• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/04/2023

Γιατί επαναφέρουμε μοτίβα που δεν μας εξυπηρετούν;

37 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν αίτια από πίσω, χρειάζεται να τα βρούμε και να μάθουμε να λειτουργούμε διαφορετικά. Αυτό βέβαια θέλει τεράστια προσωπική δουλειά και χρόνο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Υπάρχει μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που λέγεται θεραπεία των σχημάτων. Τα σχήματα (ομάδες συσχετισμένων αντιλήψεων) είναι δυσλειτουργικά και δημιουργούνται κατά την διάρκεια της παιδικής ηλικίας από την αλληλεπίδραση με τους γονείς. Όταν συμβεί κάποιο γεγονός στην ζωή μας ενεργοποιούνται και δεν μας επιτρέπουν την καλή προσαρμογή στην πραγματικότητα. Μέσω ερωτηματολογίου μπορούν να εντοπιστούν και να διορθώθουν με την θεραπεία. Αυτά είναι τα μοτίβα που αναφέρεται. Για την διόρθωση των δυσλειτουργικών σχημάτων χρειάζεται ψυχοθεραπεία.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Ίσως επειδή πρόκειται για μία στρατηγική επιβίωσης. Λειτουργούν και σαν άμυνα στον ψυχικό πόνο,
    όταν οι σχέσεις είναι λιγότερο προβλέψιμες και οπωσδήποτε πιο πολύπλοκες στην δυναμική τους.
    Ο Adler , μίλησε για" σχέδιο ζωής", που όμως μπορούμε να το αλλάξουμε.
    Η συμπεριφοριστική προσέγγιση, αναφέρθηκε σε εξαρτημένη μάθηση και η γνωσιακή στις δυσλειτουργικές σκέψεις που έρχονται αυτόματα από βαθειά ριζωμένες πεποιθήσεις και έχουν ρίζες στις πρώιμες εμπειρίες μας.
    Και η συναλλακτική ανάλυση ,τοποθετετείται στην θέση γονέας-παιδί, που το θέτει σαν ψυχολογικό
    παιχνίδι στις καθημερινές συναλλαγές και προκύπτει ασυνείδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο Συμβουλευτικής & Ψυχοθεραπείας Λαφαζάνογλου Μαρία & Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Ερυθραία

  • Μια πολυ γενική ερώτηση που ανοίγει μεγάλη κουβέντα. Δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να την κάνω απο εδω. Αν χρειαστείτε κατι πιο συγκεκριμένο, είμαι στη διάθεσή σας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Ο καθένας έχει τους λόγους του. Μπορούμε να πούμε σε γενικές γραμμές ότι τα παλία γνώριμα μοτίβα μπορεί να μην μας εξυπηρετούν ΠΙΑ, μα κάποτε μας εξυπηρετούσαν. Και καμιά φορά η ανάγκη μας για αίσθηση ασφάλειας γυρνώντας σε κάτι παλιό και γνώριμο είναι πολύ σημαντική.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η συντήρηση της νεύρωσης τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα τα οποία δεν μπορούν να ξεφύγουν οι άνθρωποι θέλουν δουλειά Και πολύ ψυχοθεραπεία ώστε να γίνουν συνειδητά πλέον και να σπάσει η αλυσίδα η οποία ακολουθούν με βάση τα βιώματα που έχουν από πιθανόν παιδική ηλικία και μέσα από αυτά μπορούν να κρατούν μία ισορροπία όσο και να λανθασμένα και αν είναι... Ο μόνος δρόμος είναι η ψυχοθεραπεία

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Γιατί στην πραγματικότητα εξυπηρετούν τη ομοιόσταση του εκάστοτε συστήματος

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Πολύ ωραία η ερώτησή σας. Η αλήθεια είναι ότι η διαδικασία της προσωπικής ανάπτυξης και εξέλιξης δεν είναι μια πορεία γραμμική. Γνωρίζουμε κάτι καινούριο, που μας φαίνεται υγιές και πιο ταιριαστό στο τώρα μας, αλλά η δύναμη που μας ασκεί το παλιό, γνώριμο και άρα μ' έναν τρόπο ασφαλές μοτίβο είναι πολύ μεγάλη. Δεν είναι εύκολο, ακόμα κι αν θεωρητικά κατανοούμε ότι κάτι δεν μας βοηθάει, να το σταματήσουμε. Αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε. Δεν είναι εύκολο να βουτάς σε βαθιά, σκοτεινά, αχαρτογράφητα νερά, έτσι δεν είναι? 'Εχει πολύ φόβο. "Κι αν κάτι δεν πάει καλά και καταστραφούν τα πάντα?", αναρωτιόμαστε. "Αν τα χάσω ό... Διάβασε περισσότερα

    Βέττα Μαριέτα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Το ερώτημα που θέσατε είναι πολύ γενικό και δεν είναι εύκολο να απαντηθεί με συντομία. Υπάρχουν διαφορετικές υποθέσεις ανάλογα με την κάθε ξεχωριστή θεώρηση. Από νευροαναπτυξιακές διαταραχές, έως ψυχολογικές εξηγήσεις η συζήτηση μπορεί να είναι πολύ μεγάλη. Ωστόσο από ψυχοθεραπευτική άποψη το ζήτημα είναι πως αλλάζουν. Χρειάζεται το άτομο που αντιλαμβάνεται αυτό που αναφέρατε, και εφόσον του είναι πρόβλημα, να απευθυνθεί στον κατάλληλο επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να αξιολογηθούν οι πιθανές αιτίες, να αναζητηθεί το νόημα του μοτίβου και μέσω της συνεργατικής σχέσης να τροποποιηθεί εφόσον αυτό το επιτρέπει η κατάσταση του ατόμου.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • καλησπέρα σας, γιατί χωρίς να το καταλάβετε υποσυνείδητα υπηρετείτε τις ανάγκες του οικογενειακού σας συστημικού πεδίου

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλημέρα σας, στο συγκεκριμένο ερώτημα σας επειδή είναι αρκετά γενικό δεν μπορεί να δοθεί μια συγκεκριμένη απάντηση. Η αναδόμηση της σκέψης και η δημιουργία εναλλακτικών στάσεων και αντιλήψεων πιο λειτουργικων, μπορεί να επέλθει μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • συνηθεια; γιατι οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουμε; δεν θελουμε να βγαινουμε απ το comfort zone μας;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γιατί δεν έχουμε μάθει πως είναι να ζούμε λειτουργικά χωρίς αυτά καθώς επίσης τα μοτίβα που επαναφέρουμε δεν είναι τίποτα περισσότερο από μοντέλα συμπεριφοράς που έχουμε μάθει από την παιδική μας ηλικία και τα επαναφέρουμε ή τα αναζητούμε ώστε να ξανά νιώσουμε ένα οικείο συναίσθημα ακόμα και εάν αυτό είναι δύσκολο.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Είναι πολλοί οι παράγοντες που μας κάνουν να επαναφέρουμε μοτίβα που δεν μας εξυπηρετούν. Κάποιοι από αυτούς είναι η ενίσχυση του κοινωνικού μας περιβάλλοντος, η οικειότητα που έχουμε με αυτά τα μοτίβα, αλλά και οι τρόποι που μάθαμε να διαχειριζόμαστε κάποιες καταστάσεις. Για να βρεις τα δικά σου "γιατί" χρειάζεται να βρεις ένα καλό ψυχοθεραπευτή/ μια καλή ψυχοθεραπεύτρια για να σε καθοδηγήσει.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Σε όλη μας τη ζωή έχουμε υιοθετήσει συγκεκριμένα μοτίβα συμπεριφορών/σχέσεων τα οποία επαναλαμβάνονται και κάποια εξ αυτών είναι δυσλειτουργικά. Έρχονται ξανά και ξανά στη ζωή μας και μας ταλαιπωρούν. Η ψυχοθεραπεία βοήθα στην αναγνώριση και κατανόηση των μοτίβων και στην αντικατάσταση τους από νέα πιο λειτουργικά.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Είναι πιθανό να επανερχόμαστε σε μοτίβα συμπεριφοράς, παρά το γεγονός ότι αναγνωρίζουμε ότι δεν εξυπηρετούν. Μια ερμηνεία, σύμφωνα με τη γνωσιακή συμπεριφορική θεωρία, είναι η εξοικείωση σε συνθήκες και η ανάγκη πρόβλεψής τους. Σε αυτά βοηθούν τα μοτίβα, ο τρόπος δηλαδή που δομούμε και λειτουργούμε στον κόσμο. Μέσω της αναδόμησης αυτών των μαθημένων κατασκευών μπορούμε να υιοθετήσουμε πιο λειτουργικά μοτίβα σκέψης και συμπεριφοράς.

    Παλιούρα Σοφία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Ιλίσια

  • Γιατί έχουν καταγραφεί στο υποσυνείδητο μας από την παιδική μας ηλικία. Για να φύγουν χρειάζεται πολλή υπομονή και συνεχή αυτοπαρατηρηση

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η ερώτηση είναι περίπλοκη. πρόκειται για μια ανάγκη τυο ψυχισμού ασυνείδητα ν επιλύσει μια δύσκολη κατάσταση, προσπαθώντας να επιλύσει άλλες δύσκολες καταστάσεις που της μοιάζουν αναλογικά. Είναι περίπλοκη διαδικασία και γίνεται ασυνείδητα. Μπορεί κανείς να το συνειδητοποιήσει μέσα από την δική του δουλειά αυτογνωσίας, να βρει τις δικές του απαντήσεις ώστε να ξεφύγει από το φαύλο κύκλο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Συχνά επαναλαμβανονται μοτίβα ακόμα και σε τυπου σχέσεις με ανθρώπους γιατι ο τροπος που εχουμε μεγαλωσει μας εχει κανει να τα θεωρούμε οικεία ακομα κι αν αυτα ειναι δυσλειτουργικα. Αλλος λόγος μπορει να είναι οτι επαναλαμβανονται μέχρι να γίνει η αλλαγη που χρειαζεται προσωπική δουλειά με τον εαυτό μέσω της ψυχοθεραπείας για αυτοεξελιξη και στήριξη.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,

    Τα μοτίβα είναι μαθημένοι τρόποι συμπεριφοράς που αναπτύξαμε κάποια στιγμή στη ζωή μας γιατί τότε μας ήταν χρήσιμα.

    Το πρόβλημα με τα μοτίβα έγκειται ακριβώς στο γεγονός ότι είναι χρήσιμες συμπεριφορές σε μια δεδομένη χρονική στιγμή αλλά σε μια άλλη ενδεχομένως να μην μας ταιριάζουν πλέον.

    Προκειμένου να αλλάξουμε ένα μοτίβο συμπεριφοράς θα πρέπει αφενός να το παρατηρήσουμε και αφετέρου να διερευνήσουμε την αφήγηση που αυτό εξυπηρετεί.

    Για παράδειγμα ένα μοτίβο συμπεριφοράς μπορεί να είναι η συνεχής εύρεση μη διαθέσιμων συντρόφων. Υπάρχουν πολλές αφηγήσεις που μπορεί να ανακύψουν μέσω της Ψ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ο εαθτος μας εχει μαθει ενα τροπο συμπεριφορας και προσπαθει να επανελθει εκει οταν ομως τι αναγνωριζουνε μπορουμε να το αλλαξουμε

    Λαμπρινοπούλου Μαργαρίτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Οικογενειακή Σύμβουλος

    Μαρούσι

  • Τα μοτίβα που χρησιμοποιούνται στην ζωή μας είτε αυτά είναι λειτουργικά ,είτε είναι δυσλειτουργικά είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιων διαδικασιών ,εμπειριών και βιωμάτων που ενδυναμώνονται από την επανάληψη και την συνήθεια. Για να επέλθει αλλαγή σε αυτά τα μοτίβα χρειάζεται ψυχοθεραπευτική παρέμβαση ώστε να διερευνηθούν όλα τα πιθανά δυσλειτουργικά μοτίβα σκέψης που πιθανόν σαν εγκλωβίζουν σε μια παγιωμένη μη λειτουργική σκεψη και συμπεριφορά και να αντικατασταθούν από νέα μοντέλα που θα είναι περισσότερο λειτουργικά για την ζωή σας.

    Κωνσταντουδάκη Άσπα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΣΥΧΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΦΟΡΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ΤΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΜΒΑΝΟΥΜΕ ΙΔΙΑ ΜΟΤΙΒΑ ΚΑΘΩΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΠΟΥ ΕΛΛΟΧΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ, ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΟΤΙΒΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΟΤΑΝ ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΩΓΗ ΕΝΟΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΑΣ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γειά σας. Τα μοτίβα μας βγαίνουν ασυνείδητα και νοιώθουμε οικεία με αυτά οπότε γι' αυτό σε μια δύσκολη στιγμή συχνά καταφεύγουμε σε αυτά, ακόμα κι αν τα έχουμε καταρρίψει προ πολλού. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι το ότι κάπου, σε κάποιο επίπεδο μας εξυπηρετούν, έστω κι αν φαίνονται εντελώς δυσλειτουργικά. Δεν είμαστε πάντα ορθολογιστές όσον αφορά τη συμπεριφορά μας και τη σκέψη μας άρα είναι αναμενόμενο να καταφεύγουμε σε δυσλειτουργικές διεργασίες. Αν αναγνωρίσουμε τα μοτίβα αυτά και συνειδητοποιούμε πως έχουν επανέλθει, μπορούμε να έχουμε τον έλεγχο και να τα αλλάξουμε. Ελπίζω να σας βοήθησαν τα παραπάνω.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • γιατί υπάρχει η δύναμη της συνηθειας. και η συνήθεια δημιουργεί μια ψευδαίσθηση αασφάλειας και οικειότητας. Υπάρχει ενα δευτερογενές όφελος που δεν αντιλαμβανόμαστε, ειναι ενας τροπος αμυνας για καταστασεις που μας δυσκολευουν και μας φοβιζουν. Θα σας προτεινα να κανετε ψυχοθεραπεια αν δεν κανετε ηδη. Και να πατε αυτά τα μοτιβα στην θεραπεια σας, να τα αναλυσετε και να απαντησετε στην ερωτηση που κανετε εδω μεσα.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να μην μας εξυπηρετούν σε συνειδητό επίπεδο, όμως αυτό δε σημαίνει πως δεν έχουν κάποια απόλαυση -νοσηρή ίσως- στο επίπεδο πως "ταιριάζουν" με συναισθηματικές πεποιθήσεις δικές μας ή σημαντικών άλλων. Ίσως πάλι να είναι συνήθειες που μας δίνουν την ασφάλεια του "γνωστού" με γνωστά αποτελέσματα. Αυτά φυσικά είναι μόνο υποθέσεις και η απάντηση είναι από στατιστική γνώση. Είναι ΜΙΑ πιθανή απάντηση. Σε κάθε περίπτωση, ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορούσε να μας βοηθήσει να "ξεμπερδέψουμε το κουβάρι", ασχολούμενοι λιγότερο με το "γιατί" και περισσότερο με το "πως" που τελικά μας δίνει και... Διάβασε περισσότερα

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Οικειότητα και η συνήθεια είναι από τις πιο δυνατές λειτουργίες του εγκεφάλου για την επιβίωση του είδους. Έχοντας ζήσει για παράδειγμα κάποιες καταστάσεις ίσως τραυματικές, κάποια μοτίβα σε εκείνη την περίοδο ήταν σωτηρία. Αυτά τα μοτίβα εξακολουθούν να επανέρχονται νομίζοντας ότι μας προστατεύουν. Για να το ανακαλύψετε και να τα αλλάξετε χρειάζεται ψυχοθεραπευτική δουλειά. Ώστε να γίνει επανορθώσει της τραυματικής εμπειρίας και να γίνει διαφορετική καταγραφή στον εγκέφαλο. Ότι Χρειαστείτε στη διάθεσή σας Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσια, ψυχολόγος ψυχοθεραπεύτρια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Συνήθως γιατί αποτελούν τον οικείο τρόπο λειτουργίας μας. Για να ελευθερωθούμε από αυτά τα μοτίβα χρειάζεται να αποκτήσουμε νέους τρόπους λειτουργίας, οι οποίοι θα γίνουν σιγά σιγά οικείοι και θα αντικαταστήσουν τους πρότερους.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα.
    Εξαιρετικό ερώτημα!
    Οι άνθρωποι έχουμε την τάση απο την φύση μας να μας αρέσουν τα μοτίβα.Για αυτό το λόγο τα ψάχνουμε γενικότερα στην καθημερινότητά μας, στα πιο απλά πράγματα, πχ ένα σύννεφο μας μοιάζει οτι παίρνει σχήμα σπιτιού ή καραβιού κτλ.
    Επίσης, οι άνθρωποι είμαστε μιμητικά όντα, μας αρέσει να μιμούμαστε και να αντιγράφουμε. Οπότε είναι πολύ λογικό όταν ένα άτομο έχει μεγαλώσει μέσα σε ένα σύστημα οικογενειακό, να του είναι οικείες κάποιες συμπεριφορές και αλληλεπιδράσεις ακόμα και αν είναι δυσλειτουργικές, γιατί με αυτές έρχεται σε επαφή.
    Βοηθάει να σκεφτούμε πως οι συμπεριφορές μας είναι σαν μία ξένη γλώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να επαναφέρουμε μοτίβα που δεν μας εξυπηρετούν, αλλά οι πιο συνηθισμένοι είναι οι εξής:

    Συνήθεια: Η συνήθεια μπορεί να είναι ένας δυνατός παράγοντας που μας κάνει να επαναλαμβάνουμε συμπεριφορές και μοτίβα, ακόμη και αν αυτά δεν μας εξυπηρετούν πλέον. Αυτό συμβαίνει επειδή η συνήθεια μας κάνει να αισθανόμαστε άνετα και οικεία με τις συμπεριφορές που γνωρίζουμε.

    Φόβος του αγνώστου: Μερικές φορές, είναι πιο εύκολο να συνεχίσουμε να ακολουθούμε τα ίδια μονοτονικά μοτίβα, παρά να δοκιμάσουμε κάτι νέο και άγνωστο. Ο φόβος του αγνώστου μπορεί να μας εμποδίζει από το να αλλάξουμε τη συμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Γιατί δεν έχει γίνει επαρκής επούλωση της τραυματικής κατάστασης που τα δημιούργησε και έτσι σε κάθε νέα έστω και φαινομενικά μακρινή εμφάνιση παρόμοιας κατάστασης εμείς λειτουργούμε με το μοτίβο που εξυπηρετούσε κάποτε. Όμως, δεν εξυπηρετεί πια. Και όσο πιο γρήγορα το δουλέψουμε, με θεραπεία συνήθως, τόσο πιο εύκολα θα μπορέσουμε να απαλλαγούμε από το δυσλειτουργικό μοτίβο.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Δυστυχώς η δύναμη της συνήθειας, έστω και κακής είναι πολύ μεγάλη. Γι'αυτό δυσκολευόμαστε να αλλάξουμε αυτά τα μοτίβα, ακόμη κι αν δε μας εξυπηρετούν.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι . Ο καλύτερος τρόπος για να πάρετε απάντηση σε αυτό αλλά και σε πολλά αλλά ερωτήματα σας είναι η ψυχοθεραπεία . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη δωρεάν συνεδρία και δώστε στον εαυτό σας την ευκαιρία ώστε να αλλάξει αυτά που δεν λειτουργούν γι’αυτον με αλλά που λειτουργούν καλύτερα. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Γιατί όταν πρωτοδημιουργηθηκαν αυτά τα μοτίβα εξυπηρετούσαν έναν πολύ σημαντικό σκοπό για τον εαυτό, δηλαδή την προστασία και επιβίωση του μικρού παιδιού μέσω της προσαρμογής του στο περιβάλλον που ζούσε τότε. Αυτά τα μοτίβα, δηλαδή οι μαθημένοι τρόποι αντίληψης και ερμηνείας του κόσμου και συμπεριφορικής αντίδρασης του ατόμου στις διάφορες εμπειρίες, καταγράφηκαν και χαράχτηκαν στον εγκέφαλο του ατόμου και μέσω της επανάληψης παγιώθηκαν. Πλέον αυτά τα μοτίβα στην ενήλικη ζωή λειτουργούν σαν παγίδες που στόχο έχουν ναι μεν την προστασία του εαυτού, αλλά χωρίς να υπάρχουν πια οι συνθήκες του παρελθόντος. Δεν εξυπηρετούν πια το άτομο αλλά οι εγ... Διάβασε περισσότερα

    Γκατζέλια Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Λόγω εμπλοκών και δισεπίλυτων θεμάτων του παρελθόντος που προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε... έστω και με ψυχικό κόστος και ταλαιπωρία...

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Μάλλον γιατί έχουμε συνηθίσει να ζούμε έτσι, είναι θέμα ψυχοθεραπείας να αλλάζουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε και αντιδρούμε σε δεδομένες καταστάσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Διότι μας εξυπηρετούσαν στην παιδική και εφηβική μας ηλικία. Μας βοηθούσαν να επιβιώνουμε, να νιώθουμε ασφαλείς, να προστατευόμαστε, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Χωρίς αυτά, θα βιώναμε έντονο κίνδυνο, ένταση, σύγχυση, χάος. Και επειδή τότε ήταν τόσο ζωτικής σημασίας για εμάς, τα επαναλαμβάνουμε και στην ενήλική μας ζωή, παρόλο που δεν τα χρειαζόμαστε πραγματικά (διότι οι συνθήκες της ζωής μας έχουν πλέον αλλάξει) και παρόλο που εν τέλει μας επιβαρύνουν περισσότερο απ' όσο μας οφελούν.

    Σημαντικό είναι να ανακαλύψουμε νέα μοτίβα, περισσότερο λειτουργικά και ωφέλιμα, με σκοπό να αντικαταστήσουμε τα παλιά. Διότι αν δεν διαθέτουμε κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα