• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια, χάνω σταδιακά το ενδιαφέρον μου για τα πάντα, αλλά τις τελευταίες ημέρες οι σκέψεις μου έχουν γίνει ανυπόφορες. Μισώ την ζωή μου, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για το οτιδήποτε. Θέλω να κοιμάμαι όλη την ημέρα. Όσο είμαι ξύπνιος είμαι αυτοκαταστροφικός επαγγελματικά, συναισθηματικά και σωματικά. Έχω ανθρώπους που εξαρτώνται από εμένα. Άνδρας, 35.

19 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο και βασανιστικό αυτό που περνάτε. Έχετε δοκιμάσει να μιλήσετε σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας! Διανύεται μια αρκετά δύσκολη περίοδος όπως καταλαβαίνω και θα ήθελα να σας αφήσω εδώ κάποιες πηγές αναφοράς που ίσως σας φανούν χρήσιμες. Για αρχή εάν νιώθετε άνετα θα ήταν αρκετά βοηθητικό για εσάς να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία εάν δεν κάνετε ήδη, ώστε να αρχίσετε να χτίζετε την αίσθηση της ασφάλειας πως κάθε εβδομάδα θα έχετε την μέρα και την ώρα σας που θα είναι αφιερωμένη σε εσάς για να εκφραστείτε και να την αξιοποιήσετε όπως εσείς επιθυμείτε, σε συνεργασία με τον/την θεραπευτή/ρια σας. Σχετικά με την αυτοκαταστροφική σας τάση, κυρίως τη σωματική που θα μπορούσε να είναι και επικίνδυνη για εσάς τον ίδιο σε πρώτη φάση σας παρα... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Νομίζω ότι θα σας βοηθούσε να ξεκινήσετε ψυψοθεραπεία για να διερευνήσετε όλα αυτά που αισθάνεστε.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Φαίνεται πως η εικόνα που παρουσιάζεται για το πώς αντιμετωπίζεται την ζωή πλέον,είναι με αρνητική χροιά.Να θυμάστε ότι ακόμη και αυτά τα συναισθήματα κάτι έχουν να μας πουν.Ας τα ακούσουμε,για να μπορέσουμε και να τα διαχειριστούμε.Σας προτείνω να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία!

    Ματαλιωτάκη Αγγελική
    Ψυχολόγος

    Ματαλιωτάκη Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • ίσως πρόκειται για μια απόσυρση από τη ζωή που έχει τους λόγους της κάπου βαθειά. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου θα σας βοηθήσει να διαυγάσετε τα αίτια αυτής της της θλίψης και της ανηδονίας και να φτιάξετε μία ζωή, όπως τη θέλετε εσείς. Ίσως και όσοι εξαρτώνται από εσάς αυξάνουν το βάρος. Πρέπει πρώτα απ' όλα , όμως, να είστε εσείς καλά. Θ α χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-Ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα μερικές φορές η ζωή μας μπορεί να γίνει πάρα πολύ δύσκολη αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα διαρκέσει για πάντα καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον ψυχολόγο

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Φαίνεται να είναι σύμπτωματα κατάθλιψης αυτό που μπορεί να σε βοηθησει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι απαραίτητο να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας. Το συναίσθημα της παραίτησης, της ματαίωσης και οι αυτοκαταστροφικές τάσεις έχουν την ικανόητα να μας βυθίζουν όλο και περισσότερο. Δεδομένου ότι αναφέρετε πως σταδιακά χειροτερεύει, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια. Το να ζητάμε βοήθεια είναι πράξη δύναμης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Διαβάζω αυτά που περιγράφετε και σκέφτομαι το πόσο δυσάρεστο είναι στην ηλικία σας κάποιος να νιώθει έτσι. Αυτά που λέτε χρειάζεται να τα επεξεργαστείτε με ένα/μία έμπειρη ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή/τρια ώστε να δείτε που οφείλονται, πως πρόκυψαν στην ζωή σας εξετάζοντας γεγονότα και εμπειρίες σας από το παρελθόν μέχρι σήμερα. Φαίνεστε εκτός των άλλων να περνάτε και μια υπαρξιακή κρίση. Χρειάζεται να μιλήσετε για τη ζωή σας στον/ην επαγγελματία που θα επισκεφτείτε ώστε να ξεκαθαρίσει αν πρόκειται για αυτό ή υπάρχει περίπτωση να έχετε μπει στην κατάθλιψη. Σε κάθε περίπτωση το χειρότερο είναι να μην κάνετε τίποτα αυτά τα πράγματα δεν... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ακούγεται σα να διανύετε μια περίοδο με καταθλιπτικά συμπτώματα που επιβαρύνουν όλο και περισσότερο την καθημερινότητά σας. Θα σας πρότεινα ανεπιφύλακτα, αν δεν το κάνετε ήδη, να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Σκεφτείτε αν θα νιώθατε πιο άνετα με έναν άντρα ή με μια γυναίκα ψυχολόγο, καθώς παίζει ρόλο και το φύλο του θεραπευτή στο να αισθανθείτε πιο οικεία. Χρειάζεται να φροντίσετε τον εαυτό σας ώστε να φροντίζετε κατ’επέκταση και τους άλλους 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας άμεσα. Είναι αρκετά τα 2 χρόνια που πιθανόν προσπαθήσατε να διαχειριστείτε μόνος σας τις δυσκολίες σας. Καλύτερα να πάρετε και μια επαγγελματική γνώμη.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας.
    Από τη συνθήκη που περιγράφετε φαίνεται να βρίσκεστε σε μία πολύ δύσκολη συναισθηματικά συνθήκη, η οποία φαίνεται να σας δημιουργεί δυσκολίες στην καθημερινή λειτουργικότητά σας. Φαίνεται οι σκέψεις σας να αποκτούν τόσο μεγάλη δύναμη πάνω σας που να σας ρίχνουν σε μία σωματική αδράνεια. Επίσης φαίνεται να σηκώνετε το βάρος μόνος σας. Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε θεραπεία προκειμένου όλο το συναισθηματικό φορτίο να μοιραστεί με τον/την ψυχολόγο σας και να σας παρέχει την κατάλληλη φροντίδα και στήριξη.

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Το παρατεταμένο χρονικό διάστημα που βιώνεις έλλειψη ικανοποίησης , σε έχει δυακολέψει ακόμα περισσότερο. Μήπως έχει έρθει ή ώρα να προσφέρεις μια αγκαλιά και λίγη ικανοποίηση στον εαυτό σου;

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία η φάρμακο για να αντιμετωπιστεί όλο αυτο

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι καταθλιπτικόμορφα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προταθεί θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Αρχικώς προτείνω ψυχιατρική εκτίμηση για διάγνωση και έπειτα ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Γεια σας. Αυτά που αναφέρετε είναι συμπτώματα που αφορούν σε θέμα ψυχικής υγείας . Μπορούν να αντιμετωπιστούν αν πάρετε βοήθεια από ψυχίατρο . Τα 2 χρόνια που πέρασαν είναι ήδη αρκετά και είναι κρίμα να υποφέρετε κι άλλο . Ζητήστε άμεσα βοήθεια !

    Μανωλοπούλου Δανάη Ιωάννα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ευαγγελισμός

  • Πιθανόν να έχετε κατάθλιψη. Χρειάζεστε βοήθεια. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για αγωγή, και μετά να πάρετε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή ώστε να αντιμετωπίσετε τις αιτίες της

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται ομολογουμένως πολύ βαρύ και δύσκολο. Λυπάμαι πολύ. Σαν κάτι να έχει αλλάξει σημαντικά για εσάς τα τελευταία δύο χρόνια. Απώλεια ενδιαφέροντος, ανυπόφορες σκέψεις, μεγάλη ανάγκη για ύπνο, αυτοκαταστροφικότητα. Μισείτε τη ζωή σας. Παράλληλα, μοιάζει να νιώθετε και πίεση να ανταπεξέλθετε στα καθήκοντά σας απέναντι στους ανθρώπους που εξαρτώνται από εσάς, και αναρωτιέμαι πόσο επιπλέον επιβαρυντικό πρέπει να είναι αυτό... σα να μην έφταναν όλα τα υπόλοιπα.

    Αν θέλετε να δείτε σύντομη βελτίωση ώστε να μπορέσετε να γίνετε γρήγορα λειτουργικός, μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να σας συντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα