• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 12/04/2023

Νιώθω πληρως χαμμενη εκτός μου λείπει ο εαυτος μου θέλω να σταματήσει αυτό το αισθημα μειονεξίας κ αυτοπεριορισμού..πραγματικά δε αντεχω..έχω απομακρύνει τους πάντες αποφευγω το οτιδηποτε είμαι απλά κλεισμένη στο σπίτι κ κάθε μέρα είναι ίδια απ όταν με Βάλα σ αυτό δε ευχαριστιέμαι τίποτα ούτε τη σχολή μου χανω το Πάσχα μου είμαι έτοιμη να τα παρατήσω πληρως που νιώθω αυτό κάνω(..έχω κάνει ψυχοθεραπεία είχα βρει λόγους αιτια κλπ απλά τώρα δε λέω να βγω από δω κ το μόνο που παρουσιάζω είναι ένα ελλειμματικό κακόμοιρο γιατί αυτό βλέπω κ γώ κ με εκνευρίζει αυτό αλλά όχι τόσο ώστε να το ανατρέψω λογικά..αυτα)

24 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία θέλει χρόνο για να λειτουργήσει και πάντα σχετίζεται με το ποσό είναι έτοιμο το άτομο να δεχθεί την αλλαγή. Προτείνω να συνεχίσετε με το ίδιο άτομο ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Συνεχείσται την ψυχοθεραπεία. Μπορεί να είναι επώδυνη και χρονοβόρα αλλά είναι η μόνη που μπορεί να διορθώσει δυσλειτουργικές σκέψεις και συμπεριφορές. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Ίσως θα ήταν καλο να επιστρέψετε στην ψυχοθεραπεία σας. Πιθανά να περνάτε μια δύσκολη φάση που να χρειάζεστε υποστήριξη.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Εύχομαι η απάντηση μου να σε βρίσκει σε καλύτερη διάθεση απ' όταν έστειλες την ερώτηση. Μπορεί να έκανες ψυχοθεραπεία και να βοηθήθηκες, αλλά κάποιες φορές κάποια τραύματα επανέρχονται και αυτό μπορούμε να το δούμε σαν ευκαιρία να συνεχίσουμε τη δουλειά με τον εαυτό μας η οποία συνεχίζετε όσο ζούμε. Αν συνεχίζεις να έχεις δυσφορία θα πρότεινα να ξαναμπείς σε διαδικασία ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρέπει να σκεφτείς τι καλό έχει αυτό το κακόμοιρο ελλειμματικό παιδί και συνεχίζει να τα κρατάει αυτά..κάποιες θετικές συνέπειες υπάρχουν για να μένει έτσι το σύστημα σας

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας!

    Λυπάμαι αλλά ότι ως επαγγελματίας ψυχολόγος, δεν είναι δυνατόν να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές μέσω αυτής της πλατφόρμας!

    Είναι απαραίτητο να συνεργαστείτε με έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα προβλήματα που σας απασχολούν!

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για αυτού του είδους τα προβλήματα!
    Θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση οχι μόνον των συμπτωμάτων αλλά κυρίως στην αύξηση της αυτογνωσίας, και κατά συνέπεια την κατανόηση των ΑΙΤΙΏΝ που οδήγησα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Σας ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σας. Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη φάση της ζωής σας με αρνητικά συναισθήματα και κακή εικόνα για τον εαυτό σας. Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή τους θα βιώσουν μια αντίστοιχη φάση και είναι ΟΚ να βιώνουμε κάτι τέτοιο, καθώς υπάρχουν και οι δύσκολες περίοδοι στην καθημερινότητα.
    Φροντίστε τον εαυτό σας, αναζητήστε υποστήριξη και μη σταματήσετε να προσπαθείτε για μια καλύτερη καθημερινότητα. Παράλληλα, η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης μέσα από τη συνεργασία με ψυχίατρο ή ψυχολόγο είναι πάντα απολύτως βοηθητική!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Χρειάζεστε περισσότερη Ψυχοθεραπεία και σίγουρα υπομονή και αυτοπαρατηρηση

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ειναί κατανοητό οτι είναι μια δύσκολη περίοδος για σένα. Αυτό που θα πρότεινα είναι να σκεφτείς οτι ύπαρχουν λύσεις και μέθοδοι που μπορούν να σε βοηθήσουν να βγείς απο την ανηδονία και τον αυτοπεριορισμό όπως αναφέρεις. Με την χαρτογράφηση εγκεφάλου μπορείς να πάρεις πληροφορίες για την εγκεφαλική σου δραστηριότητα και για ποιον λόγο βιώνεις τα όποια συναισθήματα. Η νευροανάδραση είναι εφαρμογή των νευροεπιστημών όπου σε βοηθά να εκπαιδεύσεις οποιαδήποτε εγκεφαλική δυσλειτουργία και κατεπέκταση τα αρνητικά συναισθήματα που βιώνεις.

    Σύγχρονο Κέντρο Νευροανάδρασης

    Ψυχολόγος

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να δείτε ένα ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή μοιάζει να χρειάζεται να πάρετε αντικαταθλιπτικά , κάτι πολύ απλό όπως θα παίρνατε ένα χάπι για τον θυρεοειδή σας έτσι δείτε το και μην φοβάστε, υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν μας δίνετε αρκετές πληροφορίες, αυτό που ωστόσο αισθάνομαι από τα λεγόμενα σας είναι μια αίσθηση "αδιέξοδου" που συνοδεύεται και από μια έλλειψη ευχαρίστησης.

    Λέτε ότι έχετε κάνει Ψυχοθεραπεία στο παρελθόν. Για όποιον λόγο και εάν διακόψατε, μπορείτε να ξεκινήσετε πάντα εκ νέου.

    Βεβαίως είναι σημαντικό να κάνετε αυτές τις συνδέσεις που αναφέρετε και εσείς ως αίτια των όσων αισθάνεστε αλλά το ζητούμενο είναι να μπορείτε να ζείτε ικανοποιητικά.

    Δοκιμάστε να ξεκινήσετε πάλι Ψυχοθεραπεία. Έχετε κάνει ήδη αρκετή δουλειά οπότε έχετε και περισσότερα "όπλα" στην φαρέτρα σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Είναι πράγματι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Γιατί δεν απευθύνεστε στο πρόσωπο που κάνατε ψυχοθεραπεία παλιότερα; Επιτρέψτε μου να σας πω ότι η Ψυχοθεραπευτική διαδικασία και η Ψυχοθεραπευτική σχέση για να είναι αποτελεσματική θα πρέπει να διαρκεί ένα ικανό χρονικό διάστημα. Δυστυχώς μερικές φορές χρειάζεται να την επαναλαμβάνουμε ακόμα και αν έχουμε κάνει ένα διάστημα στο παρελθόν. Ωστόσο η κατάσταση που αναφέρετε δείχνει προς μια καταθλιπτική συμπτωματολογία και χρειάζεται να το προσέξετε να μην σας πάρει από κάτω. Πέρα από μια αποτελεσματική διερεύνηση των αιτιών χρειάζεται να βρείτε το γιατί θέλετε να αντιμετωπίζετε την... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ενδεχομένως να μην έχετε τα εργαλεία, τους τρόπους για να ανατρέψετε τη κατάσταση που βιώνετε. Χρειάζεστε βοήθεια. Υπάρχουν διάφοροι τομείς της ζωής σας στους οποίους μπορείτε να κάνετε κάποιες αλλαγές όπως η κοινωνικότητα σας. Κάντε μια μικρή προσπάθεια να βγαίνετε περισσότερο ή έστω να μιλάτε με φίλους και γνωστούς πιο συχνά. Είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο να έχει επαφή με άλλους ανθρώπους έστω κι αν είναι εξ αποστάσεως. Δεύτερον, πάρτε αυτή τη περίοδο των διακοπών ως μια ευκαιρία να ανακτήσετε δυνάμεις και να φτιάξετε ένα πλάνο για το πως θα είναι η ρουτίνα σας μετά το Πάσχα. Η ρουτίνα είναι κάτι πολύ βασικό όταν νιώθουμε αποδιοργανωμένο... Διάβασε περισσότερα

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Πιθανώς χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή και νέο κύκλο ψυχοθεραπειών.
    Αν εγκαταλείψετε τον εαυτό σας, θα σας εγκαταλείψει και αυτός...

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτά που περιγράφεις. Ακούγεται εξαιρετικά δύσκολη η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι. Αναφέρεις ότι έχεις κάνει ψυχοθεραπεία, ότι έχεις βρει λόγους, αιτίες, κλπ. Αναρωτιέμαι, είναι μόνο αυτός ο σκοπός της ψυχοθεραπείας; Ένιωσες ότι η ψυχολόγος σου στάθηκε δίπλα σου; Ότι σε άκουσε; Ότι σου έδωσε το περιθώριο και την ελευθερία να υπάρχεις απλά όπως σου βγαίνει, χωρίς να χρειάζεται να είσαι κάπως αλλιώς;

    Στα λέω με κάθε καλή διάθεση. Η αλλαγή έρχεται μόνο όταν μπορέσουμε να δούμε τον εαυτό μας στην ολότητά του, και να τον αποδεχτούμε έτσι όπως είναι. Νιώθω, αν και μπορεί να κάνω και λάθος, ότι δεν σου έχει δο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε φαίνεται πως οι δυσκολίες είναι αρκετές και έντονες στην καθημερινότητα σας. Θα ήταν χρήσιμο αρχικα εάν πλέον δεν παρακολουθείτε ψυχοθεραπεια να αρχίσετε εκ νέου διότι θα ήταν αρκετά βοηθητικό στην επίλυση των δυσκολιών που αναφέρατε. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι αρκετά βοηθητική και αποτελεσματική ψυχοθεραπευτική παρέμβαση για την αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών. Σε κάθε περίπτωση εάν το επιθυμείτε μπορείτε (άνευ πληρωμής) να κλείσετε μια συνάντηση ώστε να επικοινωνήσουμε αναλυτικότερα για αυτό που αντιμετωπίζετε και να δομησουμε ένα σχέδιο παρέμβασης και βελτίωσης της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΑΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Στην θεραπεία/συμβουλευτική μας, καλό είναι να ψάχνουμε όχι μόνο το "γιατί" των πραγμάτων, αλλά το "πως". ώστε να μπορούμε να βρούμε ενδιάμεσους "σταθμούς" που μπορούμε να παρέμβουμε και να αλλάξουμε τον χάρτη της πραγματικότητάς μας. Είναι οκ. Δεν ταιριάζουν όλοι οι ειδικοί με όλους τους πελάτες.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεται να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία, με τον ίδιο ή και με άλλον θεραπευτή, γιατί μπορεί μεν να έχετε καταλάβει κάποια αίτια, αλλά χρειάζεται αυτό που εμείς λέμε επεξεργασία, δουλειά επάνω σε αυτά για να μπορέσετε να βιώσετε αλλαγές. Χρειάζεται να συνεχίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η σχέση σας με την ζωτικότητα την ενέργεια της ζωής χρειάζεται να μάθετε να εξερευνάτε και όχι απλώς να ερμηνεύεται. Είναι ενας συνδυασμός ψυχοεκπαιδευσης και θεραπείας επικοινωνήστε μαζί μας

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Απευνθειτε σε μια ψυχοθεραπεύτρια / ψυχοθεραπευτή

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Νομίζω πρέπει να πάτε και να είσαστε κοντά σε ανθρώπους που σας αγαπάνε, αυτό από μόνο θα σας δώσει ψυχική δύναμη να συνεχίσετε. Σίγουρα η συνέχιση τηςψυχοθεραπείας επίσης θα βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ίσως θα ήταν καλό να δείτε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει με την εικόνα σας και την αίσθηση του εαυτού σας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Αν βλέπετε ακόμη ένα ελλειματική κακόμοιρο στον εαυτό σας τότε ή κάτι δεν πήγε καλά με την ψυχοθεραπεία που κάνατε ή διακόψατε πριν να ολοκληρωθεί η διαδικασία . Μην το βάζετε κάτω, υπάρχουν λύσεις και θα χαρώ να μου επιτρέψετε να τις δουλέψουμε μαζί. Θα μπορούσα να συνεργαστώ μαζί σας καθώς έχω μεγάλη εμπειρία αλλά και εκπαίδευση για τέτοιου είδους προβλήματα. Η πρώτη σας αναγνωριστική συνεδρία θα είναι δωρεάν.Καλές γιορτές σας εύχομαι . Στη διάθεση σας. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς