• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 13/04/2024

Οσο είμαι σπίτι μου νιώθω καλά και όταν βγαίνω έξω με πιάνει τρομερό άγχος,τάση λιποθυμίας,μου κόβεται η ανάσα και αν δεν πιώ 2 χανάξ δεν συνέρχομαι. Τι να κάνω;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι σαφή σημάδια ότι αντιμετωπίζετε έντονο άγχος όταν βρίσκεστε έξω από το σπίτι σας. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση για να μπορέσετε να απολαμβάνετε πλήρως τη ζωή σας και να μην περιορίζεστε από το άγχος. Αναζητήστε επαγγελματική βοήθεια. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το άγχος και τις κρίσεις πανικού μέσω θεραπείας και τεχνικών διαχείρισης του άγχους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αυτό που έχετε δεν περνάει μόνο του χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας υπάρχει θεραπεία πάντως ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Έχετε σκεφτεί να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να αποβάλλεται κάπως το άγχος σας ? Θα βοηθούσε και στην ανακούφιση των συμπτωμάτων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα με όλο αυτό. Σαν ψυχοθεραπεύτρια, συνιστώ να αναζητήσεις υποστήριξη από ειδικό, που μπορεί να σε βοηθήσει να το διαχειριστείς. Επίσης, είναι σημαντικό να μάθεις τρόπους να χαλαρώνεις και να αντιμετωπίζεις το άγχος στην καθημερινότητά σου.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια για να βελτιώσεις την κατάστασή σου.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Το να νιώθετε καλά στον ασφαλή χώρο του σπιτιού σας και να εκδηλώνεται έντονο άγχος και πανικό κατά τη διάρκεια που βρίσκεστε έξω από αυτό, είναι συμπτώματα που απαιτούν ειδική προσοχή. Η χρήση φαρμάκων μπορεί να σας προσφέρει προσωρινή ανακούφιση, αλλά είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο για βαθύτερη θεραπευτική αντιμετώπιση.
    Η διαχείριση του άγχους και των κρίσεων πανικού απαιτεί μια συνδυαστική προσέγγιση. Αυτό περιλαμβάνει την ψυχοθεραπεία και εάν χρειαστεί απαραίτητο την φαρμακοθεραπεία.
    Η συνεργασία με έναν ειδικό θα σας επιτρέψει να κατανοήσετε καλύτερα τις ρίζες του άγχους και να αναπτύξετε τρόπους αντιμετώπισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο γνωσιακής συμπεριφοριστική κατεύθυνσης να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τα συμπτώματα και μαζί να αναζητήσετε και να δουλέψετε τις αιτίες του φαινομένου.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα.! Αυτό συμβαίνει τώρα τελευταία η συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό; Φαίνεται να περνάτε στρες καθώς βγαίνετε έξω από το σπίτι και έρχεστε αντιμέτωπη με τον κόσμο και την φασαρία.
    που υπάρχει.
    Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσετε άλλο και να επισκεφτείτε έναν θεραπευτή σύμβουλο ψυχικής υγείας για να μιλήσετε αρχικά για το πρόβλημα σας.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν τρόποι να το διαχειριστείτε. Κάτι που μπορεί να βοηθήσει είναι να επιδιώξετε τη σταδιακή έκθεση στα πράγματα που προκαλούν άγχος, ξεκινώντας με μικρά βήματα και αυξάνοντας σταδιακά τον χρόνο που περνάτε έξω. Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να μάθετε τεχνικές χαλάρωσης και αναπνοής που θα σας βοηθήσουν να αντιμετωπίζετε το άγχος και τη λιποθυμία. Τέλος, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ψυχολόγο , ο οποίος μπορεί να προτείνει περαιτέρω βοήθεια ή υποστήριξη.

    Δια Βίου Ανέλιξη και Φραγκιαδουλάκης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σας να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η συζήτηση με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο, μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την κατάστασή σας και να αναπτύξετε αποτελεσματικές στρατηγικές για τη διαχείριση του άγχους και των φόβων σας. Ο ειδικός θα μπορούσε να προτείνει ψυχοθεραπεία ή ακόμη και φαρμακευτική αγωγή, αν κριθεί απαραίτητο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια