• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/05/2023

Καλησπέρα σας πάσχω από κρίσεις πανικού , νιώθω καθε φορά στον θώρακα κάτι σαν νευροπονο καμία φορά νομίζω ότι μου χτυπάει στην πλάτη 3 φορές καρδιογράφημα και 1 τριπλεξ όλα καθαρά ! Υπάρχει κάποιος κίνδυνος η είναι καθαρά ψυχολογικό ;

32 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι ψυχοσωματικά εφόσον αποκλείσαμε τον παθολογικό παράγοντα. Άμεσα ψυχοθεραπεία και υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεται και ψυχίατρος.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Πιθανολογώ με αυτά που λέτε ότι είναι κυρίως ψυχολογικό. Αυτό όμως θα το αξιολογήσει ο γιατρός σας αφού θα έχει αποκλείσει τους βιολογικούς παράγοντες.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Εφόσον τα οργανικά αίτια έχουν αποκλειστεί σαφώς το πρόβλημα έχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καθαρα ψυχοσωματικο
    Αλλαγη τροπου ζωης με γυμναστικη διατροφη υπνο και κοινωνικες συναναστροφες

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Εφ όσον οι εξετάσεις σας είναι καθαρές, ο πόνος που σας εμφανίζεται προφανώς δεν προέρχεται από προβλήματα καρδιολογικά. Δείτε και ένα γαστρεντερολόγο ή ακόμα και ένα παθολόγο για να αποκλείσετε κάθε ενδεχόμενο. Εφ όσον δεν φανεί τίποτα οργανικό τότε θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι το οξύ άγχος (εφ όσον αναφέρετε ότι πάσχετε από κρίσεις πανικού) ευθύνεται για τα συμπτώματα σας. Σας προτείνω να κάνετε ψυχιατρική αξιολόγηση όπου θα σας πει ο ψυχίατρος αν χρειάζεστε ψυχοθεραπεία μαζί με τα φάρμακα για το άγχος, που πιθανό να σας χορηγήσει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος σωματικός αυτή τη στιγμή υπάρχει όμως ψυχικός και για αυτό θα ήταν σωστό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία . Στην πραγματικότητα το σώμα και η ψυχή είναι συγκοινωνούντα δοχεία ότι επηρεάζει το ένα θα επηρεάσει και το άλλο.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Είναι σωματοποίηση άγχους . Χρειάζεται αντιμετώπιση.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον αποκλειστεί η βιολογική προέλευση του πόνου και των ενοχλήσεων, τότε το θέμα έγκειται στην ενδοψυχική σας κατάσταση και διάθεση.
    Μια επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθούσε να εντοπίσετε την πηγή των δυσκολιών σας και τρόπους να τα αντιμετωπίσετε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον σας έχει δει καρδιολόγος, ισχύει ό, τι σας είπε. Το οτι ψάχνετε περαιτέρω διαβεβαιώσεις, μοιάζει με διαταραχή άγχους υγείας. Καλο θα ήταν να απευθυνθείτε σε γνωσιακό συμπεριφορικο θεραπευτή που εξειδικεύεται σε αυτά.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Αν δεν αντιμετωπιστεί ίσως η λειτουργικότητα να μειωθεί.
    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα ξαφνικό κύμα φόβου που βρίσκει πρόσφορο έδαφος και εμφανίζεται σε άτομα επιρρεπεί στο άγχος. Είναι αποτέλεσμα έντονου άγχους
    Η αργή εισπνοή και εκπνοή είναι μια λύση.
    Για περισσότερες πληροφορίες παραμένω στην διάθεση σας

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα. Οι κρίσεις πανικού οφείλονται κυρίως σε ψυχολογικούς παράγοντες. Εφόσον έχετε κάνει εξετάσεις και είναι όλα εντάξει ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον/α ψυχολόγο για να μπορέσετε να συζητήσετε πιο διεξοδικά αυτό που σας απασχολεί.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Εφοσον ο καρδιολογος σας εχει βεβαιωσει οτι η κατασταση της υγειας σας ειναι καλη τοτε καλο νσ ηταν να απευθυνθειτε σε ψυχολογο για να διερευνησετε το λογο που σας προκαλει τα συμπτωματα αυτα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΥΣ ΣΥΝΗΘΩΣ. Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΣΑΣ ΠΙΕΖΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΙ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • χρειαζεστε να επισκεφτειτε ψυχιατρο και παραλληλα να ξεκινησετε συστηματικη ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας,

    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα μεγάλο άγχος που συσσωρευόταν για αρκετό καιρό και κάποια στιγμή κορυφώθηκε, με την μορφή της κρίσης πανικού.

    Είναι ένα "καμπανάκι" που μας λέει ότι θα πρέπει να του δώσουμε προσοχή.

    Προκειμένου να ανακουφιστείτε από τις κρίσεις πανικού θα χρειαστεί να γίνει μια ψυχοθεραπευτική δουλειά ώστε να δούμε τι τις προκάλεσε εξ αρχής.

    Το ζητούμενο δεν είναι τόσο η διαχείριση των κρίσεων όταν έρχονται αλλά κυρίως η διερεύνηση τους προκειμένου αυτές να πάψουν να εκδηλώνονται.

    Επισκεφθείτε έναν Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή. Θα μπορέσει να σας βοηθήσει και να σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Από τη στιγμή που ο καρδιολόγος έχει αποκλείσει τα οργανικά αίτια, το πιθανότερο είναι να είναι ψυχολογικό ζήτημα που εκφράζεται ως σωματοποίηση, όπως συμβαίνει και με τις κρίσεις πανικού που περιγράφετε. Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και να μιλήσετε για αυτό.

    Μωρόγιαννη Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, η κρίση πανικού μπορεί να έχει αυτήν την συμπτωματολογία. Εφόσον έχει αποκλειστεί κάποιο οργανικό πρόβλημα, τότε θα πρέπει να διευρευνήσετε και τον ψυχολογικό παράγοντα και να το αντιμετωπίσετε μέσω ψυχοθεραπείας.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεται είναι συμπτώματα της κρίσης πανικού. Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ή έναν πιστοποιημένο επαγγελματία ψυχικής υγείας στη Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Εφόσον οργανικά αναφέρετε ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις τότε θα μπορούσε να υποτεθεί ότι αυτές οι σωματικές αντιδράσεις προέρχονται από το άγχος και την συμπτωματολογία των κρίσεων. Η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης είναι αρκετά βοηθητική στην βελτίωση αυτών των συμπτωμάτων και της γενικής ψυχοσυναισθηματικης μας κατάστασης . Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκ νέου και εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μοιάζει με αγχωδη διαταραχή μόνο με λήψη ενός πλήρες ιστορικού μπορουμε να ξέρουμε , επίσης χρειάζεστε βοήθεια μην μένετε μόνοι να παλεύετε , υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η κριση πανικου ειναι η σωματοποιημενη εκφραση μιας εντονης εσωτερικης πιεσης και αναταραχης ! Καλο θα ηταν να μπειτε στη διαδικασια να φροντισετε τον εαυτο σας ξεκινωντας ψυχοθεραπεια

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Πολύ πιθανόν να είναι ψυχολογικό βασει περιγραφής και εξετάσεων.. όσο είναι καθαρές οι γενικές οργανικές/ παθολογικές εξετάσεις, φαίνεται ότι θα είστε εντάξει με παρακολούθηση από ψυχίατρο/ ψυχολόγο για να ελέγχετε με ο,τι τρόπο σας ταιριάζει τις κρίσεις σας. Το άγχος τις επιδεινώνει και τις ανακυκλώνει άρα στοχεύστε και σε αυτό

    Κισσαμιτάκη Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Χανιά

  • Βιολογικός κίνδυνος κανένας ! Όμως υπάρχει κίνδυνος να μειώνεται η ποιότητα ζωής σας και να υποφέρετε . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μία πρώτη δωρεάν συνεδρία. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Είναι καθαρά ψυχολογικό. Χρειάζεται να το αντιμετωπίσετε ώστε να μην κατακλύζεστε από αυτό το άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα. Από τη στιγμή που τα παθολογικά αιτία έχουν αποκλειστεί τότε μιλάμε για ψυχολογικούς παράγοντες. Ίσως χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη για να ανακουφιστείτε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Οι κρίσεις πανικού είναι εντελώς ακίνδυνες. Το άγχος που βιώνουμε είναι πολύ έντονο και εκφράζεται μέσα από τις κρίσεις πανικού ώστε να εξισορροπήσει ο οργανισμός μας. Παρόλο που είναι πολύ τρομακτικές είναι ένας τρόπος του οργανισμού μας για να μας βοηθήσει να εκτονώσουμε μέρος του άγχους αλλά και να μας δείξει ότι ζοριζόμαστε και χρειαζόμαστε φροντίδα. Καλό είναι να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να ανακουφιστείτε από το έντονο άγχος και σε συνέχεια να μειωθούν ή και να σταματήσουν οι κρίσεις πανικού.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας!

    Οι κρίσεις πανικού, όχι μονο είναι θεραπεύσιμες αλλά ειναι για τον ψυχολόγο ότι είναι το συνάχι για τον παθολόγο!

    Η διαταραχή πανικού. μπορεί να έχει σημαντικό αντίκτυπο στη ζωή του ατόμου, οδηγώντας σε αίσθημα ντροπής, ενοχής και απομόνωσης.

    Η γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία (cognitive-behavioral therapy ή CBT στα αγγλικά) είναι η πρώτη επιλογή, η πιο αποτελεσματική θεραπεία, για την διαταραχή πανικού, (κρίσεις πανικού & την αγοραφοβία που συνήθως ακολουθεί!)
    Η αποτελεσματικότητα της ξεπερνά το το 95% οπως έχει αποδειχθεί σε πάμπολλες ερευνητικές μελέτες !

    Κατά τη διάρκεια της CBT, οι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Εφόσον οι εξετάσεις είναι καλές είναι ψυχοσωματικό σύμπτωμα

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • από κρίση πανικού δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Μη φοβάστε. Αλλά επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο να απαλλαγείτε από τις κρίσεις πανικού. Γιατί να ζείτε έτσι;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Κάνατε καλά που επισκεφθήκατε καρδιολόγο, καθώς είναι σημαντικό να αποκλείουμε πρώτα τυχόν οργανικές αιτίες. Αν η ερώτησή σας είναι μόνο αν υπάρχει κίνδυνος ή όχι, εφόσον οι εξετάσεις σας είναι φυσιολογικές, μπορώ να σας απαντήσω με βεβαιότητα ότι αυτό που βιώνετε είναι αποκλειστικά ψυχολογικό. Το άγχος μπορεί να εμφανιστεί με ποικίλους τρόπους σωματικά. Μη σας εκπλήξει αν βιώσετε κάποιου άλλου είδους σωματικές ενοχλήσεις στο μέλλον... Να γνωρίζετε όμως ότι η ζωή σας δεν κινδυνεύει.

    Ο νους μου όμως αναρωτιέται αν μιλάτε με κάποιον ψυχολόγο για τις κρίσεις πανικού. Η ψυχοθεραπεία είναι ένας εξαιρετικά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευή για να σας συμβουλέψει θεραπευτικά, αν δεν υπάρχει κάποιο σωματικό υποκείμενο νόσημα δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός