• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/04/2023

Έχω συμπτώματα κατάθλιψης και δυσθυμιας κυρίως, διαταραχή πανικού και νιώθω ότι είμαι εκτός του μυαλού μου. Κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω αγωγή εδώ και 7 μήνες αλλά ενώ είμαι καλύτερα από την αρχή, δεν μπορώ να συνέλθω και να βρω τον εαυτό μου. Πόσο θα κρατήσει αυτή η παράνοια;

23 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να κρατήσει για παρα πολύ καιρό δυστυχώς. Συνεχίστε την ψυχοθεραπεία!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Εφόσον τα συμπτώματα έχουν βελτιωθεί με τον συνδυασμό φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπείας είναι προφανές πως η θεραπεία λειτουργεί. Με την πρόοδο της ψυχοθεραπείας τα συμπτώματα θα υφεθούν περαιτέρω. Υπομονή και καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνο. Η ανυπομονησία δεν ειναι καλός σύμβουλος. Προσπαθήστε να απολαύσετε τη διαδρομή και να το δείτε σαν δώρο προς τον εαυτό σας. Εξάλλου, αυτό ειναι ! Η μεγαλύτερη επένδυση που μπορεί να κάνει κανεις για τον εαυτό του!

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Κατανοώ τη δυσκολία και την ανησυχία σας. Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που χρειάζεται αρκετό χρόνο και πολλές φορές τα βήματα που γίνονται μοιάζουν μικρά και κουραστικά. Θα πρότεινα, εφόσον νιώθετε καλύτερα απ' ότι στην αρχή, να δώσετε λίγο ακόμα χώρο και χρόνο στον εαυτό σας και στην προσπάθεια που κάνετε.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Είναι πολύ σημαντικό που λαμβάνετε υποστήριξη, να συνεχίσετε να την λαμβάνετε χωρίς να σας απασχολεί τόσο το πόσο θα κρατήσει, αλλά εστιάζοντας στο πόσα ανακαλύπτετε και μαθαίνετε για τον ευατό σας μέσα από την διαδικασία. Θα πρότεινα, ότι σας απασχολέι ή σας προβληματίζει σχετικά με τις διαδικασίες να το συζητάτε με τους ειδικούς που συνεργάζεστε. Είναι οι καταλληλότεροι για να σας απαντήσουν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει αυτό το θέμα να το αναλύσετε με το θεραπευτή σας Γιατί δεν μιλάτε ειλικρινά στην συνεδρία της ψυχοθεραπείας σας και να συζητήσετε αυτά τα προβλήματα που σας απασχολούν και τα ζητήματα που έχετε απορία;

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Τι σημαίνει "να βρω τον εαυτό μου"; Πως θα καταλάβετε ότι τον βρήκατε; Πως καταλαβαίνετε το καλύτερα; Έχετε επικοινωνήσε με τον ειδικό ψυχικής υγείας σας τις προσδοκίες σας; Υπάρχουν πολλές μέθοδοι και εργαλεία για βραχυπρόθεση, μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη αντιμετώπιση.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Από άτομο σε άτομο διαφέρει

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η θεραπεία χρειάζεται υπομονή, σιγά σιγά θα νιώθετε όλο και καλύτερα .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Χρόνια σας πολλά. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επιμείνετε στην θεραπεία που σας έχει συστήσει ο θεράπων ψυχίατρος και να τον βλέπετε συχνά (τουλάχιστον μία φορά το μήνα) ώστε να έχει εικόνα της κλινικής σας κατάστασης και εξέλιξης. Έτσι θα μπορέσει προσαρμόζει την αγωγή σας ανάλογα. Το πόσο θα κρατήσει η δυσφορία σας δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί αλλά στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πρέπει να παίρνετε τα φάρμακα σας από 12 ως 24 μήνες. Μετά τόσο με το άτομο που κάνετε ψυχοθεραπεία αλλά και με το γιατρό θα συναποφασίσετε πως θα προχωρήσετε. Δεν μπορώ δυστυχώς να σας πω περισσότερα γιατί δεν ξέρω τη διάγνωση που έχετε λά... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Θα είναι καλό να το συζητήσετε με τους θεραπευτές σας.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Χρειάζετε χρόνος, δέσμευση και να είστε έτοιμοι για τις αλλαγές που είναι απαραίτητες να γίνουν για να δείτε μεγάλη βελτίωση, αν νοιωθετε πως έχετε ταιριάξει με τον ψυχολόγο σας και είστε ευθύς και ειλικρινής μαζί του τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλο το βάρος που κουβαλάτε. Είναι σημαντικό ότι διαπιστώνετε ότι υπάρχει βελτίωση μέσω της ψυχοθεραπείας και της φαρμακευτικής αγωγής. Είναι εξίσου σημαντικό να τη συνεχίσετε. Θα πρότεινα να απευθύνετε ακριβώς το ίδιο ερώτημα στη/στο ψυχολόγο σας. Είναι προτιμότερο να απαντηθεί από εκείνη/ον παρά από κάποιον άλλον επαγγελματία που δεν σας γνωρίζει καλά.

    Η διάρκεια αυτής της παράνοιας, όπως λέτε, θεωρώ ότι δυστυχώς δεν μπορεί να δοθεί σε αυτό εδώ το πλαίσιο. Ακούω ότι ήδη κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε. Έχετε υπομονή και πίστη, η λύση θα βρεθεί. Εμπιστευτείτε την ανάγκη του νου σας και του οργανι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Μπράβο σας που πήρατε την απόφαση να ξεκινήσετε Ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή.

    Όπως λέτε και εσείς η ίδια βρίσκεστε σε καλύτερο σημείο από αυτό που βρισκόσασταν πριν και αυτό σημαίνει πως κάτι δούλεψε.

    Σας προτρέπω να συζητήσετε τις ανησυχίες σας και με τον θεραπευτή σας, ωστόσο να θυμάστε ότι οι αλλαγές θέλουν τον χρόνο τους και γίνονται σταδιακά.

    Εμπιστευτείτε την βοήθεια που λαμβάνετε και προοδευτικά το άγχος θα μαλακώσει. Τα πάτε ήδη πολύ καλά!

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας, φαίνεται από αυτά που αναφέρετε (.."νιώθω ότι είμαι εκτός του μυαλού μου." ) ότι πάσχετε και από απροσωποποίηση (ο εαυτούς μου φαίνεται παράξενος, σαν σε όνειρο κλπ) που συνήθως συνοδεύεται και από από πραγματοποίηση (τα πράγματα, το εξωτερικό περιβάλλον φαίνεται περίεργο, σαν να το βλέπω πρώτη φορά, κλπ)!
    Αυτά τα συμπτώματα συνοδεύουν αρκετά συχνά την διαταραχή πανικού αλλα μπορεί να φαίνονται πολύ τρομαχτικά στον αμύη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Ο θεράπων ιατρός σας θα πρέπει να σας κατευθύνει σωστά, ώστε να ξεπεράσετε το πρόβλημα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αγαπητε/η φίλε/η, είναι δύσκολο να απαντήσω στην ερώτηση σας. Τα πιο κατάλληλα άτομα για να σας απαντήσουν είναι ο/η ψυχίατρος και ο/η ψυχοθεραπευτής/τρια σας.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Κατανοώ την ανησυχία σας και την ανυπομονησία για βελτίωση. Ωστόσο, η διαδικασία ανάρρωσης από κατάθλιψη, δυσθυμία και διαταραχές πανικού είναι διαφορετική για κάθε άτομο. Είναι θετικό που έχετε δει κάποια βελτίωση, αλλά η αποκατάσταση και η επανένταξη μπορεί να πάρει χρόνο.

    Συνεχίστε να συνεργάζεστε με τον ψυχοθεραπευτή σας και να τηρείτε την αγωγή σας, καθώς αυτά μπορούν να σας βοηθήσουν να κάνετε περισσότερη πρόοδο. Μην διστάσετε να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας με τον ειδικό σας, καθώς μπορεί να προσαρμόσει την προσέγγιση ή τη θεραπεία ανάλογα.

    Είναι σημαντικό να έχετε υπομονή και να αναγνωρίσετε ότι η ανάρρωση μπορεί να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • καλησπέρα σας, ρωτήστε τον ψυχοθεραπευτή σας που γνωρίζει την περίπτωσή σας
    https://www.youtube.com/watch?v=9ImqE3kUcW0&t=1711s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλημέρα σας.
    Η κατάθλιψη είναι μια καθημερινή και συνάμα σοβαρή δυσκολία που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι στην καθημερινότητά τους. Εφόσον υποστηρίζεστε με φαρμακευτική αγωγή αλλά και ψυχοθεραπεία, επενδύστε στη βοήθεια που λαμβάνετε και στον χρόνο, για να βελτιωθεί προοδευτικά η πορεία σας.
    Συζητήστε το θέμα με τον ψυχοθεραπευτή σας. Πιστώστε χρόνο στον εαυτό σας, για να αισθανθείτε καλύτερα. Ο χρόνος αποκατάστασης της διάθεσής σας είναι πολυπαραγοντικός.
    Στη διάθεσή σας.
    Με εκτίμηση,
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας, εφόσον βρίσκεστε σε ψυχοθεραπεία θα ήταν πιο ωφέλιμο για εσάς να μεταφέρεται αυτούς τους προβληματισμούς στον θεραπευτή ή θεραπεύτρια σας, που έχοντας καλύτερη κλινική εικόνα για εσάς θα μπορέσει να σας δώσει μία πιο αποτελεσματική βοήθεια.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνο για να αποδώσει. εφόσν ήδη αισθάνεστε καλύτερα, βρίσκεστε σε καλό δρόμο. Θα πρέπει να δώσετε χρόνο στην διεργασία να εξελιχτεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • ρωτηστε καλυτερα τον θεραπευτη σας που σας ξερει κιολας

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι