• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/09/2023

Γειά σας!! Έχω χρόνιο πόνο στο μπροστινό μέρος του γόνατυο, έκανα μαγνητική και είναι "καθαρή", όμως ο πόνος συνεχίζεται για 3 χρόνια τώρα. Έχω υποβληθεί σε φυσικοθεραπεία και προλοθεραπεια, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

12 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΠΛΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Πιθανότατα να είναι Σύνδρομο επιγονατιδομηριαίου άλγους εφόσον η μαγνητική είναι καθαρή. η Φυσικοθεραπεία με διαθερμίες, ταινίες κινησιοθεραπείας αλλά και ενδυνάμωση του τετρακέδαλου μυ λογικά θα βοηθήσουν σε αυτή την περίπτωση .

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Παίζει ρόλο τι είδος φυσικοθεραπείας έχετε κάνει
    Χρειάζεται ειδική θεραπεία με μαγνητικό διεγέρτη η διαμαγνητικη αντλία για να έχετε τα μέγιστα αποτελέσματα

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!
    Μπορεί ο πόνος να προέρχεται από κάποια άλλη επιβαρυμενη δομη π.χ. ισχυο, ακρο πόδα, Οσφυικη Μοίρα ΣΣ. Εάν δεν σας αξιολογήσει όμως κάποιος από κοντά δε μπορεί να βρει την αιτία του προβλήματος.
    Ευχαριστούμε για την ερώτηση σας.
    Στην διάθεση σας.

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Ίσως να είναι κάποια κίνηση που κανετε κ να προκαλεί ενόχληση...δείτε έναν συναδελφο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ο πόνος στο γόνατο ενδέχεται να προέρχεται από πολλές δομές που βρίσκονται στην αρθρωση, και ναι είναι ενδεχόμενο να μην φαίνεται στην μανγητική ποιά δομή πάσχει. Απαιτείται αξιολόγηση απο φυσικοθεραπευτή για να εντοπιστούν οι πιθανές δομές που πάσχουν και η κατάλληλη θεραπεία

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Χρειάζεστε αποκατάσταση και φυσικοθεραπεία μέσα από μια σωστή διάφορο διάγνωση του θεραπευτή
    Υπάρχει τρόπος για βελτίωση
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν έχετε εξετασθει απο ορθοπαιδικό να το κάνετε.Αν έχετε και δεν βρήκατε άκρη ,πάτε σε άλλον.Δεν είναι φυσιολογικό και δεν βλέπω να έχετε διάγνωση.Τι είναι η προλοθεραπεία

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η μαγνητική δεν ειναι μία εξεταση που δινει απαντήσεις για τα πάντα.Το γονατο χρειάζεται καλή κλινική εξεταση από ορθοπεδικο που γνωρίζει να την κάνει

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Πιθανόν να πρόκειται για αυτό που (εσφαλμένα) λέμε χονδροπαθεια επιγονατίδος.
    Η πιο αποδοτική θεραπεία είναι συστηματική εκγύμναση τετρακεφαλου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να σας δεί Ορθοπαιδικός Χειρουργός. Υπάρχει αιτία και πρέπει να βρεθεί. Διατηρώ επιφύλαξη για τον αν η μαγνητική ήταν αρνητική .

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα! Με τι διάγνωση έχετε κάνει φυσικοθεραπεία και τι είδους αν έγινε με λάθος διάγνωση ή μόνο με μηχανήματα κλπ είναι λογικό που απέτυχε. Πέρα απ'τη. Μαγνητική πάντως (που είναι εικόνα του γόνατος αλλά σε μια φάση χωρίς βάρος πάνω στην άρθρωση αφού την κάνετε ξαπλωμένος) χρειάζεται μια καλή κλινική εξέταση μενκλινικα τεστ ,λήψη λεπτομέρους ιστορικού κλπ για να βρούμε την αιτία του προβλήματος και να κάνετε την κατάλληλη θεραπείας έναν συνδυασμό αναλγητικών μέσων - τεχνικών και μετά άσκηση για επαναφορά σε πλήρη δραστηριότητα χωρίς πόνο.
    καλή συνέχεια!
    Ότι θέλετε καλέστε με στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής