• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Δεν μπορώ να χάσω τα παραπανησια κιλά που πήρα κατά την διάρκεια της πανδημίας,δυσκολεύομαι να τηρήσω κάποιο πρόγραμμα διατροφής και ένα πλάνο βασικής άσκησης. Είμαι 37 ετών,1.76 ύψος,96 κιλά,με ΔΜΣ 31.Παιρνω Τ4 25mg για σύνδρομο χασιμοτο,αλλά δεν έχω καθόλου διάθεση και όρεξη,αντίθετα νιώθω να πιέζονται ότι πρέπει να χάσω άμεσα τα περιττά κιλά. Ο μεταβολισμός μου δεν λειτουργεί,παίρνω εύκολα και χάνω δύσκολα.

13 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι συχνό για όλους μας, όταν θέτουμε έναν μεγάλο στόχο χωρίς να έχουμε τα κατάλληλα κίνητρα, να αισθανθούμε πως δεν έχουμε όρεξη να προσπαθήσουμε να τον πετύχουμε και να ακολουθούμε τη λογική "όλα ή τίποτα". Αντιθέτως, είναι πολύ πιο βοηθητικό να θέσουμε μικρότερους, πιο εφικτούς και ρεαλιστικούς στόχους τους οποίους μπορούμε να "δούμε" να επιτυγχάνονται πιο άμεσα.
    Η εύρεση μιας σωματικής δραστηριότητας που μας αρέσει (περπάτημα, τρέξιμο, χορός, βάρη, κ.α.) για λίγες ώρες την εβδομάδα είναι μια αρχή για την αύξηση του μεταβολισμού μας, αλλά και για την αίσθηση ευεξίας.
    Η συμβουλευτική από έναν διαιτολόγο μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μάλλον δεν έχετε βρει κινητρο ή άνθρωπο να σας εμπνεύσει για να σας συντροφεύσει στην απώλεια!
    Αν δεν είστε έτοιμη για κάτι δραστικό ξεκινήστε κάτι πολύ μικρό που να είναι εύκολο. Πχ θα κάνω κάθε μέρα 3000 βήματα & θα τρώω γλυκό το σκ. Ιαως μικρά βήματα κ σταθερά δεν θα σας οδηγούν σε αυτή την αντίσταση που έχετε

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Κατανοώ ότι μπορεί να είναι δύσκολο να διατηρήσετε ένα πρόγραμμα διατροφής και άσκησης, ειδικά κατά τη διάρκεια μιας πανδημίας και όταν αντιμετωπίζετε διάφορα ιατρικά ζητήματα. Η διαχείριση του βάρους και η βελτίωση της υγείας απαιτούν υπομονή και σταθερότητα.

    Σε περιπτώσεις όπου αντιμετωπίζετε συνδυασμό διαταραχών όπως το σύνδρομο Hashimoto, η συνεργασία με ειδικούς υγείας, όπως διατροφολόγο και γιατρό, μπορεί να είναι σημαντική. Παρέχουν προσαρμοσμένες συμβουλές που λαμβάνουν υπόψη τις ιδιαιτερότητες της κατάστασής σας.

    Συγκεκριμένα, ως προς το θέμα της έλλειψης διάθεσης και όρεξης, είναι σημαντικό να συνομιλήσετε με τον γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το χασιμοτο δεν παίζει κανένα ρόλο αν είναι ρυθμισμένο απο τον ιατρό σας, δεν χρειάζεται να μπετε σε πρόγραμμά πρέπει απλώς να τροποποιήσετε κάποιες συνήθειες που ενδεχωμένος δεν σας βοηθάνε να προχωρήσετε. Ειστε πολύ νέα για να ανησυχήσετε για χαμηλό μεταβολισμό αυτό αλλάζει με κατάλληλο πρόγραμμα άσκησης ...Το μυστικό είναι αλλάγή στο τρόπο ζωής συνολικό που σας ταιριάζει και δεν σας πιέζει ..Με εκτίμηση .

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό

  • Η θυρεοειδίτιδα Hashimoto είναι μια αυτοάνοση διαταραχή, που μπορεί να οδηγήσει σε υποθυρεοειδισμό, δηλαδή υπολειτουργία του θυρεοειδούς αδένα και άρα χαμηλά επίπεδα θυρεοειδικών ορμονών.

    Άτομα με υποθυρεοειδισμό εμφανίζουν χαμηλότερο βασικό μεταβολικό ρυθμό και κατά συνέπεια χαμηλότερες ημερήσιες ενεργειακές ανάγκες. Επιπλέον, η αύξηση του σωματικού βάρους (κατά περίπου 5-10 κιλά) σε άτομα με υποθυρεοειδισμό είναι συχνή. Για το λόγο αυτό είναι σημαντικό ο ασθενής με Hashimoto να ελέγχει τουλάχιστον ετησίως μέσω βιοχημικών εξετάσεων, που ορίζει ο θεράπων ιατρός, τα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών. Έτσι, ο ιατρός που παρακολουθεί τον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Χρειάζεστε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής που να συμβαδίζει με τις προτιμήσεις σας και με τον τρόπο ζωής σας έτσι ώστε να το ακόλουθη πέσετε εύκολα χωρίς στερήσεις

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Χρειάζεστε εξατομικευμένη συμβουλευτική μακριά από τη κουλτούρα τη δίαιτας η οποία μακροχρόνια έχει σαν αποτελέσμα την αύξηση σωματικού βάρους.
    Θα χρειαστεί δέσμευση στη θεραπευτική διαδικασία γιατί πρωτίστως πρέπει να αντιμετωπιστεί η διαταραγμένη σχέση με τη τροφή που πιθανώς υπάρχει. Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Χρειάζεστε έλεγχο και εξέταση μεταβολισμού και ένα ειδικό πρόγραμμα διατροφής στις ανάγκες σας ώστε να υπερκαλύπτεστε και να μην έχετε υποτροπές.. Έναν πολύ καλό σχεδιασμό διαιτολογίου μεταβολιστικής διατροφής και Ειδικό και για το χασιμοτο.. είμαστε στην διάθεσή σας.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να έρθετε σε επαφή με κάποιον διαιτολόγο έστω και για μία φορά για να σας δώσει ένα εξατομικευμένο πλάνο διατροφής.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Συμβουλευτείτε εναν διαιτολόγο που θα στησει ένα πλάνο πάνω στις ανάγκες σας!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Σχετικά με τη θυροειδιτιδα Hashimoto η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε ζάχαρη και λιπαρά και πλούσια σε φυτικές ίνες. Τα μικρά και συχνά γεύματα θα ενεργοποιήσουν περισσότερο τις καύσεις σας μέσα στην ημέρα. Η άσκηση θα πρέπει να ενσωματωθεί επιπρόσθετα στη ζωή σας ώστε να χάσετε τα περιττά κιλά ακόμα πιο άμεσα και γρήγορα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Ένα πρόγραμμα διατροφής ρύθμισης της γλυκόζης σας θα σας βοηθούσε σημαντικά στη περίπτωση που δεν τηρείτε την διατροφή λόγω της πείνας. Αν έχετε παρατηρήσει να πεινάτε το απόγευμα ή και τις βραδυνές ώρες και γενικά να υπερκαταναλώνετε υδατάνθρακες (Γλυκά, κρακεράκια, ψωμί, κριτσίνια, γλυκά κλπ.) και να μην μπορείτε να αντισταθείτε τότε μια ειδική διατροφή μπορεί να σας βοηθήσει.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θα σας συμβούλευα να κάνετε έναν εκτενή βιοχημικό έλεγχο για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο κάποιας έλλειψης . Όπως σε σίδηρο, Β12, D3 κ.α. Αυτές οι ελλείψεις συνδέονται με πεσμένη διάθεση, ενέργεια και φυσικά δυσκολία στην απώλεια βάρους. Επίσης θα πρέπει να κάνετε έναν έλεγχο για αντίσταση στην ινσουλίνη. Είναι και αυτός ένας πολύ σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας για απώλεια βάρους. Έπειτα θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν επαγγελματία διαιτολόγο για να σας καθοδηγήσει. όσον αφορά την άσκηση, μπορείτε να ξεκινήσετε απλά βάζοντας λίγο περισσότερη κίνηση στην καθημερινότητα. (αποφεύγω το ανσασερ, περπατάω λίγο περισσότερο, ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης