• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/12/2023

Δεν έχω όρεξη για τίποτα βαριέμαι συνεχώς τα πάντα νιώθω συνέχεια κουρασμένος, τι μπορεί να μου συμβαίνει?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε σχετίζονται με την απουσία ενδιαφέροντος και την απώλεια της ενέργειας. Μια πιθανή αιτία μπορεί να είναι μια μορφή κατάθλιψης, μια διαταραχή της διάθεσης που μπορεί να επηρεάσει τη διάθεση και την ενέργεια. Η αυξημένη κούραση και η έλλειψη ενδιαφέροντος είναι συνήθως συμπτώματα αυτής της διαταραχής.
    Θα σας συμβουλεύσω να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε την κατάσταση. Μαζί με τον ψυχολόγο θα διερευνήσετε τις πιθανές αιτίες και θα σας παρέχει εργαλεία και στρατηγικές για να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα που αναφέρετε.
    Ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Εξαρτάται σε ποια ηλικία είστε. Αν είστε έφηβος/η ή εκεί κοντά είναι φυσιολογικό, αν όχι τότε θα πρέπει να αναρωτηθείτε για τον τρόπο ζωής σας, αν τρώτε καλά, αν κοιμάστε το βράδυ σχετικά κανονικά και όχι μετά τις 1-2 τα μεσάνυχτα και αν η ζωή σας περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες ασχολίες. Επίσης κάτι σας έχει αγχώσει-στενοχωρήσει και το κρατάτε μέσα σας. Καλή δύναμη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • κάντε πρώτα έναν καλό βιοχημικό έλενχο

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Ισως κάποια μορφή κατάθλιψης ή άγχος. Θα ειναι καλυτερα να επισκεφτειτε ψυχοθεραπευτη ώστε να σας προτεινει, αφου σας ακουσει, αυτό που ειναι καταλληλο για εσας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δεν είναι τόσο απλό μια απάντηση , χρειάζεστε διερεύνηση, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος