• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Νιώθω συνέχεια μια απελπισία και μια ανασφάλεια ,δεν όρεξη να κάνω το οτιδήποτε. Επίσης υπάρχει πολλή πίεση στο σπίτι. Η εξεταστική με αγανακτεί,δεν την αντέχω άλλο. Έχω φτάσει έκτο έτος!!!!!!!!!! Προσπαθώ να διαβάσω και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να συγκεντρωθω. Προκαταβολω τον εαυτό μου και λέω αφού το εδώ δώσει 5 φορές το μάθημα δε θα το περάσω έτσι όπως είμαι τώρα!!! Κάθε φορά που με πιάνει αυτό το πράγμα νιώθω ανάξια,όλη μέρα κλαίω. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω!!! Ψάχνω ψυχολόγους να ξανά ξεκινησω ψυχοθεραπεία και δεν βρίσκω κάτι οικονομικο και κοντά μου!!!!! Ειναι επείγον!!!! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ!!!!!!!!!!!

28 ειδικοί απάντησαν

  • Κάθε δημότης δικαιούται δωρεάν συνεδρίες (10-12) τον χρόνο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητή φίλη,
    Νομίζω ότι Απλώς έχεις κολλήσει... έχεις περάσει το πανεπιστήμιο, έχεις περάσει τόσα μαθήματα, έχει Απλώς κολλήσει το μυαλό σου σε κάτι πολύ πολύ εύκολο με βάση το παρελθόν σου.
    Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για ανασυγκρότηση όμως δεν θέλω να ξεχνάς ποια είσαι και πού Έχεις φτάσει..

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Λυπάμαι πολύ για τη σκέψη σας. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποια δημόσια δομή να λάβετε στήριξη δωρεάν, είτε σε ιστοσελίδες που δίνουν δωρεάν ψυχολογική βοήθεια. Ελπίζω να βρήκατε λύση, διαφορετικά θα χαρώ να βοηθήσω περαιτέρω.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Υπάρχουν και συνάδελφοι που δουλεύουν ονλινε όπως εγώ με βιντεοκλήση ίσως να το κοιτάξετε , επίσης αφού τόσες φορές το έχετε δώσει το μάθημα με άγχος και έχετε κοπεί δεν το δίνετε και μια φορά για να κοπειτε χωρίς κανένα άγχος ? Να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχει ! , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Υπάρχει δωρεάν ψυχοθεραπεία σε κέντρα ψυχικής υγειας

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • καλησπέρα σας για δείτε εδώ! είναι οικονομική θεραπεία αλλά πολύ καλό το επίπεδο θεραπευτων
    https://www.ibrt.gr/

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Γεια σας,
    Μπορείτε να απευθύνθετε σε κέντρα ημέρας για την ψυχική υγεία του δημοσίου και στους δήμους, ΄όπου οι υπηρεσίες είναι δωρεάν.

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Σίγουρα χρειάζεστε στήριξη και ανακούφιση. Κάποιος που κατανοεί την πανεπιστημιακή πίεση και το τι σας δυσκολεύει, θα μπορούσε να σας βοηθήσει καλύτερα. Καλό θα ήταν να κλείσετε ραντεβού άμεσα για να μπορέσετε να ολοκληρώσετε τις σπουδές σας με επιτυχία, κάτι που σίγουρα είναι εφικτό με τη βοήθεια αυτή.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Έχετε παραπλανηθεί από νοητικές παραποιήσεις στις οποίες σας έχει υποβάλλει το μυαλό σας. Η δυσκολία σας έγκειται στο γεγονός ότι δεν ελέγχετε τις σκέψεις σας.
    Ενδείκνυται να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας να στηριχτείτε και να ρυθμιστείτε.
    Αν αφήσετε τον εαυτό σας σε αυτή τη δυσκολία, η κατάσταση θα είναι δύσκολο να λυθεί.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • καλημέρα σας.
    καταλαβαίνω την αγανάκτηση σας απέναντι σ αυτό που περνάτε,αλλά χαίρομαι που αναγνωρίζετε και αναλαμβάνετε την προσωπική σας ευθύνη για να βγείτε από αυτό ζητώντας βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.Καταλαβαινω επίσης την οικονομική δυσκολία που υπάρχει και θα ήθελα να γνωρίζω ( εάν θέλετε και εσεις) ποιες περιοχές σας εξυπηρετούν και ποιο κόστος ανά συνεδρία θα ήταν για σας εντάξει.

    Παναγοπούλου Αθανασία

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή ολα αυτά που γράφεις , εφόσον αναγνωρίζεις την ανάγκη σου για υποστήριξη να βρεις κάποιον ειδικό υγειας οπού να έχεις εύκολη πρόσβαση , καθώς πολύ συνάδελφοι εχουν ιδιαίτερα χαμηλές τιμές σε νέους , φοιτητές και ανέργους , ευχαριστώ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να καλέσετε την γραμμή υποστήριξης 10306 που είναι δωρεάν. Διαφορετικά μπορείτε να ψάξετε για διαδικτυακές συνεδρίες εφόσον δεν βρίσκετε στο μέρος σας κάποιον.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    Περιγράφεται όντως μια πολύ αγχωτική κατάσταση που ούτως η άλλως είναι η εξεταστική αλλά πόσο μάλλον όταν υπάρχει και δυσκολία συγκέντρωσης.
    Σίγουρα χρειάζεται να δείτε τι είναι αυτό που σας εμποδίζει και κατηγορείτε τόσο πολύ τον εαυτό σας!
    Στο κέντρο μας έχουμε ειδικές τιμές για φοιτητές, πιο οικονομικές όποτε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζι μας για να σας βοηθήσουμε

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για το φορτίο που κουβαλάτε. Ακούω απελπισία, πίεση στο σπίτι, δυσκολία συγκέντρωσης, απογοήτευση, αναξιότητα, πίεση σχολής, και όλα αυτά σαν να συνυπάρχουν ταυτόχρονα και να σας καταβάλλουν. Την ίδια στιγμή φαίνεται ότι αναγνωρίζετε μία άμεση ανάγκη για βοήθεια και υποστήριξη, και αυτό είναι σημαντικό. Παράλληλα όμως υπάρχει και μία ανησυχία για το αν θα μπορέσετε να ανταπεξέλθετε οικονομικά στην ανάγκη αυτή.

    Το επόμενη βήμα είναι να απευνθείτε αρχικά σε ψυχίατρο, για μία πρώτη αξιολόγηση. Υπάρχει το ενδεχόμενο να χρειαστείτε φαρμακευτική αγωγή. Έπειτα μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, σε πρώτη φάση ό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Χρειάζεται να το επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο..αν δεν έχει κάποιον κοντά σας μπορείτε και διαδικτυακα

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας!

    "...Ψάχνω ψυχολόγους να ξανά ξεκινησω ψυχοθεραπεία και Ειναι επείγον!!!! "
    Ψάξτε τον σωστό!
    Αυτα: "δεν βρίσκω κάτι οικονομικο και κοντά μου!!!!!" Δεν είναι κριτήρια επιλογής ψυχολόγου!
    Αν ψάχνατε χειρουργό, με αυτά τα κριτήρια θα ψάχνατε;

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καταλαβαίνω την απελπισία που βιώνετε και είναι σημαντικό που αναγνωρίζετε την ανάγκη για βοήθεια και στήριξη. Πλέον με την εξ αποστάσεως ψυχοθεραπεία λύνεται εύκολα το ζήτημα της απόστασης. Πιθανό να συζητούσατε με τους γονείς την ανάγκη σας για ψυχολογική υποστήριξη και να βρίσκατε κάτι που να μπορούσαν να υποστηρίξουν οικονομικά. Αν παρόλα αυτά οι γονείς δεν είναι πρόθυμοι να στηρίξουν την συνεργασία σας με έναν ειδικό, μπορείτε να καλέσετε τις δωρεάν γραμμές στήριξης (116111 Δευτέρα-Παρασκευή 14.00-20.30 και Σάββατο 9.30-14.00 και 1107 κάθε μέρα όλο το 24ωρο).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • υπάρχουν διαφορες δομές να απευθυνθείτε. αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Επικοινωνείστε και θα βρούμε μια λύση.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας επικοινωνήστε με κάποιον ψυχολόγο κλείστε ραντεβού και ενημερώστε τον για την κατάσταση σας . Καταλαβαίνω ότι σκέφτεστε και το οικονομικό αλλά αυτή τη στιγμή η ψυχική σας κατάσταση επείγει ! Επίσης οποίος ψυχολογος ακούσει την κατάσταση σας θα μπορέσει να σας κάνει μια καλύτερη τιμή εφόσον είστε και φοιτητής/ φοιτήτρια .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • δεν εχουν ολοι οι ψυχοθεραπευτες τοσο ακριβες τιμες. Ισως να χρειαζεται να ψαξετε περισσοτερο, αλλά μπορειτε να βρειτε καποιον. Υπαρχει βοηθεια γι αυτα που σας στενοχωρουν

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Πολύ λυπάμαι που υποφέρεις τόσο… Λοιπόν έλα άμεσα σε επαφή μαζί μου για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε . Η απόσταση δεν είναι θέμα καθώς συνεργάζομαι με θεραπευόμενους από οπουδήποτε μέσω συνεδρίων online. Εμφανίζεις κάποια σημάδια που είναι ίσως συμπτώματα κατάθλιψης ή/και χρόνιου στρες. Με τα επίπεδα του στρες τόσο ψηλά είναι φυσιολογικό να δυσκολεύεσαι στην συγκέντρωση . Έχω μεγάλη εμπειρία στο να βοηθώ ανθρώπους με τέτοια θέματα και θα χαρώ να βοηθήσω.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας, σχετικα με την συμπτωματολογία που αναφέραται η έναρξη ψυχοθεραπείας και πιο συγκεκριμένα μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικης θεραπείας μπορεί να είναι αρκετά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και στην βελτίωση της καθημερινότητας και της λειτουργικότητας σας σε σύντομο χρονικό πλαίσιο. Αν το επιθυμείτε μπορείτε να κλείσετε ραντεβού (άνευ πληρωμής το πρώτο) έτσι ώστε να έχουμε μια εκτενέστερη επικοινωνία γι’ αυτό που φαινεται να σας απασχολεί και να δομήσουμε από κοινού ένα πρόγραμμα αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας. Λυπάμαι που αισθάνεστε έτσι και κατανοώ τη δυσκολία σας. Προσωπικά είμαι στη διάθεσή σας να συζητήσουμε αυτά που σας απασχολούν και να βρούμε μαζί την κατεύθυνση που είναι κατάλληλη για εσάς.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητή φίλη καταλαβαίνω ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και όλα φαίνονται μαύρα. Αναρωτιέμαι τι έχει συντελέσει ώστε να νιώθετε τόσο άσχημα. Έχει συμβεί κάτι στη ζωή σας; κάποιο γεγονός δυσάρεστο που σας στενοχώρησε; χρειάζεται να μιλήσετε οπωσδήποτε σε κάποιον που να σας βοηθήσει να καταλάβετε τι σας έχει συμβεί και από που προέρχεται η απελπισία και η αγανάκτηση. Όσον αφορά την πίεση των εξετάσεων θα μπορούσατε να κάνετε μια επίσκεψη σε ψυχίατρο για να σας χορηγήσει ένα ήπιο αγχολυτικό ώστε να τα καταφέρετε και μετά να διαχειριστείτε ψυχοθεραπευτικά και πιο εμπεριστατωμένα τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας. Σκεφτείτε την πιθανότητα να έχ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • απευθυνθείτε στις δομές του δήμου που είναι δωρεάν. Στις δομές του επιψυ επίσης

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να σας προτείνει τρόπους να γίνεται πιο ανθεκτική στο stress.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός