• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Έχω κλειστεί στο εαυτό μου νιώθω αβολα αμήχανα δε μπορώ να επικοινωνήσω ούτε τα βασικά σέρνομαι το τελευταίο καιρό με έχω ξαναβάλει στη θέση αυτή είναι σαν να υπάρχω χωρίς να ζω σε κανονική συνθήκη είμαι πολύ ανοιχτή κοινωνική με το οποίο κ εύστροφη σ αυτή τη φαση μέχρι κ με φιλικά προσωπα έχω γίνει γνωστή μου έρχονται να μου πούνε μας λειπεις κλπ αλλά αυτό δε μου αλλάζει κάτι ίσως νιώθω κ χειροτερα αν κ το βρίσκω τρυφερό έχω βαρεθεί να με βάζω σε αυτό..τώρα μιας κ νιώθω δε μπορώ να επικοινωνήσω πρακτικά το χω ρίξει στα βιβλία πράγμα που θεωρώ Λαθος αλλά δε ξέρω τι να κάνω..πράγματα που κάνα τρομερα τώρα τα κάνω αισχος..από υπόδειγμα περίγελος στο όντως κ το ξέρω κ γώ γιατί έχω ζήσει κ στα δυο..έκανα ψυχοθεραπεία χρόνια βοηθήθηκα επειτα είδα ότι δε θα μπορούσα να μαθω κάτι παραπάνω όποτε διακόψαμε κ πηγα σε νέο άτομο με το οποίο έχω κάνει 7συνεδριες αλλά δε έχω μάθει κάτι καινούργιο για μενα δε ενιωσα καλύτερα ούτε νιωθω να χω βοηθηθεί ίσως έχω προβληματιστει..τι λέτε να εμπιστευτώ τη διαδικασία μαι δω κ ας μη αλλάζει τίποτα;κ αυτό με τα βιβλία είναι κακο;ή λαθος προσεγγιση μιας κ κανονικά δε θα αποτελούσε ρουτινα μου αλλά από κει που μίλαγα με 15ατομα κ είχα βαθιά επικοινωνία τώρα οποίος κ να ναι μπροστά μου νιώθω αμήχανα αβολα κ βγαζω κάτι πολύ θαμπο

22 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά δεν υπάρχει λάθος ή σωστό. Υπάρχει το τι είναι λειτουργικό και βοηθητικό για το κάθε άτομο. Με μπερδεύει το «δεν είχα τίποτα αλλά να μάθω από την ψυχοθεραπεία και διακόψαμε». Η ψυχοθεραπεία είναι συνεχής εξέλιξη εάν το επιθυμεί το άτομο. Απαντάς στο αίτημα. Μόνο έτσι κλείνει ο κύκλος. 7 συνεδρίες είναι ελάχιστες. Σε αρκετές περιπτώσεις η ψυχοθεραπεία κρατάει χρόνια.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητή φίλη,
    Πιστεύω στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας, αρκεί να γίνει το κατάλληλο ταίριασμα..
    Δώσε ένα μικρό διάστημα περιθώριο να γνωριστείτε με τον θεραπευτή, την θεραπεύτρια σου πριν αποφασίσεις να αλλάξεις.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Εύχομαι να αισθάνεστε καλύτερα. Εύχομαι να δώσατε ευκαιρία στον νέο ψυχοθεραπευτή και να μην σταματήσατε να διαβάζετε. Διαφορετικά εύχομαι να έχετε αναζητήσει κάποιον νέο θεραπευτή και να χτίσετε καινούρια πράγματα μαζί.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Κάνατε ψυχοθεραπεία χρόνια και τώρα είστε χειρότερα ? Μου κάνει εντύπωση! , Αλήθεια δεν έχω απαντήσεις γιατί μου δημιουργούνται πολλά ερωτηματα από το μήνυμα σας , το να κλείνεστε σίγουρα δεν σας βοηθάει , να δείτε αν ταιριάζετε με το νέο ειδικό που πατε τώρα , αυτό σημαίνει πως μετά από κάθε συνεδρία θα πρέπει να νοιωθετε λίγο πιο αισιόδοξη να νοιωθετε την ελπίδα , αν αυτό δεν σας συμβαίνει ίσως να μην ταιριάζετε, να βρείτε άλλον συνάδελφο , σίγουρα μην μείνετε χωρίς βοήθεια, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ίσως σου βγαίνουν συναισθήματα παλιά λόγω ψυχοθεραπειας

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας! δώστε λίγο χρόνο ακόμα:)

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Η ψυχοθεραπεία είναι μια πολύ ιδιαίτερη και απαιτητική διαδικασία στην οποία ένας άνθρωπος επενδύει.
    Για να χτιστεί η λεγόμενη θεραπευτική συμμαχία συντρέχουν διάφοροι λόγοι.
    Δοκιμάστε έναν νέο ψυχοθεραπευτή με τον οποίο θα ταιριάξετε και θα νιώσετε ότι μπορεί να σας στηρίξει. Δεν έχετε βρει σε αυτή τη φάση τον κατάλληλο, όπως την πρώτη φορά. Εφόσον παραιτηθείτε, θα μείνετε δέσμια των θολών συναισθημάτων.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Από τα λεγόμενά σου παρατηρώ ότι "σταματάς" όταν αισθάνεσαι ότι δεν μαθαίνεις κάτι καινούριο. Δεν φαίνεται από το κείμενο σου αν έκλεισες την προηγούμενη θεραπεία σου ή την διέκοψες ξαφνικά. Αν το παραπάνω σχετικά με το διακόπτω όταν κάτι μου είναι πλέον οικείο, έχει κάποιο νόημα για εσένα, θα πρότεινα να το φέρεις αυτό στην θεραπεία σου, ώστε να το δουλέψετε μαζί με τον θεραπευτή / θεραπεύτρια σου

    Φραγκάτου Μυρτώ

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια Msc

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για το φορτίο που σηκώνετε. Από αυτά που περιγράφετε καταλαβαίνω ότι μοιάζει σαν ο εαυτός σας να χωρίζεται στα δύο.. Τη μία στιγμή είστε κοινωνική, ευχάριστη, με βαθιά και ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους, ενώ την άλλη κλείνεστε στον εαυτό σας, ενοχλείστε από τη παρουσία άλλων ανθρώπων στον ίδιο χώρο, δυσκολεύεστε να επικοινωνήσετε.

    Είναι σημαντικό ότι βοηθηθήκατε από τη ψυχοθεραπεία που κάνατε χρόνια, ωστόσο ο στόχος σας και τότε αλλά και τώρα μοιάζει να είναι να "μάθετε κάτι παραπάνω" για τον εαυτό σας. Είναι σίγουρα ωφέλιμο να μαθαίνουμε πράγματα για τον εαυτό μας, να απαντάμε στα "γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    "...δε έχω μάθει κάτι καινούργιο για μενα δε ενιωσα καλύτερα ούτε νιωθω να χω βοηθηθεί ..."
    Συζητήστε το θέμα με τον / την ψυχολόγο σας (... ίσως έχω προβληματιστει...)Για ποιο πράγμα έχετε προβληματιστεί;
    Αν δεν μείνετε ικανοποιημένη από το αποτέλεσμααυτής της συζήτησης, αναζητήστε έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στη Γνωσιακή ψυχοθεραπεία!
    Βάλτε ξεκάθαρους ψυχοθεραπευτικούς στόχους !
    (Δηλαδή: τι θέλω να πετύχω,
    με πιο τρόπο θα το πετύχω.
    Πως θα ξέρω ότι το πέτυχα!)

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Αν κάτι σας είναι παρήγορο και βοηθητικό σ΄αυτήν την δύσκολη φάση, θα έλεγα ότι μπορείτε να το συνεχίσετε χωρίς ενοχές και αξιολογήσεις. Από την στιγμή που είστε ήδη σε μια θεραπευτική διαδικασία θα σας προέτρεπα να μιλήσετε στον/ην θεραπευτή/τρια σας για όλες αυτές τις σκέψεις, τις παρατηρήσεις, τις προσδωκίες που έχετε από τη διαδικασία και να δείτε από κοινού αν κάτι θα σας βοηθούσε περισσότερο. Αν και 7 συνεδρίες είναι συνήθως μικρό διάστημα, έχει αξία και νόημα ό,τι προβληματισμός σας προκύπτει από την συνεργασία να τον φέρνετε στη διαδικασία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειαζεται να επισκεφτειτε και ψυχιατρο. επισης να πιστεψετε στην θεραπεία σας. εαν πηγαινετε αρνητικά προκατειλημμένος,η, δεν μπορειτε ουτε να ανοιχτειτε, ουτε να δεχτειτε βοήθεια.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα και καλό μήνα. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας χρειάζεται χρόνο, σε όποιον ειδικό και αν πάτε. Ένα από τα πιο σημαντικά κριτήρια όμως είναι εαν εσείς αισθάνεστε ότι σας βοηθάει, ότι παίρνετε κάτι από όλο αυτό. Οι προβληματισμοί που αναφέρεται χρειάζεται να συζητηθούν μέσα στο θεραπευτικό πλαίσιο με την/ τον ψυχολόγο σας. Εαν δεν αίσθάνεστε ότι μπορείτε να τα επικοινωνήσετε αυτά μέσα στη θεραπεία ή ότι δε μπορεί να σας βοηθήσει σε αυτό που βιώνετε ίσως να χρειάζεται να επισκεφτείτε άλλον/ άλλην ειδικό.
    Εαν θέλετε να το συζητήσουμε περαιτέρω μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Συζητείστε το με τον θεραπευτή σας. Εάν δεν πάρετε πειστική απάντηση μιλείστε με άλλον.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλό ή κακό έχει να κάνει με το πως αισθάνεστε ! Παράλληλα δώστε μια ευκαιρία στον καινουριο σας ψυχολόγο και ίσως ψάξτε μια πιο βαθιά προσέγγιση όπως είναι η ψυχοθεραπεία Gestalt που μπορεί να βοηθήσει άτομο που έχουν ήδη κάνει δουλειά με τον εαυτό τους να πάνε πιο πέρα. Τώρα σχετικά με το ότι αλλάξατε αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό , διότι μπορεί να ήσασταν κοινωνική για να αρέσετε στους άλλους και όχι από δικο σας χαρακτηριστικό . Οι πολλοί φίλοι δεν σημαίνει και ουσιαστικοί . Τροφή για συζήτηση με το θεραπευτή σας. Εύχομαι καλή συνέχεια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Η ψυχοθεραπεια θελει χρονο για να οδηγησει σε αλλαγες. με ενα καινουριο θεραπευτη θα δειτε τον εαυτο σας με αλλο τροπο σε μια νεα σχεση και θα σας δωσει διαφορετικα πραγματα. Χρειαζεται να δωσετε χρονο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Τα βιβλία δεν είναι αίτιο αλλά σύμπτωμα. Αν θέλεις και έχεις το κουράγιο για μια ακόμη προσπάθεια ψυχοθεραπευτικά έλα σε επαφή μαζί μου. Ελπίζω σύντομα να αισθανθείς καλύτερα .

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας εφόσον βρίσκεστε ήδη σε θεραπεία με κάποιον ειδικό θα ήταν πολύ βοηθητικό και ορθότερο για εσάς να επικοινωνήσετε αυτή την ανάγκη σας και τον προβληματισμό σας μαζί του. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσει να σας συμβουλέψει καλύτερα για το πως μπορείτε να συνεχίσετε την διαδικασία.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αγαπητητή φίλη φαίνεται να περνάτε πολύ δύσκολη φάση ζωής. Αν δεν σας έχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία μήπως θα ήταν καλύτερα να μιλήσετε με τον παρόντα/ουσα ψυχοθεραπευτή/τρια ώστε να δείτε μαζί μήπως μια ψυχιατρική αξιολόγηση θα μπορούσε να βοηθήσει; Τα βιβλία από μόνα τους δεν κάνουν κακό, δεν είμαι σίγουρος όμως από όσα γράψατε αν σας βοηθούν σε κάτι. Μην το αφήσετε να σας πάρει από κάτω και εφόσον είστε σε ψυχοθεραπεία μιλήστε για την πιθανότητα να χρειαστείτε μια βοήθεια πέραν της ψυχοθεραπευτικής συζήτησης.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • 7 συνεδρίες ίσως ακούγονται αρκετές ώστε να μπορείτε να σχηματίσετε άποψη αν ο ψυχολόγος σας ταιριάζει ή όχι. Αν νιώθετε ότι δεν βοηθιέστε, ζητήστε παραπομπή και πηγαίντε σε άλλον. Τα βιβλία πώς είναι δυνατόν να σας κάνουν κακό;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να εμπιστευτείτε κάποιο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με τα προβλήματά σας. Ουσιαστικά θα πρέπει να δείτε ποιος σας ταιριάζει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα, αρχικά φαίνεται πολύ έντονο και πολύ δύσκολο αυτό που βιώνετε. Ένας από τους βασικούς στόχους στην ψυχοθεραπεία, πέρα από το ότι μπορεί να λειτουργήσει και ψυχοεκπαιδευτικά, είναι και η δημιουργία μίας ασφαλούς σχέσης, μίας σχέσης εμπιστοσύνης με τον θεραπευτή, για να μπορέσουν να δουλευτούν κάποια ζητήματα. Αυτή η σχέση, ουσιαστικά συν-δημιουργείται από το θεραπευτή και το θεραπευόμενο και σίγουρα χρειάζεται δουλειά και χρόνο. Το να μοιραστείτε όλη αυτή τη δυσκολία σας, καθώς και το ερώτημα ''με βοηθάει η δουλειά που κάνουμε εδώ μέχρι τώρα''; με το θεραπευτή που δουλεύεται, αν και εφόσον νιώθετε άνετα, θα μπορούσε ... Διάβασε περισσότερα

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια