• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/05/2023

Για σας έχω παλινδρόμηση και γαστρίτιδα Και δυσανεξία σε λακτόζη Οτι και να φαω εχω πρηξημω και δυσφορια

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντική μία επίσκεψη σε διαιτολόγο, ώστε να σχεδιάσετε μαζί ένα διαιτολόγιο που να λαμβάνει υπόψιν της ιδιαιτερότητες του οργανισμού σας. Είναι σημαντικό να περιοριστούν όσο γίνεται οι ενοχλήσεις, λαμβάνοντας παράλληλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειαζόμαστε. Αυτό θα γίνει μέσω της κατάλληλης ισορροπίας στη διατροφή. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Χαστε κιλα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην βελτίωση της διαδικασίας της πέψης και τη διατροφική υποστήριξη της εντερικής δυσβίωσης.

    Μανδηλάρη Ιωάννα

    Ολιστική Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    είναι σύνηθες να παρουσιάζονται αυτά τα συμπτώματα και μάλιστα όλα μαζί. Χρειάζεστε εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής που θα συνδυάζει όλα τα παραπάνω με σκοπό να σας ανακουφίσει από συμπτώματα. Επίσης, καλό θα ήταν να έχετε το ιδανικό σας βάρος, καθώς το αυξημένο βάρος μπορεί να κάνει κάποια από τα συμπτώματα αυτά ακόμη εντονότερα.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να αναζητήσετε ειδικό διαιτολόγο ο οποίος θα λάβει ένα πλήρες ιστορικό ώστε μαζί να φτιάξετε έτσι τη διατροφή και τις συνήθειες σας ώστε να ανακουφιστείτε.

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα το πιο απλό πράγμα για να βοηθηθείτε είναι να πίνετε ένα τσάι από μαραθόσπορο μετά από κάθε μεγάλο γεύμα. Το βρίσκετε σε μαγαζιά με βιολογικά, βότανα κλπ. Είναι πολύ αποτελεσματικό καθώς προάγει τη πέψη

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό διαιτολόγο για να σας συντάξει μία εξατομικευμένη διατροφή.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα πρέπει να μιλήσετε με έναν γαστρεντερολόγο να σας δώσει αγωγή για τη γαστρίτιδα η οποία προέκυψε λόγω της παλινδρόμησης. Ταυτόχρονα είναι κάποιες οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσετε αυστηρά για να βοηθήσετε τον οργανισμό σας να αναρρώσει όπως: Δεν πίνουμε ποτέ πολύ νερό με το γεύμα, αλλά 1 ώρα πριν από αυτό ή 2 ώρες μετά. αποφεύγουμε πικάντικα φαγητά, τα πολλά μπαχαρικά και τα όξινα 9 πολύ λεμόνι ή ξύδι). Δεν ξαπλώνουμε ποτέ μετά το γεύμα αν δεν έχουν περάσει 3 ώρες τουλάχιστον.
    όσον αφορά τη δυσανεξία στη λακτόζη, υπάρχουν πολλά γαλακτοκομικά στο εμπόριο χωρίς λακτόζη, εάν σας πειράζουν ακόμη και αυτά μπορείτε να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κλινικό διαιτολόγο για να σχεδιαστεί ένα εξατομικευμένο πλάνο αντιμετώπισης βάσει του ιστορικού σας. Μην ξεκινήσετε να αποκλείετε μόνος σας ομάδες τροφίμων.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας,

    θα πρέπει να το κοιτάξετε με τον γαστρεντερολόγο αλλα και με κάποιον Διατροφολόγο για να σας βοηθήσει στα συμπτώματα.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Για την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και για την γαστρίτιδα καλό θα είναι να έχετε μικρά και συχνά γεύματα μέσα στην ημέρα σας ώστε να μην επιβαρύνεται περαιτέρω το στομάχι σας και να μην τρώτε πολύ αργά το βράδυ. Σχετικά με τις τροφές, θα πρέπει να αποφεύγετε τα λιπαρά, τηγανητά και πικάντικα φαγητά, τις όξινες τροφές που είναι πολύ ερεθιστικές για το στομάχι σας. Η μεγάλη κατανάλωση σε καφεινη, αλκοόλ και αναψυκτικών θα πρέπει να αποφεύγεται. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας. Για τη δυσανεξία στη λακτόζη υπάρχουν στην αγορά γαλακτοκομικ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας
    Καλό είναι να κάνετε ένα ημερολόγιο καταγραφής του τι τρώτε καθημερινά κ να σημειώνετε ποια τροφή σας ενόχλησε κ μετά να πάτε σε έναν διαιτολόγο /διατροφολόγο κ να φτιάξετε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφή ώστε να μειωθούν - εξαληφθουν τα συμπτώματα τα οποία έχετε

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Χρειάζεστε ειδικό διαιτολόγιο να επαναφέρετε το πεπτικό σας σύστημα. Ίσως χρειαστείτε και βοήθεια στην εντερική σας χλωρίδα. Με υπομονή και τήρηση διαιτολογίου θα μπορέσετε να έχετε καλύτερη ποιότητα ζωής!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Γεια σας !! Αποφύγετε για λίγο τα γαλακτοκομικά και επιλέξτε άπαχα κρέατα και λίγους υδατάνθρακες π.χ βραστή πατάτα ή ρύζι!!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Απευθυνθείτε στον γαστρεντερολόγο σας για λεπτομερείς συμβουλές και αγωγή/αντιμετώπιση.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα