• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Καλημέρα σας, Σήμερα το πρωι ξύπνησα μέσα στον ύπνο μου νιώθοντας μια ελαφριά ζάλη με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξανακοιμηθώ καθώς αγχώθηκα. Αφού σηκώθηκα λοιπόν πάλι ένιωθα μια αδιαθεσία και ελαφριά ζάλη. Να σημειώσω πως είμαι 25 χρονών με διάγνωση αγχώδους διαταραχής. Επίσης πριν 2 μέρες το δεξί αυτί μου είχε βουλώσει και μου προκαλούσε επίσης αρκετό πόνο (λόγω αεροπορικού ταξιδιού) αλλά υποχώρησε την επόμενη ημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Κατανοώ πόσο ανησυχείτε για τα συμπτώματα που βιώνετε. Η αίσθηση ζάλης μπορεί να είναι ανησυχητική, ειδικά όταν συμβαίνει κατά τον ύπνο και σε συνδυασμό με την αγχώδη διαταραχή που αντιμετωπίζετε. Η ζάλη μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της αλλαγής στην κατάσταση του αυτιού σου λόγω του προβλήματος με το αυτί σου πριν από δύο μέρες. Είναι δυνατόν να έχεις επηρεαστεί από αυτό, ειδικά αν η αίσθηση βουλώματος του αυτιού είχε συνοδευθεί και από άλλα συμπτώματα. Σε περιπτώσεις αγχώδους διαταραχής, η αντίληψη των συμπτωμάτων μπορεί να ενισχύσει το άγχος, δημιουργώντας έναν κύκλο ανησυχίας. Σε αυτήν την περίπτ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει με το άγχος σας

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα,
    Βάσει της περιγραφής σας για το πρωινό ξύπνημα με ζάλη και αδιαθεσία, σημαντικό είναι να αναγνωρίσουμε πώς η αγχώδης διαταραχή μπορεί να επηρεάσει όχι μόνο την ψυχολογική αλλά και την σωματική μας υγεία.
    Είναι γνωστό πως το άγχος μπορεί να προκαλέσει διάφορες σωματικές αντιδράσεις, όπως είναι η ζάλη και η αδιαθεσία, ακόμα και όταν δεν υπάρχει εμφανής λόγος ανησυχίας. Η δική σας εμπειρία με το πρόβλημα στο δεξί αυτί, το οποίο ενδέχεται να έχει επιβαρύνει το αίσθημα της ζάλης, είναι ένα παράδειγμα πώς σωματικές καταστάσεις μπορούν να ενισχύσουν τα συμπτώματα του άγχους.
    Στην περίπτωσή σας, η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.
    Δεν γνωριζω αν εχετε αναζητησει καποια επαγγελματικη βοηθεια , ωστοσο υπαρχουν τεχνικες που μπορει να μετριασουν τοσο τις σωματικες οσο και τις ψυχολογικες αντιδρασεις.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου