• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/04/2023

Κάνω εδώ κ 2χρονια ψυχοθεραπεία έχω βοηθηθεί αρκετα κ μέσω αυτού αναδύθηκε μπροστά μου ένας νέος κόσμος..αλλά ακόμη ανά συνθήκες κ ας ξέρω τα αιτία που μπορεί να μου επαναφέρουν ένα τέτοιο μοτίβο συμπεριφοράς μπαίνω σε μια κατάσταση τελειως αντίθετη κ χωρίς καμία σύνδεση με τη πραγματική μου θέση κ αυτό μπορεί να κρατήσει για μέρες μέχρι να το αντιστρέψω..στη μια περίπτωση είμαι πολύ λειτουργική κοινωνική αντιλαμβάνομαι τα πάντα νιώθω ενέργεια κ κάνω συνειρμούς που άλλου θα μοιάζαν εξωπραγματικοί κ στη άλλη θέση που με βάζω μέσω αυτοπαρατηρησης κριτικής της εσωτερικής μου φωνής μπορώ να με φτασω σε σημείο να σέρνομαι κ να μη μπορώ να συννενοηθω να αντιληφθώ τα βασικά ή να έρθω σε μια βασικη επικοινωνία νιώθω πληρως αποξενωμένη κ χαμένη απέναντι σε μενα κ πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω για να βγω να με επαναφέρω κ να γινω πάλι κυρίαρχη του εαυτού μου αντί σκιάς..

25 ειδικοί απάντησαν

  • Μια και είστε σε ψυχοθεραπεία μπορείτε να εντοπίσεται τις συνθήκες και τα αίτια των αλλαγών συμπεριφοράς. Μείνεται πιστή στο θεραπευτικό πλαίσιο που χρειάζεται χρόνο για να δώσει αποτελέσματα και μείνεται ειλικρινής με τον ωυχοθεραπευτή σας. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Εφοσον υπάρχει ήδη θεραπευτής και άρα έχετε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης μαζι, θα έλεγα να απευθυνθείτε στο θεραπευτή σας για τέτοια ζητηματα.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Αν ακόμα βρίσκεστε υπό ψυχοθεραπεία, καλό θα ήταν να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας με τον θεραπευτή/τη θεραπεύτριά σας! Αν πάλι την έχετε διακόψει, η συνέχεια της θα ήταν βοηθητική!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Μοιάζει πολύ κουραστικό όλο αυτό για εσάς ! Χρειάζεστε βοήθεια από ειδικό να ηρεμήσετε τον κριτή μέσα σας και απλώς να ζήσετε !! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Από τα λεγόμενα σας αντιλαμβάνομαι πως βρίσκεστε ακόμα σε Ψυχοθεραπεία και μάλιστα πως έχετε βοηθηθεί αρκετά από τη διαδικασία καθώς μπορείτε και παρατηρείτε τον εαυτό σας και τα μοτίβα συμπεριφοράς σας.

    Εφόσον βρίσκεστε ακόμα σε Ψυχοθεραπεία, συνιστώ να μη φοβηθείτε να μοιραστείτε τις σκέψεις σας με τον Ψυχοθεραπευτή σας. ΄

    Η διαδικασία της αλλαγής είναι δύσκολη και παίρνει αρκετό καιρό μέχρι οι νέοι τρόποι λειτουργίας να σταθεροποιηθούν. Ως εκ τούτου είναι πάρα πολύ λογικό και σύνηθες (ιδίως μετά από δύο έτη ψυχοθεραπείας), οι αλλαγές να μην έχουν ακόμη "κάτσει" και να ζείτε αυτό το "
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Εφόσον κάνετε ψυχοθεραπεία εδώ και δύο χρόνια και ακόμα δεν έχετε απαλλαγεί από την κατάσταση που περιγράφετε, θα σας συνιστούσα να κάνετε ένα απολογισμό της συνεργασίας σας με τον Ψυχοθεραπευτή/τρια σας και να του ζητήσετε να σας προτείνει τι να κάνετε. Ενδεχομένως να χρειάζεται να αξιολογηθεί η κατάσταση σας ψυχιατρικά και να χρειαστείτε κάποιας μορφής φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία. Στην κατεύθυνση αυτή ο γιατρός θα μπορούσε να σας συστήσει και κάποιες εξετάσεις π.χ. θυρεοειδούς - ενδοκρινολογικές, επάρκειας βιταμινών Β12, D3 κλπ ώστε να εντοπιστεί αν υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάποιας μορφής οργαν... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Αυτό που περιγράφετε είναι αρκετά συνηθισμένο σε ανθρώπους που έχουν προβλήματα με την αυτοαντίληψη και την αναγνώριση των συναισθημάτων τους. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε την εργασία σας με τον ψυχοθεραπευτή σας και να εξερευνήσετε αυτά τα μοτίβα συμπεριφοράς που αναφέρετε.

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Αν επιμείνετε στην ψυχοθεραπεία ίσως καταφέρετε να διαχειριστείτε με μεγαλύτερη ευκολία τέτοιες καταστάσεις.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Γειά σας!

    Να σας θυμίσω ότι ως επαγγελματίας, δεν είναι δυνατόν να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές μέσω αυτής της πλατφόρμας.

    Είναι απαραίτητο να συνεργαστείτε με έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα προβλήματα που σας απασχολούν!
    Ξεκινήστε με μια συζήτηση σχετικά με αυτό το θέμα με τον ψυχολόγο με τον οποίο έρχεται ήδη συνεργαστεί...

    Βέβαια, καλό είναι να γνωρίζεται ότι όλα τα είδη ψυχοθεραπειας δεν είναι εξ ίσου αποτελεσματικά...
    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται πολύ κουραστικό όλο αυτό. Ταυτόχρονα ακούω ότι επωφεληθήκατε σημαντικά μέσω της ψυχοθεραπείας αυτά τα δύο χρόνια. Μπαίνω όμως στη διαδικασία να αναρωτηθώ, συνεχίζετε τη ψυχοθεραπεία; Αν ναι, με τον ίδιο ή άλλο επαγγελματία; Νιώθετε ότι έχετε φτάσει σε ένα τέλμα που δεν μπορείτε να ξεπεράσετε; Το έχετε επικοινωνήσει με τον/τη ψυχοθεραπευτή/τρια σας; Νομίζω ότι θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να μοιραζόσασταν μαζί του/της αυτόν τον προβληματισμό σας.

    Συνεχίζοντας, δυσκολεύομαι να κατανοήσω το αίτημά σας μέσω αυτού του μηνύματος. Αναζητάτε κάποιον άλλον ειδικό, ή αναζητάτε κάποια λύση που θα έρθει από κάποιο άλλο πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αγαπητή μου, φαίνεται ότι κάνατε καλή δουλεια με τον/την ψυχοθεραπευτή/τρια σας. Εισηγούμαι να το συζητήσετε με τον/την ψυχοθεραπευτή/τρια σας και να ψάξετε για άλλες εναλλακτικές μαζί. Ένας καλός ψυχοθεραπευτής θα σας παραπέμψει σε συνάδελφο του αν θεωρεί ότι ο/η ίδιος/α αντιμετωπίζει δυσκολία με την περίπτωση σας ή θα το συζητήσει με τον/την επόπτη/τρια του/της.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Εξαιρετική ανάλυση του εαυτού σας και της πολυφωνίας του εαυτού σου.. ίσως να εξερευνούσε περισσότερο την πλευρά των αναγκών σου

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν είναι λίγες οι φορές που ο νους μας μπορεί να γίνει εξαιρετικά πολύπλοκος. Αυτές είναι οι φορές που χρειάζεται να "ακούσουμε" το συναίσθημά μας, να έρθουμε στο "εδώ και τώρα" και να καταλάβουμε ΠΩΣ μας φέρνουμε στην κατάσταση που είμαστε, περισσότερο από το "ΓΙΑΤΙ". Η ενοποίηση εαυτού είναι μια διαδικασία που μπορεί και προτείνεται να γίνει στο θεραπευτικό/συμβουλευτικό δωμάτιο.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΣΑΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΨΥΧΟΥΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΥΡΙΑΚΡΧΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Θα πρότεινα να συνεχίσετε την ψυχοθεραπέια που έχετε ξεκινήσει. Τα 2 χρόνια, ανάλογα και το μοντέλο ψυχοθεραπείας, αλλά για τα περισσότερα δεν θεωρούνται πολλά χρόνια. Μέσα στη ψυχοθεραπεία θα υπάρξουν φάσεις που νιώθουμε ότι κάνουμε πίσω βήματα αλλά είναι απαραίτητες και φυσιολογικές φάσεις. Καμιά φορά αυτό το πισογύρισμα μας δίνει τη δυναντότητα να επαναξιολογήσουμε εκ νέου τις συνθήκες και τον εαυτό μας. Δεν είναι εύκολο να αλλάξουμε τελειώς και να μάθουμε νέους τρόπους από την αρχή. Ήδη, το ότι το αναγνωρίζετε και το περιγράφετε είναι σημαντικό βήμα και δείχνει την δουλειά που έχετε κάνει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειάζεται να συνεχίσετε την ψυχπθεραπεία, γιατί μπορεί να έχετε αντιληφθεί κάποια πράγματα, αλλά χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία αυτών, αυτό που λέμε working through. Είστε σ εμια πορεία συνειδητοποιήσεων, αλλά η δουλειά δεν έχει φτάσει ακόμα σε ένα σημείο όπου θα έρθουν οι αλλαγές

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • καλημέρα! Θα πρότεινα να το συζητήσετε σε βάθος με τον/την ψυχοθεραπευτή/τρια σας.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Γεια σας. Αρχικά θα βοηθήσει να εκφράσετε ακριβώς αυτά στην/στον ψυχοθεραπευτή σας και να δουλέψατε μαζί γιατί έχουν αρκετό «υλικό» για κάτι τέτοιο. Αν δεν βγει κάτι από αυτό ίσως θα είναι καλό να σκεφτείτε το να δείτε κάποιον άλλο ψυχοθεραπευτή. Στη διάθεση σας. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ένα ερώτημα που τίθεται είναι πόσο διαρκούν τα επεισόδια αυτά. Είναι αναμενόμενο να περνάμε φάσεις στις οποίες δυσκολευόμαστε να βγούμε από τη κακή διάθεση και την κατήφεια. Το ζήτημα είναι πόσο μένουμε σ αυτή τη κατάσταση. Υπάρχουν τεχνικές που μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί για να εκπαιδεύσει τόνε εαυτό του στο να διαχειρίζεται με μεγαλύτερη ευκολία τα επεισόδια αυτά. Χρειάζεται μια σταθερή, καθημερινή ενασχόληση με τη ψυχική μας υγεία. Δεν αρκεί να πηγαίνουμε μια φορά τη βδομάδα στο ψυχολόγο.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Νομίζω θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να διετευνήσετε σε βάθος αυτό που σας συμβαίνει γιατί σας δυσκολεύει πολύ αυτή η κατάσταση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, εφόσον είστε σε ψυχοθεραπευτική παρέμβαση νομίζω ότι αυτές τις δυσκολίες που αναφέρατε θα ήταν καλό να τις επικοινωνήσετε με τον/την ψυχοθεραπευτή σας έτσι ώστε να σας βοηθήσει περισσότερο με αυτό που αναζητάτε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Η δυσκολία σας ακούγεται έντονη. Οπότε, για να την αντιμετωπίσετε χρειάζεστε και αρκετά χρόνια ψυχοθεραπείας. Δυστυχώς, 2 χρόνια δεν είναι αρκετά.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας καθώς δουλεύεται ήδη ψυχοθεραπευτικά θα σας πρότεινα να συζητήσετε αυτό το θέμα και εναλλακτικές που μπορείτε να βρείτε με την/ τον ψυχοθεραπευτή σας. Η κατάθλιψη χρειάζεται λίγο καιρό για να καταπολεμηθεί και πιθανώς χρειάζεστε και κάποια αγωγή.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Είναι σημαντικό το ότι έχετε αλλάξει αρκετά και μπορείτε να είστε και καλά. Δυστυχώς κάποια μοτίβα τείνουν να επαναλαμβάνονται και τότε είστε άσχημα όπως το περιγράφετε. Συζητείστε το πάλι και πάλι προσπαθείστε να μάθετε από την εμπειρία σας, μέχρι να μπορέσετε να είστε κυρίως καλά.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ακούγεται να έχετε δουλέψει αρκετά με τον/την Ψυχοθεραπευτή/τρια σας και βρίσκεστε σε μία κατάσταση που σαν να 'συγκρούονται' δύο κομμάτια του εαυτού σας, το ένα που νιώθει έτοιμο και ενδυναμωμένο να προχωρήσει με νέα 'εργαλεία' και το άλλο κομμάτι που του πέφτουν κάπως βαριά όλο αυτά. Είναι κάτι πολύ σύνηθες και λογικό ωστόσο. Πολλά απο αυτά που ανακαλύπτουμε στην ψυχοθεραπεία, είναι καινούργια και ενδιαφέροντα αλλά και πολλές φορές στενάχωρα και στρεσσογόνα καθώς κάπως αναιρούν μία πραγματικότητα που βλέπαμε για πολλά χρονιά.
    Το πιο χρήσιμο για εσάς είναι να επικοινωνήσετε τα συναισθήματά σας στον ψυχοθεραπευτή σας και μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι