• Cholesterol
  • Submitted on 21/12/2022

Εχω ldl 71 Kai hdl 80 ειναι καλα

40 specialists answered

  • Είναι απολύτως καλά

    Giannitsopoulou Kallia

    Dietitian - Nutritionist

    Nikaia

  • Μια χαρά, πολύ καλά αποτελέσματα.

    Καρίνου Κατερίνα

    Dietitian - Nutritionist

    Argyroupoli

  • Τα επίπεδα χοληστερόλης στον οργανισμό επηρεάζουν σημαντικά την καρδιαγγειακή υγεία. Για τον λόγο αυτόν, ο γιατρός σας θα σας συστήσει να κάνετε εξετάσεις μέτρησης της χοληστερόλης στο πλαίσιο ενός γενικού προληπτικού ελέγχου.
    Η LDL δεν πρέπει να ξεπερνά τα 100 mg/dL.
    Για την HDL, ιδανική θεωρείται η τιμή 60 mg/dL και άνω.

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Εφόσον δεν έχετε καρδιαγγειακή νόσο, είναι καλά.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Είναι πολύ καλά!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Η LDL είναι οκ, η HDL είναι πολύ καλή.. ωστόσο δεν γνωρίζω πως είναι οι υπόλοιπες τιμές σας.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλησπερα
    Οι τιμές σας είναι αρκετά καλές !

    Kakoulidi Olga (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Neos Kosmos

  • Αυτές οι τιμές είναι καλές.

    Aggelopoulou Tzeni & Synergates

    Dietitian - Nutritionist

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας.
    Για να αξιολογήσουμε τα επίπεδα χοληστερόλης λαμβάνονται υπόψη και παράγοντες όπως οι υπόλοιπες τιμές των αιματολογικών εξετάσεων, η ηλικία, το ιστορικό κ.λπ.
    Ο θεράπων ιατρός είναι ο κατεξοχήν υπεύθυνος να καθορίσει τις «τιμές στόχους» και φυσικά το ανάλογο θεραπευτικό σχήμα.
    Μια ισορροπημένη διατροφή και η ρύθμιση του σωματικού βάρους είναι πάντα βασικά στοιχεία του θεραπευτικού σχήματος.
    Ευχαριστώ για την ερώτηση.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Dietitian - Nutritionist

    Agia Paraskevi

  • Είναι φυσιολογικές οι τιμές.

    Mpountouri Eleutheria (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Εξαιρετικά εάν δεν έχει στεφανιαία νόσο ή σοβαρή αποφρακτική αγγειοπάθεια. Στην περίπτωση αυτή το όριο της LDL κατεβαίνει στο 55.

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • Πολύ καλά

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • Οι τιμές αυτές είναι πολύ καλές!

    Moshou Lamprini

    Dietitian - Nutritionist

    Arta

  • H HDL ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ LDL ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4 ΟΡΙΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΟΥ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (116, 100, 70, 55). ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 55 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 55 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΓΝΩΣΤΗ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΝΟΣΟ ΟΠΩΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΜΥΟΚΑΡΔΙΟΥ, ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ, ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ - ΣΤΕΝΤ, ΣΤΕΝΩΣΗ ΑΝΩ ΤΟΥ 50% ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΡΩΤΙΔΕΣ Ή ΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ)

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • Ναι

    Simitsis Stylianos

    Cardiologist

    Platia Mavili

  • Απο τη στιγμή που η τιμή της LDL χοληστερόλης είναι κάτω του 100 και η τιμή της HDL είναι πάνω από 40, χωρίς να γνωρίζουμε παραπάνω δεδομένα για τον τρόπο ζωής σας, την πιθανή φαρμακευτική αγωγή που μπορεί να υπάρχει καθώς και δεδομένα διατροφής, λαμβάνοντας υπόψη μονο τους δείκτες θα λέγαμε ότι είναι πολύ καλά!

    Perlepe ΄Elena

    Dietitian - Nutritionist

    Ilion

  • Είναι πάρα πολύ καλά , εκτός και αν έχετε περάσει έμφραγμα μυοκαρδίου , οπότε τότε θέλετε LDL<55 σύμφωνα με τις νεότερες οδηγίες

    Hararis Giorgos (Deactivated account)

    Cardiologist

    Kalamata

  • Ναι, είναι στα κατάλληλα επίπεδα.

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Ναι! Η HDL ή αλλιώς "καλή" χοληστερίνη θέλουμε να είναι πάνω από 60 και η LDL ή αλλιώς "κακή" χοληστερίνη να είναι κάτω από 100.

    Mexis Konstantinos (Deactivated account)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Athens

  • Είναι τέλειες οι τιμές σας

    Τοπούζα Ελένη

    Dietitian - Nutritionist

    Thermi

  • Είναι πολύ καλά!!!

    Papadopoulou Eleni

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Γεια σας! Έχετε εξαιρετική τιμή στην HDL (καλή χοληστερόλη) με αθηροματικό δείκτη 3,4 αρκετά πιο κάτω από το 5 που είναι το όριο. Ο αθηροματικός δείκτης υπολογίζεται διαιρώντας την ολική χοληστερόλη με την HDL (270/80). Επίσης η LDL (κακή χοληστερόλη) είναι χαμηλή. Μόνο με σωστή μεσογειακή διατροφή θα βλέπατε πολύ μεγάλη βελτίωση και στην ολική χοληστερόλη.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Τα όρια είναι:

    LDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Άριστη <100
    Σχεδόν άριστη 100-129
    Οριακή υψηλή 130-159 ≥100
    Υψηλή 160-189 ≥130
    Πολύ υψηλή ≥190

    HDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Χαμηλή <40 <40
    Επιθυμητή ≥60

    Οπότε είστε σε πολύ καλά επίπεδα!
    Μπράβο σας!

    Sotiriou Malamas

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Βάση των τιμών που αναφέρετε φαίνεται να βρίσκεστε χαμηλά ως προς τον καρδιαγγειακό κίνδυνο. Συνεπώς οι τιμές είναι καλές.

    Κριτσίνη Όλγα

    Dietitian - Nutritionist

    Chalandri

  • Μια χαρά, φυσιολογικές τιμές.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Πολύ καλά.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Cardiologist

    Nea Smirni

  • Τα επιθυμητα ορια εξαρτωνται απο την κατηγορια καρδιαγγειακου κινδυνου στην οποια υπαγεται ενας εξεταζομενος.

    Karavelakis Mihail

    Cardiologist

    Heraklion

  • Οι τιμές σας είναι άριστες. Επιπρόσθετα, η χοληστερίνη είναι ακόμα έαν λιπιδικός δείκτης που θα πρέπει να συνεκτιμάται ταυτόχρονα με την LDL kαι την HDL.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ilisia

  • Για τους περισσότερους είναι πολύ καλά. Για αυτούς που έχουνε ιστορικό στεφανιαίας νόσου θέλουμε ακόμα πιο χαμηλά την LDL-ξεκινάμε στατίνη.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • Πολύ καλά. Η ολική,?

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Cardiologist

    Glyka Nera

  • Οι τιμές σας είναι ιδανικές!

    Dimitroulis Manos

    Dietitian - Nutritionist

    Glyfada

  • Οι τιμές σας για την κακή και καλή χοληστερόλη είναι πολύ καλές βάσει των φυσιολογικών τιμών που έχουμε βιβλιογραφικά.

    Vlahou Evita

    Dietitian - Nutritionist

    Peristeri

  • Οι παραπάνω τιμές μαρτυρούν μια πολυ χαμηλή «κακή» χοληστερίνη και μία αρκετά υψηλή «καλή» χοληστερίνη αντιστοίχως, συμβατές με ένα ευνοημένο καρδιαγγειακό προφίλ- αναλόγως παντα και με το ανη LDL τιμή επιτυγχάνεται με λήψη φαρμάκων.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Internist

    Platia Mavili

  • Η HDL είναι καλή.
    Η LDL είναι χαμηλή
    Μεταναλύσεις ερευνών δείχνουν ότι ακόμα και τα χαμηλά επίπεδα μειώνουν την πιθανότητα καρδιαγγειακού νοσήματος

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Η καλή σας χοληστερόλη hdl είναι αρκετά υψηλή. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει μια καλή φυσική κατάσταση όσον αφορά τη σωματική σας δραστηριότητα και αντίστοιχα η κακη χοληστερόλη ldl είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, που σημαίνει ότι διατροφικά το διαιτολόγιο σας είναι πλούσιο σε φυτικές ίνες και χαμηλό σε κορεσμένα λιπαρά. Αυτές τις τιμές καλό θα είναι να τις διατηρείται σε βάθος χρόνου ώστε να αποφευχθεί τυχόν μελλοντικός κίνδυνος για καρδιαγγειακά νοσήματα. Οι λιπιδαιμικες αυτές εξετάσεις είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τον τρόπο ζωής μας, δηλαδή τη διατροφή μας, την άσκηση μας αλλά και τη διατήρηση ενός φυσιολογικού υγιούς βάρους. Ένας καταρτισμένος... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Η HDL χοληστερόλη σας θεωρείται εξαιρετική, ως καρδιοπροστασια, ενώ και η LDL είναι αρκετά κάτω από το 100 οπότε είναι πολύ καλή επίσης.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας ναι είναι πολύ καλά

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Είναι παρά πολύ καλά

    Καραμανίδης Βασίλειος

    Dietitian - Nutritionist

    Agios Dimitrios

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΤΙΜΕΣ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas