• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/05/2023

Εχω παρά πολυ άγχος και συνέχεια σκέφτομαι αρνητικά και ότι θα πάθω κάτι. Κάποιες φορές μου φεύγει αυτο αλλά μερικές φορές επιμένει και δεν ξερω να το διαχειριστώ και τι να κανω στεναχωριέμαι και είναι σαν όλο και περισσότερο να πνίγομαι σε αυτο!

22 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία. Το ότι κάποιες δορές φεύγει και μετά εμφανίζεται δηλώνει πως πάντα υπάρχει και απλώς εμφανίζεται με την πρώτη δυσκολία. Δεν θα σταματήσει να συμβαίνει αυτό μέχρι να λάβετε την βοήθεια που χρειάζεστε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Το άγχος έχει την τάση να κατακλύζει τη σκέψη μας. Κάποιες φορές αισθανόμαστε δυνατοί να το αντιμετωπίσουμε, κάποιες άλλες τα πράγματα είναι πιο σύνθετα. Δώστε προτεραιότητα σε πράγματα που σας κάνουν να αισθάνεστε πιο ήρεμος. Διαφορετικά επισκεφτείτε κάποιον ειδικό το προσεχές διάστημα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα προβλήματα σε σχέση με το άγχος αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Συστήνω να ζητήσετε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή. Υπάρχει η πιθανότητα να σας συστήσει να πάτε και σε ψυχίατρο αν θεωρήσει ότι υπάρχουν και θέματα που αφορούν τον ψυχίατρο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό που θα συνιστούσα είναι να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή.

    Η φαρμακευτική αγωγή για το άγχος βοηθάει όταν αυτό είναι αδιαχείριστο (π.χ. σας εμποδίζει από τις καθημερινές σας ασχολίες).

    Μέσα σε μια ψυχοθεραπεία θα μπορέσει το άγχος να αξιολογηθεί (ποιες είναι οι αρνητικές σκέψεις; Πότε προκύπτουν; Εδώ και πόσο καιρό τις βιώνετε;) και έπειτα να δούμε με τι συνδέεται προκειμένου να αρχίσει σιγά σιγά να ανακουφίζεται.

    Δεν χρειάζεται να φτάσει το άγχος σας σε πολύ υψηλά επίπεδα. Εφόσον το αναγνωρίζετε ήδη δοκιμάστε να ξεκινήσετε Ψυχοθεραπεία. Θα σας βοηθήσει.

    Τζο Γρηγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας η συγκεκριμένη συμπτωματολογία περιγράφεται φαίνεται να είναι έντονη και να σας δυσχεραίνει την καθημερινότητα. Η έναρξη ψυχοθεραπειας θα ήταν βοηθητική τόσο στην αντιμετώπιση της συμπτωματολογίας που αναφέρατε οσο και στην βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης και καθημερινότητας. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Τι θα λέγατε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; Σε πρώτη φάση θα σας βοηθούσε να δείτε από που προέρχεται το άγχος και να βοηθηθείτε να το αντιμετωπίσετε. Σε δεύτερο επίπεδο θα μπορέσετε να κατανοήσετε τον εαυτό σας μέσα από την πορεία ζωής σας και να δείτε τα δυνατά σημεία της προσωπικότητας σας, να επιτύχετε δηλαδή προσωπική ανάπτυξη και ψυχική ανθεκτικότητα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Εφόσον είναι κάτι που δεν μπορείτε να διαχειριστείτε μόνος σας, θα ήταν καλό να επισκεφτείτε έναν ψυχοθεραπευτή, να βοηθηθείτε να βρείτε την άκρη στο κουβάρι των σκέψεων και να τις ξεδιπλώσετε σιγά σιγά. Η γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία είναι μια πρακτική, κατανοητή άμεση ψυχοθεραπεία που θα σας βοηθήσει στην αλλαγή του μοτίβου των αρνητικών σκέψεων. Φυσικά και οποιαδήποτε άλλη ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε επίσης να πετύχετε τον στόχο αυτό.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΝΟΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΩΣΤΟΣΟ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΗΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ, ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙΤΕ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Συζητήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Με το άγχος ζει ο περισσότερος κόσμος στην εποχή μας δυστυχώς, υπάρχουν τρόποι διαχείρισης του άγχους ξεκινήστε συνεδρίες με ειδικό θα πάρετε βοήθεια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό που περιγράφετε είναι γενικευμένο άγχος. Θα σας κάνει πολύ καλό να δείτε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γειά σας !

    Αναρωτιέμαι τι περίμενε για να ζητήσετε την βοήθειά που χρειάζεστε...

    Αν και οπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας... με βάση στα που αναφέρετε, φαίνεται ότι πάσχετε από αγχώδη διαταραχή, φοβικού τύπου με κυρίαρχο σύμπτωμα την αρρωστοφοβία ...
    Επισκεφθείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο γιατα περαιτέρω...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Σμβουλευθείτε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Είναι σημαντικό που αναγνωρίζετε το άγχος και τους τρόπους που εκδηλώνεται. Θα πρότεινα να μπείε σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας για να το κατανοήσετε περισσότερο και να μάθαιτε τρόπους διαχείρησης ώστε να ανακουφιστείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειαζεται αμεσα να επισκεφτετε ψυχιατρο και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Καλο θα είναι να σκεφτειτε τη βοήθεια απο κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που εξειδικεύεται στο άγχος, ώστε να μπορέσετε να βρείτε νέους τρόπους διαχείρισης.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Καταλαβαίνω ότι αποτελεί σημαντικό εμπόδιο για τη καθημερινότητα και την ομαλή λειτουργικότητά σας. Λέτε ότι πνίγεστε σε αυτό, σα να σας καταβάλλει ολοκληρωτικά. Αν είχα πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες ενδεχομένως να μπορούσα να σας κατευθύνω καλύτερα.

    Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή ώστε να λάβετε τη φροντίδα που φαίνεται ότι έχετε ανάγκη. Η λήψη φαρμακευτικής αγωγής θα ενισχύσει τη καθημερινή σας λειτουργικότητα, ενώ η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε τις πηγές του άγχους σας και να βρείτε τρόπους να τις διαχειρίζεστε αποτελεσματικά.

    Εύχομαι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Βιώνετε διαταραχή άγχους και φαίνεται ότι χρειάζεστε στήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας, για να το αντιμετωπίσετε. Μη διστάσετε να το κάνετε, θα βοηθηθείτε πολύ και θα βρείτε απαντήσεις σε θέματα που σας απασχολούν.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας