• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

Καλησπέρα σας. Θέλουμε πολύ ένα παιδάκι, προσπαθούμε εδώ και 6 μήνες χωρίς επιτυχία. Τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει προβλήματα στύσης ο άντρας μου, ενώ ποτέ στο παρελθόν δεν είχαμε κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Πιστεύετε πως είναι από το στρες και την ανησυχία για εγκυμοσύνη; Πώς μπορώ να τον βοηθήσω;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πιθανό, το άγχος μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλικότητα μας. Μπορείτε να τον υποστηρίξετε χωρίς κριτική κ αξιολόγηση, αν θέλει να συζητήσετε για το θέμα του παιδιού, της επίδοσής του και τι μπορεί να τον απασχολέι γύρω απ' όλα αυτά. Αν δεν θέλει να μην επιμείνετε, να του δώσετε το χώρο κ τον χρόνο που χρειάζεται. Αν εξακολουθήσει για κάποιο διάστημα η δυσλειτουργία μπορείτε να του προτείνετε να δει ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι συχνό φαινόμενο η ανησυχία και το στρες που συνδέονται με την προσπάθεια για εγκυμοσύνη να έχουν επίδραση στην σεξουαλική λειτουργία. Η πίεση της 'απόδοσης' και η ανησυχία για το αποτέλεσμα μπορούν να αυξήσουν το άγχος, επηρεάζοντας την φυσική κατάσταση και την σεξουαλική επιθυμία. Η ψυχοθεραπεία, είτε ατομική είτε του ζεύγους, μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη για την διερεύνηση και την αντιμετώπιση των υποκείμενων ανησυχιών και την εκμάθηση τεχνικών για την μείωση του άγχους. Η θεραπεία μπορεί να βοηθήσει επίσης στην ενίσχυση της επικοινωνίας και της συναισθηματικής σύνδεσης μεταξύ σας, κάτι που είναι ζωτικής σημασίας κατά την διαδ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλησπέρα σας, θα έλεγα να ευχαριστιόσαστε οι δυο σας ως ζευγάρι και να σκεφτείτε να κάνετε και νέα πράγματα. Π.χ μια νέα δραστηριότητα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Επίσκεψη σε ουρολόγο άμεσα, μπορεί να είναι στρες αλλά και κάτι άλλο που περνάει όμως με αγωγή , το παιδάκι θα έρθει όταν θα είναι η ώρα του να έρθει όχι όποτε το θέλετε εσείς , εσείς μέχρι τότε να ευχαριστιεστε το σεξ χωρίς ενοχες !! , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Θα μπορούσε να έχει δημιουργηθεί κάποιο στρες από όλη αυτήν την προσπάθεια, αλλά καλύτερο θα ήταν μάθετε την δική του οπτική γωνία για το θέμα. Μπορείτε να συζητήσετε γενικά για το πώς νιώθει αυτή την περίοδο και τι θα τον βοηθούσε. Αν έχει μεγαλύτερη διάρκεια όλο αυτό μπορείτε να μιλήσετε και με έναν ειδικό ψυχικής και σεξουαλικής υγείας, για να σας βοηθήσει πιο συγκεκριμένα.

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα μπορούσε να είναι και αυτό που αναφέρετε. Ίσως να σας ήταν πιο εύκολο να επισκεφτείτε κάποιον επαγγελματία που να ειδικεύεται στις σεξουαλικές διαταραχές.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Είναι πολύ πιθανόν να επηρεάζεται από την πίεση για τη σύλληψη ο άνδρας σας. Γνωρίζουμε ότι το άγχος επιφέρει αρνητικές συνέπειες τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες. Το καλύτερο θα ήταν να δώσετε μία πίστωση χρόνου που θα σας κάνει και τους δύο να λειτουργήσετε ελεύθερα και χωρίς το άγχος της επίτευξης του στόχου.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μπορεί να έχει άγχος. Το καλύτερο είναι να συζητήσετε οι δυο σας επάνω σε αυτό, ώστε να καταλάβετε τί συμβαίνει

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεται να επισκεφτείτε γιατρό και αφού δεν εντοπιστεί κάποιο πρόβλημα τότε σε ψυχολόγο.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας.Θα πρέπει να τον δει ουρολογος .Έως τότε μην τον αγχώνετε ,και μην μετράτε μέρες για να κάνετε σεξ.Καντε όποτε έχετε διάθεση ,όχι για να κάνετε παιδί

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας, τα προβλήματα στύσης μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες και της ανησυχίας. Η πίεση να συλλάβετε μπορεί να προκαλέσει στρες και ανησυχία, επηρεάζοντας τη σεξουαλική λειτουργία. Συνιστώ να συζητήσετε ανοικτά μαζί του για τις ανησυχίες του και να εξετάσετε τη δυνατότητα να ζητήσει συμβουλή από έναν ειδικό στην υγεία ή τη σεξουαλικότητα. Επιπλέον, η υγιεινή διατροφή, η άσκηση και η μείωση του στρες μπορούν να βοηθήσουν στη βελτίωση της σεξουαλικής λειτουργίας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα.Έχετε εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες της έλλειψης παθολογικού αιτίου;Ο σύντροφος έχει επισκεφτεί ανδρολόγο;Ενδοκρινολόγο;Έχει υποβληθεί σε τεστ ορμονικού προφίλ,ώστε να δει τις τιμές της τεστοστερόνης του;Ένας ανδρολόγος θα μπορούσε να εξετάσει την ποιότητα του σπέρματος και το κατά πόσον είναι εφικτό το συγκεκριμένο σπέρμα να γονιμοποιήσει.Μήπως λαμβάνει κάποια αγωγή η οποία του δημιουργεί τα προβλήματα αυτά;(Κάποιο αντικαταθλιπτικό ενδεχομένως,ή κάποιον Β αναστολέα -beta blocker).Αν αποκλειστούν τέτοιοι παραγοντές υπάρχει και η δυνατότητα ψυχοθεραπευτικής αντιμετώπισης του προβλήματος.

    Βλάχος Νίκος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να μιλήσει με κάποιον ειδικό ψυχίατρο, καλό θα ήταν να επισκεφτεί κι έναν ουρολόγο για να διαπιστώσει κι αν όλα είναι καλά οργανικά, μπορεί κι εκείνος να του συστήσει κάποια θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα πρέπει να σα δει και τους δυο ουρολογος

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας.. Θα πρότεινα, σε συνεργασία πάντα με τον γιατρό σας, πρώτα να ολοκληρώσετε οτι σχετίζεται με το βιολογικό/ιατρικό κομμάτι.. Αν η δυσκολία δεν σχετίζεται με βιολογικό παράγοντα τότε θα ήταν πάρα πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε συναντήσεις με ειδικό που εξειδικεύεται στην υπογονιμότητα που σχετίζεται με ψυχολογικούς παράγοντες. Η σχέση υπογονιμότητας και ψυχολογικού στρες είναι πολύπλοκη. Από τη μία πλευρά, τα υπογόνιμα ζευγάρια υπόκεινται σε μεγαλύτερο άγχος και έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να αναπτύξουν ψυχολογικές διαταραχές και από την άλλη πλευρά, τα υψηλά επίπεδα ψυχολογικής δυσφορίας έχουν δειχθεί ότι αυξάνουν την υπογονιμότητα. ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσογιώργου Μάνια

    Ψυχολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,

    Οι ανησυχίες σας σχετικά με τη γονιμότητα και η πρόσφατη εμφάνιση στυτικής δυσκολίας στον σύντροφό σας ε μπορεί όντως να είναι συνυφασμένες με ψυχολογικούς παράγοντες όπως το άγχος και το στρες που σχετίζονται με τη σύλληψη ενός παιδιού. Σε ένα ψυχαναλυτικό πλαίσιο, τα ζητήματα αυτά μπορούν να κατανοηθούν στο πλαίσιο ασυνείδητων επιθυμιών, φόβων και δυναμικών σχέσεων.

    Η έντονη επιθυμία για ένα μωρό μπορεί να προκαλέσει βαθιά ριζωμένα συναισθήματα και προσδοκίες, τα οποία όταν συνδυάζονται με την πίεση για σύλληψη, μπορεί να δημιουργήσουν σημαντικό άγχος και για τους δύο συντρόφους. Αυτό το αυξημένο στρες και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Η διαταραχή στυτικής δυσλειτουργίας μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες, όπως το στρες, το άγχος, η κούραση, η κατάθλιψη, ή ακόμα και η ανησυχία για την εγκυμοσύνη.
    Για να βοηθήσετε τον άντρας σας, είναι σημαντικό να είστε υποστηρικτική και ενθαρρυντική. Μπορείτε να εξερευνήσετε μαζί τις ενδεχόμενες πηγές άγχους και στρες που μπορεί να αντιμετωπίζει και να βοηθήσετε στην ανακάλυψη τρόπων αντιμετώπισής τους.
    Επιπλέον, μπορείτε να προτείνετε στον άντρας σας να συμβουλευτεί έναν ειδικό ψυχοσεξολόγο, για περαιτέρω αξιολόγηση και υποστήριξη. Ο ειδικος αφου λαβει ένα πληρη ιστορικο θα σας προτεινει την καταλληλη ψυχοσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι λόγω της μηχανικής προσπάθειας να κάνετε παιδί. Θα χρειαστεί να δείτε καταρχάς την εγκυμοσύνη όχι σαν επιτυχία η αποτυχία αλλά ως μια χαρούμενη διαδικασία .

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας