• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/06/2023

Καλησπερα σας ειμαι 18 χρονων. Παντα ειχα σταθερο κυκλο αλλα εχω καθυστερηση 4 μηνες..δεν υπαρχει καποια περιπτωση εγκυμοσυνης. Το τελευταιο διαστημα (5μηνες περιπου) ειχα αρχισει μια αρκετα αυστηρη διατροφη για μα χασω καποια κιλα που επιθυμουσα και νομιζω οφειλεται εκει τι θα μπορουσα να κανω ωστε να μου ξανα ερθει η περιοδος κανονικα;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Πρώτα έναν υπέρηχο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Θα πρέπει πρώτα να εξεταστείς από γυναικολόγο για κλινική και υπερηχογραφικη εξέταση και συνταγογράφηση αιματολογικών εξετάσεων ώστε να δοθεί η σωστή διάγνωση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αρχικα θα πρεπει να επισκεφτειτε το γυναικολο σας .Να γινει ενα υπερηχογραφημα κ να σας δοθει ενας ορμονικος ελεγχος .Βαση των αποτελεσματων θα σας δοθουν οδηγιες για το αν χρειαζεται να παρετε αγωγη κ ποια θα ειναι αυτη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Να ισορροπησετε την διατροφή σας και την άσκηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Γεια σας, θα πρέπει να έχετε μία ισορροπημένη και σταθερή διατροφή ώστε να επανέλθει και ο κύκλος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Να αρχίσετε να τρώτε κανονικα και να φτάσει το βάρος σας σε φυσιολογικά όρια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Οι αυστηρές δίαιτες μπορεί να έχουν κάποια επίδραση στην περίοδο αφού εκλαμβάνονται από τον οργανισμό ως στρες. Φυσικά επειδή ο εγκέφαλος σας δεν γνωρίζει οτι εσείς κάνετε δίαιτα απλά για να χάσετε βάρος προσπαθεί να προφυλάξει το σώμα σας σταματώντας οτι δεν είναι απαραίτητο για την επιβίωση. Και ενώ κάποιος θα μπορούσε από τα λεγόμενα σας να αποδώσει εκεί την αμηνόρροια που έχετε, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να αποκλείσετε και άλλες αιτίες αυτής της διαταραχής. Επίσης πολύ σημαντικό θα ήταν να ενημερωθείτε για τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στην γενικότερη κατάσταση της υγείας (όπως στη... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου