• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 24/10/2023

Πως θα χασω κιλά ενώ δεν μπορώ να κινούμαι?

31 ειδικοί απάντησαν

  • Η κίνηση (φυσική δραστηριότητα) μπορεί να είναι εξαιρετικά ευεργετική για την υγεία και βοηθητική στην απώλεια βάρους. Ωστόσο, δεν είναι απαραίτητη, καθώς αυτό που μας απασχολεί κυρίως, είναι η κατανάλωση λιγότερων θερμίδων από αυτές που καταναλώνει το σώμα (θερμιδικό έλλειμα). Δηλαδή, η μείωση της ποσότητας τροφής και η βελτίωση της ποιότητας της, μπορούν από μόνα τους να μας βοηθήσουν στην απώλεια βάρους. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Έχουμε το κατάλληλο πρόγραμμα διατροφής για την περίπτωση σάς.Στοχευει σε απώλεια λίπους και κιλών.Στοχος τού προγράμματος 4 κιλά απώλεια τον μήνα!
    Θα χαρούμε πολύ να σας εξυπηρετήσουμε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η βασική προϋπόθεση για την απώλεια βάρους είναι το αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων, αλλιώς το θερμιδικό έλλειμα
    Αν καταναλώνετε λιγότερη ενέργεια από αυτή που χρειάζεστε σταδιακά θα χάνετε βάρος
    Η κίνηση/άθληση είναι αυτή που μας «δικαιολογεί» περισσότερες θερμίδες και μας ενεργοποιεί το μεταβολισμό μέσω της διέγερσης της μυϊκής μάζας
    Παράλληλα μας δίνει καρδιοαναπνευστικα οφέλη.
    Αν δεν υπάρχει κανένας εφικτός τρόπος να πραγματοποιηθεί τότε επιμένουμε στην διατροφή μας

    Κοτσώνη Χρυσή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Παίρνουμε βάρος όταν η ενέργεια που προσλαμβάνουμε είναι περισσότερη από την ενέργεια που καταναλώνουμε. Αν δεν μπορείτε να ελέγξετε την κατανάλωση ενέργειας, μένει να ελέγξετε την ενέργεια που προσλαμβάνετε.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Να είστε σε θερμιδικό έλλειμμα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • δυστυχωε δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτατε. το σωμα εχει 500+ μυες και ειναι ολοι προγραμματισμενοι για χρησιμοποιουνται. η απωλεια λιπους ερχεται μεασα απο τον θετικων αλλαγων που θα υπαρξουν στην καθημερινοτητα του ατομου. Οσο πιο γρηγορα το κατανοησετε και το παρετε αποφαση τοσο πιο καλα για την υγεια σας (ψυχικη+σωματικη). Ευχαριστω πολυ

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Η απώλεια βάρους χωρίς τη δυνατότητα κίνησης μπορεί να είναι πρόκληση, αλλά υπάρχουν ορισμένα βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις:

    Διατροφή: Η διατροφή είναι κλειδί για την απώλεια βάρους. Επικεντρώσου σε υγιεινές επιλογές τροφών, όπως φρέσκα φρούτα, λαχανικά, πηγές πρωτεΐνης χαμηλών λιπαρών (όπως κοτόπουλο ή ψάρι) και υδατάνθρακες υψηλής ποιότητας.

    Έλεγχος Μερίδων: Να προσέχεις τις ποσότητες των τροφών που καταναλώνεις. Το μέγεθος των μερίδων είναι σημαντικό για τον έλεγχο του βάρους.

    Υγιεινές Επιλογές: Αποφεύγεις τα επεξεργασμένα τρόφιμα και τις τροφές υψηλής περιεκτικότητας σε ζάχαρη και λίπος.

    Ενυδάτωση:
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Στην περίπτωση που έχετε σοβαρή καρδιακή ανεπάρκεια και σας έχουν συστήσει να μειώσετε το ποσοστό του σωματικού σας λίπους η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνει αποκλειστικά από εξειδικευμένο διαιτολόγο - διατροφολόγο.
    Αυτά που μας ενδιαφέρουν στην καρδιακή ανεπάρκεια είναι 1. Να έχετε ένα καλό επίπεδο θρέψης έτσι ώστε να αποφύγουμε τον υποσιτισμό η αλλιώς αδυναμία που μπορεί να υπάρξει λόγω της ασθένειας μέσω μιας ποιοτικής διατροφής που θα έχει καρδιοπροστατευτικό χαρακτήρα. 2. Η μείωση του λίπους ΑΝ ΣΥΣΤΗΝΕΤΕ πρέπει να γίνει σταδιακά και μακροχρόνια για να ελαττώσουμε όσο το δυνατόν την μείωση του μυϊκού ιστού (κυρίως από την καρδία) έτσι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • καλησπέρα η ελλειψη άσκησης ειναι ενας παράγοντας που δυσκολέυει στην απώλεια κιλών , όμως με ένα κατάλληλα προσαρμοσμένο στις ανάγκες σας πρόγραμμα διατροφής μια σταδιακή απώλεια βαρους μπορεί να επιτευχθει σε καθε περίπτωση

    Nutrimed Πετράλωνα - Καρμίρη Βαρβάρα - Κολλιαλή Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πετράλωνα

  • Η άσκηση, πάντα σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα διατροφής, αποτελεί ένα πολύ βασικό κομμάτι στην προσπάθεια απώλειας βάρους. Ακόμη και το απλό περπάτημα με διαλείμματα ξεκούρασης θα μπορούσε να σας βοηθήσει σημαντικά. Αν ωστόσο για λόγους υγείας ούτε αυτό είναι δυνατό, θα μπορούσατε να κάνετε μια προσπάθεια απώλειας βάρους ακολουθώντας ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής όπως παρέχεται από ένα καταρτισμένο διαιτολόγο. Ακολούθως, αναλόγως με το πρόβλημα υγείας, θα μπορούσατε να ακολουθήσετε κάποιο πρόγραμμα φυσικοθεραπειών οι οποίες θα βοηθήσουν στη διατήρηση της μυϊκής σας μάζας κατά τη διάρκεια της απώλειας βάρους. Παραμένω στη διάθεσή σας.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Κάνοντας ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής για απώλεια βάρους, μπορείτε να επιτύχετε τον στόχο σας , ακόμη κι αν δεν υπάρχει φυσική δραστηριότητα.

    Βασιλάκη Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι ο πιο επιτυχημένος συνδυασμός για απώλεια βάρους είναι η ισορροπημένη διατροφή και η άσκηση. Όμως, η μειωμένη (ή καθόλου) κίνηση στην πραγματικότητα δεν αποτελεί εμπόδιο για να ξεκινήσετε μία προσπάθεια μείωσης βάρους. Ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο, ορθά υπολογισμένων θερμίδων και θρεπτικών συστατικών μπορεί να σας οδηγήσει στα επιθυμητά αποτελέσματα ή αρκετά κοντά σε αυτά! No1 σύμμαχός σας λοιπόν στην απώλεια βάρους είναι ένα διαιτολόγιο με σωστά υπολογισμένο θερμιδικό έλλειμμα, λαμβάνοντας πάντα υπόψη και την καρδιακή ανεπάρκεια που αναφέρετε αλλά και το "διατροφικό σας παρελθόν". Μην αφήνετε μέρα να περάσει... Διάβασε περισσότερα

    Geothrepsis | Βερλέκη Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, μέσω μιας σωστής διατροφικής καθοδήγησης και παρακολούθησης μπορείτε να χάσετε τα κιλά που επιθυμείτε χωρίς κίνηση.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Χαίρετε
    Το μόνο που μένει να κάνετε είναι να περιορίσετε τη λήψη τροφής και να τη διατηρήσετε χαμηλή.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Η απώλεια κιλών είναι μία διαδικασία στην οποία η θερμίδες που καταναλώνουμε πρέπει να είναι λιγότερες απο αυτές που δαπανάμε. Η ασφαλέστερη μέθοδος είναι να μάθετε πόσο ακρίβως καίτε και να κάνετε προσαρμογές στην διατροφή σας. Ολα γίνονται...Με εκτίμηση

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό

  • Έχοντας μια δίαιτα προσαρμοσμένη στις ενεργειακές σας απαιτήσεις, εξατομικευμένες και εκτελώντας ισομετρικές ασκήσεις μπορεί να σας βοηθήσει να χάσετε βάρος. Φυσικά, είναι απαραίτητο να φροντίσει ένας ειδικός γιατρός την περίπτωσή σας και έτσι να δημιουργήσει το διατροφικό σας πλάνο. Ελπίζω να βοήθησα. στην παραγγελία σας

    Ταβαρεζ Μεχια Λισελοττε

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Μείωση προσλαμβανομενου άλατος, γλυκών και λιπαρών τροφών.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΕΔΩ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ!

    Μπράμος Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Άνω Λιόσια

  • Μπορούμε να υπολογίζουμε τις θερμίδες με βάση την κίνηση... στην συγκεκριμένη περίπτωση στην χαμηλότερη φυσική δραστηριότητα

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Το να χάσετε βάρος ενώ δεν κινείστε είναι απαιτητικό αλλά σίγουρα όχι αδύνατον. Ο τρόπος που χάνεται βάρος από τον οργανισμό είναι μέσω του θερμιδικού ισοζυγίου. Η σωματική δραστηριότητα βοηθάει το ενεργειακό ισοζύγιο με το να καίγονται περισσότερες θερμίδες. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο διατροφολόγο για να μπορέσετε να μετρήσετε τις θερμίδες που καταναλώνει ο οργανισμός σας, έστω και σε κατάσταση ακινησίας, και να μετρήσετε τις θερμίδες που τρώτε έτσι ώστε να είναι λιγότερες από αυτές που καίτε.

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Με συστηματικη διατροφη, το κυριο προβλημα ειναι οτι σιγουρα θα ειναι πιο αργος ο ρυθμος σε σχεση με το αν υπηρχε η κινηση.

    Δαργκίνης Σωτήριος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα δημιουργήσετε έλλειμμα θερμιδικό με σωστή ποιότητα διατροφής!
    Η άσκηση αυξάνει τις ημερήσιες καύσεις και το μεταβολισμό αλλά απώλεια μπορείτε να επιτύχετε χωρίς αυτή.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Η απώλεια βάρους είναι επιθυμητή και δυνατή και χωρίς κίνηση. Η κατάλληλη διατροφή για απώλεια βάρους μαζί με έναν διαιτολόγο θα σας βοηθήσει !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας η μειωμένη κίνηση δυσχεραίνει τη προσπάθεια σας να χάνεται τα κιλά αλλά δεν τη καθιστά αδύνατη. Σε περίπτωση που καταναλώνετε χαμηλότερες θερμίδες από αυτές που καιτε πάλι θα πετύχετε απώλεια βάρους. Ο ρυθμός θα είναι χαμηλότερος σε σχέση με το αν υπάρχει κίνηση αλλά και πάλι έχω δει αρκετές φορές άτομα τα οποία δεν κινούνται να χάνουν βάρος με ικανοποιητικό ρυθμό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλό θα είναι να συνδυάσετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με τη βοήθεια πάντα ενός κλινικού διαιτολόγου με την άσκηση πχ από ένα απλό περπάτημα σε καθημερινή βάση μέχρι κάτι πιο εντατικό και συστηματικό πρόγραμμα εκγύμνασης, ώστε να καταφέρετε να χάσετε τα κιλά πιο αποτελεσματικά. Μια απλή διατροφή χωρίς κίνηση δεν θα αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα όσον αφορά την απώλεια βάρους. Θα πρέπει να κινηθείτε όσο μπορείτε, να ενεργοποιηθεί ο λιπώδης ιστός, να αυξήσετε τη μυϊκή σας μάζα, να αυξήσετε τον μεταβολισμό σας, να καίτε τις θερμίδες που προσλαμβάνετε σε καθημερινή βάση από τη διατροφή σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • εφοσον κανετε θερμιδικο ελλειμα , δηλαδη τρωτε λιγωτερο σε θερμίδες απ οτι καταναλωνετε τότε θα εχετε απωλεια βαρους

    Κογκόλη Μαρία MSc

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πάτρα

  • Η απώλεια βάρους προκύπτει από ενεργειακό έλλειμα. Με λίγα λόγια, αν είναι περιορισμένη η κίνηση σας, τότε η αντίστοιχη ποσότητα φαγητού που καταναλώνετε ημερησίως πρέπει να είναι μικρότερη ενεργειακά από τις θερμίδες που χρησιμοποιείτε ημερησίως.
    Ένα πρόγραμμα απώλειας βάρους μπορεί να γίνει και με συνθήκες μερικής ή απολύτης ακινησίας.

    Χαρίτου Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μπορείτε να ακολουθήσετε μια διατροφή σε λιπαρά καθώς και να πίνετε πολλά υγρά αν και η σωματική άσκηση παίζει μεγάλο ρόλο στην απώλεια βάρους!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Κάνοντας δίαιτα και ακόμα καλύτερα υπό τις οδηγίες διαιτολογου

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και η γυμναστική και γενικότερα η κίνηση βοηθάει στην απώλεια βάρους, όμως ακόμα κι όταν υπάρχει δυσκολία να κινηθούμε η απώλεια βάρους μπορεί να πραγματοποιηθεί κανονικά. Για το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού η συμβολή της διατροφής για την απώλεια βάρους βρίσκεται στο 70-80% και της κίνησης είναι το 20-30%. Μην απογοητεύεστε και ξεκινήστε την προσπάθειά σας! Υπάρχει βοήθεια και λύσεις για όλα!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Με σωστή διατροφή κ σωστές ποσότητες, εννοείται ότι μπορείτε να χάσετε βάρος έστω κ εάν δεν κάνετε άσκηση.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα