• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Καλησπέρα! Έκανα γενική ούρων και βρέθηκαν πυοσφαιρια 10 -12 και λίγα βλαστοσπορια μυκήτων. Είχα κάνει στο μεταξύ μια καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκε μικρή ανάπτυξη μυκήτων και gardnerella... Εννοείται όταν έδωσα τα ούρα δεν είχα ξεκινήσει την αντιβίωση ακόμη .. κάπου διάβασα ότι η τραχηλική βλεννη ενδεχομένως να επηρεάσει τα αποτελέσματα ...παίρνω συνεχώς αντιβιωσεις γτ έχω υποτροπιάζουσες κολπιτιδες. Να αναφέρω επίσης ότι δε νιώθω κανένα απολύτως πόνο, καυσο ή τσούξιμο. Ουρώ αρκετά βέβαια αλλά πίνω πολύ νερό.. υπάρχει περίπτωση να έχω και ουρολοίμωξη μαζί με την κολπιτιδα ; Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τα φάρμακα και δεν θέλω να ξαναπάρω αντιβιοτικά για ουρολοίμωξη. Νιώθω ότι το στομάχι μου δεν αντέχει άλλα χάπια...

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα
    Σαφώς και μπορεί να συνυπαρχουν ,θα πρέπει να πάρετε ειδικά προβιοτικά και να διερυνηθει η αιτία αυτών των προβλημάτων που αναφέρετε

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, θα πρέπει να πάρετε θεραπεία για την κολπίτιδα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να θεραπεύεστε την κολπίτιδα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε ουρολόγο για την πιθανότητα να έχετε τριγωνιτιδα
    Η οποία είναι μία χρόνια φλεγμονή της κύστης που δεν περνάει μόνο με αντιβίωση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Έχεις Ουρολοιμωξη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ πιθανό η γενική ούρων που κάνατε να μην έγινε απόλυτα σωστά και κύτταρα από τον κόλπο σας να μπήκαν στο δείγμα ούρων που δώσατε. Χρήσιμο θα ήταν να γνωρίζουμε εάν έχετε κάνει και καλλιέργεια ούρων. Επίσης η gardnerella είναι ένα τυπικό μικρόβιο του κόλπου που συναντάμε όταν έχει χαθεί η ισορροπία της κολπικής χλωρίδας, πολύ πιθανό και από τις επαναλαμβανόμενες θεραπείες. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και κατά συνέπεια δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω αλλά ίσως να ήταν καλύτερο να περιοριστούν οι αντιβιωσεις που λαμβάνετε στις απολύτως απαραίτητες περιπτώσεις ειδικά αφού είστε ασυμπτωματική. Ελπίζω να β... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου