• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Καλησπέρα σας! Έχω βγάλει ένα γάγγλιο στο κάτω άκρο αριστερό πόδι. Χειρουργήθηκα πριν από 7 μήνες περίπου Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν βγήκε από τη ρίζα γιατί τώρα μου ξανά μεγαλώνει. Πώς μπορώ να βρω έναν έμπειρο γιατρό που ασχολείται με αυτά και όχι έναν που θα πει ναι μόνο για να μου πάρει τα λεφτά. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ την πρώτη φορά και δεν θέλω να ξανασυμβεί το ίδιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητέ μου, τα γάγγλια πρέπει να χειρουργούνται και να αφαιρούνται ριζικά. Αλλιώς επιστρέφουν. Τι εγχείρηση σας έγινε? Χειρουργηθήκατε στο νοσοκομείο, στο χειρουργείο ή στο εξωτερικό ιατρείο? Παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μου για να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα ριζικά. Είναι πολύ απλό. Κάτι δεν πήγε καλά και είστε ο άτυχος... Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το γάγγλιο είναι μια πάθηση που κανείς πραγματικά δεν θέλει να ασχοληθεί.Αν είσαι πολύ επιθετικός και το βγάλεις μέχρι ρίζας μπορεί να κάνεις μη αναστρέψιμη βλάβη σε συνδέσμους και μετά να έχεις πόνους απο τους διατετμημένους συνδέσμους.Αν δεν είσαι τόσο επιθετικός αυτό ξαναβγαίνει και δεν είσαι τόσο καλός γιατρός γιατί δεν το καθάρισες καλά.Για πιο σίγουρα απευθυνθείτε σε κάποιον που έχει εξειδίκευση στον άκρο πόδα.

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι αρκετά συχνές οι υποτροπές στα γάγγλια , μέχρι 15-20% κ δεν εξαρτάται απολύτως από την τεχνική του χειρουργού η υποτροπή.
    Κανένας γιατρός στον κόσμο όσο έμπειρος κ ικανός να είναι δε μπορεί να σου υποσχεθεί ότι δε θα ξαναβγεί ποτέ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο εώς και αδύνατο να βγει απο την ρίζα, γιατί ειπναι βαθιά μέσα στην άρθρωση. Όπως και να χει να βρείτε έναν ορθοπαιδικό που εκιδεικεύεται στο πόδι

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αν έχει δημιουργηθεί ξανά τότε πρέπει να γίνει δεύτερο χειρουργείο

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Η ανοικτή χειρουργική εκτομή του γαγγλίου αποτελεί θεραπεία εκλογής. Στα μικρά ενδοτενόντια γάγγλια η αφαίρεση τους γίνεται με τοπική αναισθησία, αντίθετα στα μεγαλύτερα συστήνεται η περιοχική αναισθησία.
    Αξίζει να σημειωθεί ότι τα ποσοστά υποτροπής είναι < 5% εφόσον η χειρουργική αφαίρεση της κύστης περικλείει και το μίσχο της.
    Γενικότερα πρόκειται για χειρουργείο ρουτίνας οπότε υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι συνάδελφοι που μπορούν να δώσουν λύση στο πρόβλημα σας.
    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός