• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Παρουσιάζω όλα τα συμπτώματα από τα οποία χαρακτηρίζεται η κατάθλιψη .Παίρνω ένα ζολώφτ των 100 mg ,αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Βρίσκομαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση .Πως μπορώ να βοηθηθώ

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να διατηρείτε επικοινωνία με τον γιατρό σας και να του αναφέρετε το πώς αισθάνεστε, καθώς μπορεί να χρειάζεται κάποια ρύθμιση η αγωγή σας. Ακόμη, είναι σημαντικό σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή να λαμβάνετε και ψυχοθεραπευτική βοήθεια ώστε να είναι πιο αποτελεσματική η θεραπεία σας.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Είναι δυσάρεστο να ακούω ότι αντιμετωπίζετε τόσο δύσκολες στιγμές και ότι η τρέχουσα θεραπεία δεν φαίνεται να σας βοηθάει. Εάν παρουσιάζετε όλα τα συμπτώματα κατάθλιψης και δεν βλέπετε βελτίωση με τη θεραπεία που λαμβάνετε, είναι σημαντικό να αναζητήσετε πρόσθετη υποστήριξη και βοήθεια. Είναι σημαντικό να ενημερώσετε τον ψυχίατρο σας για την έλλειψη βελτίωσης και την επιδείνωση της κατάστασής σας. Ο γιατρός σας μπορεί να αναθεωρήσει το σχέδιο θεραπείας σας και να εξετάσει τη δυνατότητα προσαρμογής της δόσης του φαρμάκου σας ή της αλλαγής της θεραπείας. Σκεφτείτε τη δυνατότητα να αρχίσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας με έναν ειδικό σε ψυχική υγεία,... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η κατάσταση που βιώνεις. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να αποτελέσει μια πολύ αποτελεσματική μορφή υποστήριξης για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Μέσω της ψυχοθεραπείας, μπορούμε να εργαστούμε μαζί για να κατανοήσουμε βαθύτερα τις ρίζες της κατάθλιψης, να αναγνωρίσουμε και να αντιμετωπίσουμε τυχόν αρνητικά μοτίβα σκέψης ή συμπεριφοράς που ενδεχομένως συντηρούν την καταθλιπτική διάθεση και να αναπτύξουμε νέες, πιο θετικές στρατηγικές αντιμετώπισης.
    Η ψυχοθεραπεία προσφέρει επίσης έναν ασφαλή χώρο για να εκφράσεις τα συναισθήματα και τις εμπειρίες σου, βοηθώντας σε να ανακουφιστείς από το βάρος τους. Είναι μι
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Ξεκινήστε ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ! Ποιός έδωσε διάγνωση και ποιός χορήγησε φάρμακα?

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι. Παρουσιάζετε όλα τα συμπτώματα της κατάθλιψης, και παίρνετε zoloft για να βοηθηθείτε, χωρίς όμως ουσιαστική βελτίωση. Η αγωγή στις περισσότερες περιπτώσεις λειτουργεί υποστηρικτικά, ρυθμιστικά, ή/και κατασταλτικά. Δεν αποτελεί από μόνη της θεραπεία, αλλά προτείνεται να συνδυάζεται με ψυχοθεραπεία, για πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσματα. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να επεξεργαστείτε και να βρείτε διέξοδο σε όλα αυτά που σας ταλαιπωρούν. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θεραπεία, θεραπεία, θεραπεία. Τα φάρμακα δεν είναι η λύση. Κοίταξε τί συμβαίνει πίσω από τη σκηνή. Ο εαυτός σου προσπαθεί να σε κάνει να του δώσεις σημασία. Δοκίμασε να δεις έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Στη διάθεσή σου για περισσότερα

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Η κατάθλιψη είναι μια ψυχική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από έντονη θλίψη και απώλεια ενδιαφέροντος για πράγματα που μας ευχαριστούσαν παλιότερα. Άλλα συμπτώματα περιλαμβάνουν τη μείωση της ενέργειας και της σεξουαλικής επιθυμίας, δυσκολία στην εστίαση και αδυναμία λήψης αποφάσεων κ.α.
    Η ψυχολογική κατάσταση σας, παρά τη χρήση ζολοφτ, δεν έχει βελτιωθεί και αυτό αξίζει προσοχής.
    Για να βελτιωθείτε, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια και από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, καθώς και να θυμάστε ότι η αντιμετώπιση της κατάθλιψης είναι μια διαδικασία που απαιτεί υπομονή και επιμονή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε πάλι με ψυχίατρο για τροποποίηση της αγωγής σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το χάπι μόνο του δεν φτάνει , χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος