• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 21/12/2022

Εχω ldl 71 Kai hdl 80 ειναι καλα

40 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι απολύτως καλά

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Μια χαρά, πολύ καλά αποτελέσματα.

    Καρίνου Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Τα επίπεδα χοληστερόλης στον οργανισμό επηρεάζουν σημαντικά την καρδιαγγειακή υγεία. Για τον λόγο αυτόν, ο γιατρός σας θα σας συστήσει να κάνετε εξετάσεις μέτρησης της χοληστερόλης στο πλαίσιο ενός γενικού προληπτικού ελέγχου.
    Η LDL δεν πρέπει να ξεπερνά τα 100 mg/dL.
    Για την HDL, ιδανική θεωρείται η τιμή 60 mg/dL και άνω.

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Εφόσον δεν έχετε καρδιαγγειακή νόσο, είναι καλά.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Είναι πολύ καλά!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η LDL είναι οκ, η HDL είναι πολύ καλή.. ωστόσο δεν γνωρίζω πως είναι οι υπόλοιπες τιμές σας.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλησπερα
    Οι τιμές σας είναι αρκετά καλές !

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Αυτές οι τιμές είναι καλές.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Για να αξιολογήσουμε τα επίπεδα χοληστερόλης λαμβάνονται υπόψη και παράγοντες όπως οι υπόλοιπες τιμές των αιματολογικών εξετάσεων, η ηλικία, το ιστορικό κ.λπ.
    Ο θεράπων ιατρός είναι ο κατεξοχήν υπεύθυνος να καθορίσει τις «τιμές στόχους» και φυσικά το ανάλογο θεραπευτικό σχήμα.
    Μια ισορροπημένη διατροφή και η ρύθμιση του σωματικού βάρους είναι πάντα βασικά στοιχεία του θεραπευτικού σχήματος.
    Ευχαριστώ για την ερώτηση.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι φυσιολογικές οι τιμές.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Εξαιρετικά εάν δεν έχει στεφανιαία νόσο ή σοβαρή αποφρακτική αγγειοπάθεια. Στην περίπτωση αυτή το όριο της LDL κατεβαίνει στο 55.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Πολύ καλά

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι τιμές αυτές είναι πολύ καλές!

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • H HDL ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ LDL ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4 ΟΡΙΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΟΥ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (116, 100, 70, 55). ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 55 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 55 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΓΝΩΣΤΗ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΝΟΣΟ ΟΠΩΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΜΥΟΚΑΡΔΙΟΥ, ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ, ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ - ΣΤΕΝΤ, ΣΤΕΝΩΣΗ ΑΝΩ ΤΟΥ 50% ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΡΩΤΙΔΕΣ Ή ΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ)

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ναι

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Απο τη στιγμή που η τιμή της LDL χοληστερόλης είναι κάτω του 100 και η τιμή της HDL είναι πάνω από 40, χωρίς να γνωρίζουμε παραπάνω δεδομένα για τον τρόπο ζωής σας, την πιθανή φαρμακευτική αγωγή που μπορεί να υπάρχει καθώς και δεδομένα διατροφής, λαμβάνοντας υπόψη μονο τους δείκτες θα λέγαμε ότι είναι πολύ καλά!

    Περλεπέ Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ίλιον

  • Είναι πάρα πολύ καλά , εκτός και αν έχετε περάσει έμφραγμα μυοκαρδίου , οπότε τότε θέλετε LDL<55 σύμφωνα με τις νεότερες οδηγίες

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Ναι, είναι στα κατάλληλα επίπεδα.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Ναι! Η HDL ή αλλιώς "καλή" χοληστερίνη θέλουμε να είναι πάνω από 60 και η LDL ή αλλιώς "κακή" χοληστερίνη να είναι κάτω από 100.

    Μέξης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Αθήνα

  • Είναι τέλειες οι τιμές σας

    Τοπούζα Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θέρμη

  • Είναι πολύ καλά!!!

    Παπαδοπούλου Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας! Έχετε εξαιρετική τιμή στην HDL (καλή χοληστερόλη) με αθηροματικό δείκτη 3,4 αρκετά πιο κάτω από το 5 που είναι το όριο. Ο αθηροματικός δείκτης υπολογίζεται διαιρώντας την ολική χοληστερόλη με την HDL (270/80). Επίσης η LDL (κακή χοληστερόλη) είναι χαμηλή. Μόνο με σωστή μεσογειακή διατροφή θα βλέπατε πολύ μεγάλη βελτίωση και στην ολική χοληστερόλη.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Τα όρια είναι:

    LDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Άριστη <100
    Σχεδόν άριστη 100-129
    Οριακή υψηλή 130-159 ≥100
    Υψηλή 160-189 ≥130
    Πολύ υψηλή ≥190

    HDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Χαμηλή <40 <40
    Επιθυμητή ≥60

    Οπότε είστε σε πολύ καλά επίπεδα!
    Μπράβο σας!

    Σωτηρίου Μάλαμας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Βάση των τιμών που αναφέρετε φαίνεται να βρίσκεστε χαμηλά ως προς τον καρδιαγγειακό κίνδυνο. Συνεπώς οι τιμές είναι καλές.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μια χαρά, φυσιολογικές τιμές.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Πολύ καλά.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα επιθυμητα ορια εξαρτωνται απο την κατηγορια καρδιαγγειακου κινδυνου στην οποια υπαγεται ενας εξεταζομενος.

    Καραβελάκης Μιχαήλ

    Καρδιολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οι τιμές σας είναι άριστες. Επιπρόσθετα, η χοληστερίνη είναι ακόμα έαν λιπιδικός δείκτης που θα πρέπει να συνεκτιμάται ταυτόχρονα με την LDL kαι την HDL.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Για τους περισσότερους είναι πολύ καλά. Για αυτούς που έχουνε ιστορικό στεφανιαίας νόσου θέλουμε ακόμα πιο χαμηλά την LDL-ξεκινάμε στατίνη.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Πολύ καλά. Η ολική,?

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Οι τιμές σας είναι ιδανικές!

    Δημητρούλης Μάνος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Οι τιμές σας για την κακή και καλή χοληστερόλη είναι πολύ καλές βάσει των φυσιολογικών τιμών που έχουμε βιβλιογραφικά.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Οι παραπάνω τιμές μαρτυρούν μια πολυ χαμηλή «κακή» χοληστερίνη και μία αρκετά υψηλή «καλή» χοληστερίνη αντιστοίχως, συμβατές με ένα ευνοημένο καρδιαγγειακό προφίλ- αναλόγως παντα και με το ανη LDL τιμή επιτυγχάνεται με λήψη φαρμάκων.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Παθολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η HDL είναι καλή.
    Η LDL είναι χαμηλή
    Μεταναλύσεις ερευνών δείχνουν ότι ακόμα και τα χαμηλά επίπεδα μειώνουν την πιθανότητα καρδιαγγειακού νοσήματος

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Η καλή σας χοληστερόλη hdl είναι αρκετά υψηλή. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει μια καλή φυσική κατάσταση όσον αφορά τη σωματική σας δραστηριότητα και αντίστοιχα η κακη χοληστερόλη ldl είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, που σημαίνει ότι διατροφικά το διαιτολόγιο σας είναι πλούσιο σε φυτικές ίνες και χαμηλό σε κορεσμένα λιπαρά. Αυτές τις τιμές καλό θα είναι να τις διατηρείται σε βάθος χρόνου ώστε να αποφευχθεί τυχόν μελλοντικός κίνδυνος για καρδιαγγειακά νοσήματα. Οι λιπιδαιμικες αυτές εξετάσεις είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τον τρόπο ζωής μας, δηλαδή τη διατροφή μας, την άσκηση μας αλλά και τη διατήρηση ενός φυσιολογικού υγιούς βάρους. Ένας καταρτισμένος... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η HDL χοληστερόλη σας θεωρείται εξαιρετική, ως καρδιοπροστασια, ενώ και η LDL είναι αρκετά κάτω από το 100 οπότε είναι πολύ καλή επίσης.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας ναι είναι πολύ καλά

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Είναι παρά πολύ καλά

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΤΙΜΕΣ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας