• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

Πάσχω από ΓΑΔ εδώ και 20 χρόνια,παίρνω αγωγή seroxat των 30 και 2,5 xanax των 0,5. Τον περισσότερο χρόνο είμαι καλά, λειτουργική αλλά δύο φορές το χρόνο περνάω μια δύσκολη φάση με φόβο ασθενειας,και έντονα ψυχοσωματικά, Σκέφτομαι μήπως αυτά που βιώνω οφείλονται στη χρόνια χρήση χαναξ,θα ήθελα τη γνώμη σας

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας. Ο πλεον αρμοδιος για να σας ενημερώσει για τον προβληματισμό σας είναι ο ψυχίατρός σας. Παράλληλα εκτιμώ θα σας βοηθούσε η ψυχοθεραπεία προκειμένου να αναζητήσετε και να επεξεργαστείτε τα αίτια που προκαλούν αυτά τα συμπτώματα. Σας ευχομαι καλή δύναμη.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικης αγωγής

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ακούω πολύ προσεκτικά το υποφέρειν σας και τις δυσκολίες σας. Ωστόσο, ας μη βάλουμε μια ταμπελα, ψυχιατρικοποιησης. Είναι οδικός σας μοναδικός πόνος και κάτι θέλει να σας πει. Η αγωγη μπορεί να συνδυαστεί εξαιρετικα με μια θεραπεία διαμ'εσου λόγου εις βάθος. Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Όχι δεν οφείλονται σε αυτό γιατί τότε δεν θα ερχόταν περιοδικά δύο φορές τον χρόνο θα το είχες συνέχεια, χρειάζεται διερεύνηση από ειδικό ψυχικής υγείας για το γιατί σου συμβαίνει αυτό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα, σε σχέση με τα φάρμακα είναι ωφέλιμο να επισκεφθείτε το γιατρό που σας τα συνταγογραφήσε. Αυτό που περνάτε δυο φορές το χρόνο ποτε συμβαίνει; Έχει προηγηθεί κάτι; Προτείνω να παρατηρήσετε ποτε συμβαίνουν τα ψυχοσωματικα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Είναι άγχος, και θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία, εκτος από τηνμ φαρμακευτική αγωγή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όχι δεν οφείλονται στο φάρμακο , οφείλονται στο ότι δεν έχετε κάνει ψυχοθεραπεία . Να είστε καλά, με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Μάλλον σε περιόδους που υπάρχει πιο μεγάλη δυσκολία, χρειάεστε πιθανότατα κάποια ρύθμιση της φαρμακευτικής θεραπείας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Κατανοώ πλήρως την ανησυχία σας σχετικά με τη χρήση του Xanax και την επίδρασή του στη ψυχολογία σας.
    Η γενική αγχώδης διαταραχή είναι μια ψυχική κατάσταση που επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή. Η αγωγή που λαμβάνετε, το Seroxat και το Xanax, αποτελούν συνήθως το βασικό πρωτόκολλο αγωγής. Το Seroxat ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων που ονομάζονται εκλεκτικοί αναστολείς επαναπροσλήψεως της σεροτονίνης, ενώ το Xanax είναι ένα αντιαγχώδες φάρμακο από την κατηγορία των βενζοδιαζεπίνων.
    Όσον αφορά την επίδραση του Xanax στις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε, πρέπει να γνωρίζετε ότι η χρήση του για μακροχρόνια περίοδο μπορεί να έχει ορισμένα πι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής