• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/09/2023

Αντιμετωπίζω έναν οξύθυμο προϊστάμενο που σε κάθε πρόβλημα ουρλιάζει και κατηγορεί το προσωπικό. Κάνω υπομονή χρόνια γιατί έχω ανάγκη τη δουλειά αυτή και δεν υπάρχει δυνατότητα να πάω αλλού. Αισθάνομαι πια ότι δεν υπάρχω, ότι είμαι άλλος. Παραμελώ τον εαυτό μου και την οικογένειά μου και δυσκολεύομαι να επιλύσω οικογενειακά ζητήματα.

20 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας,

    Ο οξύθυμος προϊστάμενος φαίνεται να επιβαρύνει τις οικογενειακές δυσκολείες που αναφέρετε. Επίσης, το ότι το υπομένετε χρόνια ίσως το έχει κάνει και πιο δύσκολο πλεον για εσάς.

    Σε αυτά τα ζητήματα δεν υπάρχει εύκολη και γρήγορη απάντηση. Θα σας βοηθούσε να σηζητήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να νιώσετε καλύτερα και να βρείτε πιθανές λύσεις.

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας, το αλλο ατομο, ιδιαιτερα η συμπεριφορα και ψυχοσυνθεση του, ειναι εκτος του ελεγχου μας. Τι μπορουμε να κανουμε σε τετοια περιπτωση ομως? Ορια να βαλουμε. Ειτε αυτα τα ορια ειναι προς εμας, η προς το αλλο ατομο. Θα μπορουσαμε αν ειναι δυνατον να εκφρασουμε αυτο που θελουμε με υπιο τροπο στον υπευθυνο, να του δωσουμε με ευγενικο τροπο να καταλαβει τις δυσκολιες που μας δημιουργουνται (το οριο να θεσουμε προς το αλλο ατομο). Σε περιπτωση που δουμε οτι δεν δουλευει, πρεπει να βαλουμε στον εαυτο μας οριο. Ειναι σιγουρα μια δυσκολη κατασταση, και φαινεται απαιτητικος ο προισταμενος σας, αλλα γιατι το ατομο αυτο το αφηνουμε να μας επιρεαζ... Διάβασε περισσότερα

    Τσουτσάνης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος

    Κουκάκι

  • Σε ορισμένες καταστάσεις ενδέχεται να θεωρούμε ότι δεν υπάρχει διέξοδος. Είναι κρίσιμο όταν καταπιέζουμε τον εαυτό μας μέσα σε ανάλογες καταστάσεις να εξετάσουμε όλες τις πιθανές επιλογές, τις προσωπικές ανάγκες και κυριότερα τις μακροπρόθεσμες συνέπειες αυτής της καταπίεσης.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Χαίρεται. Το εργασιακό bulling είναι συχνό στις μέρες μας, όμως σε κάθε περίπτωση χρειάζεται διερεύνηση για το πως εσείς το βιώνετε. Χρειάζεστε απλά τεχνικές διαχείρισης αν επιθυμείτε να παραμείνετε στο χώρο εργασίας σας, Θα βοηθούσε επίσκεψη σε ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/ Ψυχολόγο.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι, όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματιας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας... πρέπει να σε υπενθυμίσω ότι κάνατε μια επιλογή:
    να κάνετε "υπομονή " για χρόνια!
    Τώρα ήρθε ο λογαριασμός και τα
    αποτελέσματα είναι αυτά:
    "Αισθάνομαι πια ότι δεν υπάρχω, ότι είμαι άλλος. Παραμελώ τον εαυτό μου και την οικογένειά μου και δυσκολεύομαι να επιλύσω οικογενειακά ζητήματα."!
    Άρα πρέπει να κάνετε μια διαφορετική επιλογή και να μάθετε πώς να την εφαρμόσετε!
    Γι'αυτό χρειάζεστε βοήθεια από έναν έμπειρο ψυχολό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Όλο αυτό το οποίο περιγράφετε είναι αυτό που ορίζεται στην βιβλιογραφία ως ¨σύνδρομο mobbing¨. Το σύνδρομο αυτό, ορίζεται σε κάθε ¨επαναλαμβανόμενη, καταχρηστική συμπεριφορά¨ που εκδηλώνεται με λόγια, πράξεις κ.α. και μπορεί να τραυματίσει την προσωπικότητα, τη σωματική ή και την ψυχική σταθερότητα ενός ανθρώπου, να φέρει αρνητικά αποτελέσματα στην εργασία του και φυσικά να διαταράξει το εργασιακό κλίμα μέσα στην ομάδα που ανήκει.
    Αν λοιπόν σκεφτούμε πόσο χρόνο καθημερινά βρισκόμαστε στην εργασία μας, και πόσο σημαντικό είναι για την κοινωνική και ψυχική ισορροπία μας η ικανοποίηση που αντλούμε μέσα από αυτήν, καταλαβα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Λυπαμαι για την κατάσταση σας. Ακούγεται πολύ στενάχωρη.
    Εύχομαι να βρείτε τους ιδανικούς για εσας πόρους δύναμης ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε ή να αλλάξετε αυτό που σας δυσκολεύει. Σκέφτομαι πως ίσως μιλώντας για αυτό σε κάποιον που εμπιστεύεστε να εμφανιστεί η λύση..

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η συστηματική ψυχολογική τρομοκρατία στον εργασιακό χώρο μπορεί να έχει ψυχικά πολύ οδυνηρές συνέπειες. Αν σας αρέσει το διάβασμα θα μπορούσα να σας προτείνω το βιβλίο της Marie-France Hirigoyen Ηθική Παρενόχληση που περιγράφει πολύ καλά όλη αυτήν την συνθήκη και ίσως σας δώσει και κάποιες ιδέες. Από εκεί και πέρα ίσως μπορεί να σας φανεί χρήσιμο να ζητήσετε βοήθεια και να βρείτε την κατάλληλη υποστήριξη, ώστε να μην συνεχίζετε να το αντιμετωπίζετε μόνος.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ακούγεται ότι ο προΪσταμενος εισβάλει στον ζωτικό σας χώρο για χρόνια και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μικαραίνετε τόσο που νιώθετε ότι δεν υπαρχετε. Θα πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας όπου σ' ένα πλαίσιο ασφάλειας και αποδοχής θα μπορέσετε να βρείτε ενεργητικούς και θετικούς τρόπους για σας, να οριοθετείτε τον προοΪστάμενο ή όποιον άλλον άνθρωπο στη ζωή σας έχει αντιστοιχες συμπεριφορές.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό, ακούγεται πολύ κουραστικό να έχετε έναν προϊστάμενο που όχι μόνο αδυνατεί να αναλάβει τις ευθύντες του, αλλά και να επιπλήττει και το προσωπικό, σχεδόν με επιθετικό, βίαιο τρόπο. Φαίνεται ότι αυτή η συνθήκη σας έχει επηρεάσει ευρύτερα, τόσο σε επίπεδο ταυτότητας ("αισθάνομαι ότι δεν υπάρχω, ότι είμαι άλλος", "παραμελώ τον εαυτό μου"), όσο και σε επίπεδο οικογένειας. Και όλα αυτά μαζί μοιάζουν να δημιουργούν ένα φαινομενικά ανυπέρβλητο αδιέξοδο...

    Λέτε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να πάτε αλλού. Προφανώς υπάρχουν σοβαροί λόγοι για να λέτε κάτι τέτοιο, και τους σέβομαι, ωστόσο σας προσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Σαν να καθρεπτίζεται αυτή η υποτίμηση που παίρνεις από τον προϊστάμενο και να την αναγνωρίσεις πλέον και στο επίπεδο της οικογένειας. Με τη βοήθεια της προσωποκεντρικής ψυχοθεραπείας και ενός ψυχοθεραπευτή θα μπορούσες να αναγνωρίσεις τα όρια. Αν δεν μπορείς να τα θέσεις στο αφεντικό να αποδεχθείς ότι υφίστασαι αυτή την κατάσταση για κάποιους λόγους τους οποίους ελέγχεις εσύ, να μη μεταφέρεται όλο αυτό σε όλες τις πτυχές της ζωής σου. Εν τω μεταξύ θα δυναμώσεις ψυχικά και να μπορείς να παρουσιάζεις το μέχρι που είναι οκ το φέρσιμο που αναφέρεις.
    Καλή δύναμη
    ΚΜ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον δεν υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησης από τη συγκεκριμένη εργασιακή συνθήκη, θα μπορούσε να φανεί ωφέλιμη η κατανόηση της δικής σας πραγματικότητας. Άλλωστε, παρότι ένα τοξικό περιβάλλον σπάνια μεταβάλλεται (όσο η συνθήκη παραμένει η ίδια), η υποστήριξη και ενίσχυση των «θυμάτων του» μπορεί να είναι ψυχοθεραπευτική.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα,
    Δυστυχώς η εργασιακή "τρομοκρατία" είναι πλέον ένα φαινόμενο που φαίνεται να υπάρχει έντονα...
    Τετοιες συμπεριφορές "εγλωβίζουν" πολύ συχνά τον εργαζόμενο, προκαλούν συνεχή δυσφορία μέσα στην ημέρα και παρατηρείται ότι μακροχρόνια έχουν σοβαρές επιπτώσεις στη λειτουργικότητα του ατόμου, όπως αναφέρετε.
    Η "αποστασιοποίηση" από τον εαυτό ("είμαι άλλος"/ αποπροσωποίηση) αποτελεί έναν άλλο τρόπο να πει το μυαλό και το σώμα "Στοπ, δεν αντέχω άλλο".
    Το αδιέξοδο αυτό φαίνεται αρχικά βουνό, ωστόσο χρειάζεται μια ολιστική βήμα - βήμα επαναξιολόγηση. Ενδεικτικά και ως παράδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μίχου Εφραιμία

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Η κατάσταση είναι δύσκολη και φαίνεται να αισθάνεστε παγιδευμένος. Αυτό που μπορώ να σας προτείνω είναι να το συζητήσετε με ψυχοθεραπευτή, για να σας βοηθήσει να το διαχειριστείτε.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σκεφτείτε τί είναι σημαντικότερο για εσας; Η ψυχική και σωματική σας υγεια και η σχέση σας με την οικογένεια σας ή η εργασία σας και ο προϊστάμενός σας; Πολλές φορές δυσκολευόμαστε να πάρουμε μια απόφαση γιατί έχουμε καποιες εσωτερικές δυσκολίες και έτσι αποφασίζουμε να παραμείνουμε σε μια κατάσταση από το να φύγουμε από αυτήν. Η ψυχοθεραπεία σίγουρα βοηθάει να τις εντοπίσετε και να τις αντιμετωπίσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δυστυχώς κάνετε υπομονή γιατί βάζετε τις ανάγκες του προϊσταμένου πιο πάνω από τις δικές σας, ξοδεύεστε γι αυτόν , το θεωρείτε υποχρέωσή σας ενώ δεν είναι. Ποιος ξέρει πώς φθάσατε μέχρις εδώ να ιεραρχείτε τους άλλους πριν την οικογένειά σας.....

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας.
    Αρχικά γνωστοποιείστε την παρουσία και την Θεση σας και εν συνεχεία διεκδικήστε, θετωντας ορια στον τρόπο που σας προσεγγίζουν είτε είναι ο προϊστάμενος είτε κάποιο άλλο πρόσωπο. Σίγουρα το αίσθημα το οποίο σας εχει δημιουργηθεί δεν είναι κατασκεύασμα αναξιότητας...

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ψυχοθεραπεία με στόχο την ενίσχυση των αμυνών σας και εύρεσης τρόπων για εκτόνωση των αρνητικών σας συναισθημάτων

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Δεν έχει δικαίωμα να φέρεται έτσι ο προϊστάμενος σας, αν του κάνετε αναφορά θα έχει επιπτώσεις και μια ήρεμη συζήτηση μαζί του καθώς και με κάποιον επόπτη εργασίας θα βοηθούσε να ανακτήσετε την χαμένη αξιοπρέπεια σας και να νοιώσετε πως σας αξίζει ο σεβασμός από τον ίδιο σας τον εαυτό κάτι αρχάς , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν είναι εύκολη αυτή η κατάσταση, απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχοθεραπευτή για να συζητήσετε μαζί του τρόπους για να προφυλαχτείτε ψυχικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός