• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Πος ξεμπλοκαρω το ισχιακο νευρω ... εχω προβλημα στο 4-5 στην μεση σλλα ποναω εχω κανει πανω απο 25 φυσιοθεραπειες

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, αυτό χρειάζεται είναι αξιολόγηση και πλάνο για ασκησιολόγιο.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Επικοινωνηστε με τον γιατρο σας για το εαν σας επιτρεπει να κανετε ελξη αποσυμπιεσης της σπονδυλικης στηλης. Θα χαρουμε να σας εξυπηρετησουμε

    Τσιάμης Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση χωρίς να σας εξετάσω και να δώ όλες τις υπάρχουσες εξετάσεις σας. 25 φυσικοθεραπείες είναι αδικαιολόγητες.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Μόνο οι φυσικοθεραπείες δέν επαρκούν. Χρειάζεται πρώτα φαρμακευτική αγωγή με τις κατάλληλες για την περίπτωσή σας οδηγίες και όταν ηρεμήσει αρκετά η ενόχληση τότε κάνουμε τις φυσικοθεραπείες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Υπάρχει μια πληθώρα επιλογών για να μην έχετε συμπτώματα από πίεση νευρικής ρίζας.
    Η σωστή αντιμετώπιση όμως εξαρτάται από την αιτία (κήλη, προβολή δίσκου, σπονδυλολίσθηση). Ξεκινά από φαρμακευτική αγωγή και φυσικοθεραπεία και στις δυσκολότερες περιπτώσεις ίσως χρειαστεί χειρουργείο.
    Δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση χωρίς εξέταση και έλεγχο της μαγνητικής τομογραφίας.

    Σκυνδίλιας Ιωάννης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ναύπλιο

  • πρόσφατη μαγνητική,αντιφλεγμονωδης αγωγή,εξέταση από ορθοπαιδικο,διατρηματικη έγχυση κορτιζόνης.Αν πήγατε κατευθείαν για φ/θ ήταν λαθος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να χρειάζεται εγχείρηση
    Μιλήστε με το γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Να δοκιμάσετε αγωγη με χάπια κορτιζόνης.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπερα σας.
    Η πιεση του ισχιακου νευρου παραγει επωδυνα συμπτωματα και μπορει να γινει αρκετα ενοχλητικη.
    Υπαρχουν συγκεκριμενα διαγνωστικα τεστ ωστε να επιβεβαιωθει η πιεση του ισχιακου νευρου ,να βρεθει η πηγη η οποια το πιεζει.
    Επιπροσθετα απαραιτητο θεωρειται η ληξη λεπτομερους ιστορικου.

    Το επομενο βημα ειναι συγκεκριμενες τεχνικες απευσθητοποιησης του με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

    Μυλωνάς Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Με αποσυμπίεση DRX9000

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος