω μονιμα τον φόβο ότι θα πάθω κάτι ενώ φοβάμαι να επισκεφτώ και γιατρούς.Επισης όταν φεύγω από safe places μου αυτόματα νιώθω φοβία αστάθεια στεγνώνει το στόμα μου και νιώθω ότι θα μου συμβεί κάτι!Δεν αντέχεται πλέον αυτό γιατί φοβάμαι πολλές φορές και απορρίπτω προτάσεις για εξόδους επειδή νιώθω ότι θα πάθω κάτι

5 ειδικοί απάντησαν

  • Έχετε αγοραφοβία αγχώδης διαταραχή χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία μπορείτε να μπείτε online υπάρχουν τρόποι να βοηθηθείτε υπάρχουν και λύσεις μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστα επηρεάζει τη ζωή σας ο φόβος και η ανησυχία αυτή. Ο φόβος της αστάθειας και η φοβία να εγκαταλείψετε τα "ασφαλή" σας μέρη μπορεί να είναι συμπτώματα άγχους. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι υπάρχουν τρόποι για να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας. Το πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση είναι η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας από έναν ψυχολόγο που εξειδικεύεται στο άγχος. Ο/η ψυχολόγος μπορεί να χρησιμοποιήσει διάφορες θεραπευτικές τεχνικές, όπως η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (CBT), για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τους φόβους σας. Η θεραπεί... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Τα τελευταία 3 χρόνια σαν να εισβάλλει ένας φόβος μέσα σας, ένας φόβος ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάθετε κάτι. Έχετε παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει συχνότερα όταν βγαίνετε από τους χώρους στους οποίους νιώθετε ασφάλεια. Σαν να υπάρχει μία αίσθηση ότι πάντα κάτι καραδοκεί και είναι έτοιμο να σας βλάψει. Αναγνωρίζετε πως χρειάζεστε βοήθεια, ωστόσο για τον ίδιο λόγο αποφεύγετε να επισκεφθείτε γιατρούς. Καταλήγετε τελευταία να αποφεύγετε ακόμα και τις εξόδους. Μοιάζει αυτός ο φόβος να σας έχει κυριεύσει ολοκληρωτικά. Το νευρικό σας σύστημα βρίσκεται μονίμως σε υπερδιέγερση. Ακούγεται μία πολύ δύσκολη και στρεσογόνα κατάσταση.... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, συνιστώ να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχίατρο. Οι ειδικοί αυτοί μπορούν να προσφέρουν διάγνωση και θεραπεία για τις ανησυχίες σας, συμπεριλαμβανομένης της κινητοποίησης των κατάλληλων εργαλείων και τεχνικών για τη διαχείριση του άγχους.
    Επιπλέον, η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει συμβουλευτική, ψυχοθεραπεία και σε ορισμένες περιπτώσεις φαρμακευτική αγωγή, αναλόγως της σοβαρότητας των συμπτωμάτων σας και των αναγκών σας. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια, καθώς η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με τη σωματική υγεία.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και προκλητικό μπορεί να είναι να ζεις με αυτού του είδους τον φόβο και την αγωνία, που εμποδίζουν την απόλαυση της ζωής στο έπακρο. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι δεν είσαι μόνος/η σε αυτό και υπάρχουν επαγγελματίες που μπορούν να σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις αυτά τα συναισθήματα. Η ψυχοθεραπεία, ειδικά η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία, έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα αποτελεσματική στη διαχείριση του άγχους και των φοβιών. Σου προτείνω να εξετάσεις την πιθανότητα να αναζητήσεις την υποστήριξη ενός ψυχολόγου, ο οποίος μπορεί να σε καθοδηγήσει μέσα από αυτήν τη διαδικασία με συμπάθεια και κατανόηση, βοηθώντας σε να ανα... Διάβασε περισσότερα