• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/11/2023

Γεια σας είμαι 23 ετών παθαίνω κρίσεις πανικού μόλις εκτεθώ σε χώρο με κόσμο όταν μου μιλάνε άγνωστη και με ρωτάνε απλά καθημερινά πράγματα εχω πάρει και αγωγή δεν είδα αποτελέσματα το ζαναξ με ήρεμη αλλά έχει μικρή διάρκεια

17 ειδικοί απάντησαν

  • Η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπειας σε συνδυασμό όταν απαιτείται με φαρμακευτική αγωγή αυξάνουν την αποτελεσματικότητα βελτίωσης των δυσκολιών που αναφέρατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα, απ' ότι αντιλαμβάνομαι έχετε επισκεφθεί ψυχίατρο, και έχει γίνει διάγνωση, ο οποίος σας έδωσε και την αγωγή. Έχετε αναζητήσει να το δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά με κάποιον Ψυχολόγο - Ψυχοθεραπευτή ? Η Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία ερευνητικά έχει διαπιστωθεί ότι είναι η πλέον κατάλληλη για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού.

    Κοκόνα Αναστασία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καταρχάς, λυπάμαι που αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα. Οι κρίσεις πανικού είναι μια σοβαρή κατάσταση και μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ποιότητα της ζωής σας. Είναι καλό που λαμβάνετε φαρμακευτική αγωγή, αλλά είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η φαρμακευτική αγωγή μόνο δεν αρκεί για την αντιμετώπιση της κρίσης πανικού.

    Σας συνιστώ να μιλήσετε με τον γιατρό σας για τις εμπειρίες σας και να ζητήσετε τη συμβουλή του για την περαιτέρω αντιμετώπιση της κατάστασής σας. Πέραν αυτού, μπορείτε να εξετάσετε την πρακτική της μείωσης του στρες, όπως η σωστή διατροφή, η άσκηση και τεχνικές αναπνοής. Επίσης, η θεραπεία με ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει να σταθεροποιηθεί μια κατάσταση. Αλλά μόνο αν κάνετε συγχρόνως και ψυχοθεραπεία, είναι πιθανό να δείτε σημαντικές αλλαγές στη ζωή σας.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλημέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε ακούγεται πράγματι να σας επιβαρύνει καθώς αφορά ζητήματα της καθημερινότητας. Προκειμένου να διαχειριστείτε τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού με αποτελεσματικότητα θα ήταν βοηθητικό η φαρμακευτική αγωγή να συνδυαστεί με ψυχοθεραπεία, καθώς φαίνεται πως ο συνδυασμός αυτός μπορεί να φέρει τα καλύτερα αποτελέσματα.

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Βαρύτητα σε ολο αυτο που περιγράφεις είναι απαραίτητο να υπάρχει συνταγή για την αγωγή στο φάρμακο απο ψυχίατρο,,στην συνέχεια η αγωγή μαζι με συζητήσεις στον επαγγελματία υγείας θα μπορεσεις να αντιμετωπίσεις της κρίσεις που σε ταλαιπωρούν και να διακρινεις τι εχει συμβει και σου προκαλει μια συμπεριφορά οπου σε φέρνει αντιμέτωπο με τον πανικό.....

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Κάτι υπάρχει στον πολύ κόσμο και στις στιγμές που σας απευθύνουν τον λόγο, που πυροδοτεί άγχος και κρίσεις πανικού. Αναρωτιέμαι τί συναισθήματα σας προκαλεί όλο αυτό. Ακούγεται πολύ δύσκολο πάντως. Λέτε ότι έχετε πάρει αγωγή, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, εκτός από το ζάναξ, που και αυτό έχει μικρή διάρκεια.

    Όσον αφορά τη φαρμακευτική αγωγή, σε περίπτωση που δεν το έχετε κάνει ήδη, θεωρώ απαραίτητο να σας παρακολουθεί συστηματικά κάποιος ψυχίατρος, ώστε να ρυθμίζει με υπευθυνότητα και ασφάλεια την αγωγή σας. Συγκεκριμένα τα ζάναξ μπορεί να προκαλέσουν εθισμό αν γίνεται αλόγιστη χρήση τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι οι κρίσεις πανικού που βιώνετε μπορεί να προκαλούν μεγάλη δυσκολία στην καθημερινότητά σας. Καθώς δεν σας έχει βοηθήσει η φαρμακευτική αγωγή θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να δοκιμάσετε άλλες μεθόδους θεραπείας όπως η ψυχοθεραπεία και η συμβουλευτική.

    Με εκτίμηση,
    Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, η αγωγή μόνη της δεν βοηθάει καθώς προσφέρει παροδική ανακούφιση και δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα. Για το λόγο αυτό συνίσταται η ψυχοθεραπεία, ώστε να δουλευτεί συνδυαστικά το πρόβλημα για καλύτερα αποτελέσματα.

    Γκουντώνη Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Από εκεί και πέρα μια κοινωνική φοβία έχει υψηλές προσδοκίες ίασης με την γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεία. Οπότε μπορείτε να βρείτε έναν ειδικό που θα μπορούσε να σας βοηθήσει, καθώς η φαρμακευτική αγωγή θα καθησυχάσει τα συμπτωματα όσο επιδρά στο σώμα σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να κατανοήσετε τους λόγους και τις αιτίες των πανικών και κυρίως να βρείτε τρόπους αντιμετώπισης και διαχείρισης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Όπως πολύ σωστά διαπιστώσατε, η φαρμακευτική αγωγή δεν θα σας λύσει το πρόβλημα. Μόνο προσωρινά μπορεί να σας ανακουφίσει. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν/μια ψυχοθεραπευτή/τρία για να επεξεργαστείτε τους λόγους που παθαίνετε κρίσεις πανικού.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Λυπάμαι που αντιμετωπίζεις μια τέτοια δυσκολία. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι αρκετά δυσάρεστες και επηρεάζουν την καθημερινότητα. Είναι σημαντικό που έχεις ήδη αναζητήσει βοήθεια και έχεις και την επιλογή της αγωγής.
    Η αγωγή και οι θεραπείες για την κρίση πανικού μπορεί να πάρουν καιρό προτού δεις σημαντική βελτίωση. Επικοινώνησε με τον γιατρό σου για να συζητήσετε την αποτελεσματικότητα της αγωγής και τυχόν προσαρμογές που μπορεί να χρειαστούν.
    Επίσης, ο ψυχολογικός παράγοντας είναι σημαντικός. Η ψυχοθεραπεία, και ιδίως η θεραπεία κοινωνικής έκθεσης, μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του φόβου και στην ανάπτυξη στρατηγικών δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας. Σε συνδυασμό με την αγωγή καλό είναι να πάρετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Θα σας βοηθήσει πολύ και θα είναι με τον καιρό πιο σταθερή η κατάστασή σας. Χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος αρνητικών σκέψεων και πεποιθήσεων συνήθως στις κρίσεις πανικού. Αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει με τα φάρμακα αλλά με την ψυχοθεραπεία.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεστε βοήθεια ψυχοθεραπευτική ώστε να το ξεπεράσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς η κατανάλωση αγχωλητικών δεν φέρνει τη λύση. Καλό θα ήταν να μιλήσετε σε κάποιον για ότι σας συμβαίνει. Για να κατανοήσετε τον εαυτό σας και να δείτε τι πυροδοτεί αυτό το αίσθημα σας.

    Γεωργούλια Έφη

    Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια, Κοινωνική Λειτουργός